Chcą wybić co najmniej 750 tys. jeleni

Na terenie Wielkiej Brytanii żyje sześć gatunków jeleni

Żeby chronić lokalny ekosystem, Brytyjczycy chcą wybić co najmniej 750 tys. jeleni.

Naukowcy z University of East Anglia są zdania, że co najmniej połowa z 1,5 mln jeleni żyjących na terenie Wielkiej Brytanii powinna zostać wybita. To ma uchronić lokalny ekosystem.

Uzasadniona, humanitarna śmierć

Królewskie Towarzystwo Zapobiegania Okrucieństwu Wobec Zwierząt (ang. Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals) zaznacza, że ten proces musi odbyć się w sposób kontrolowany i humanitarny. Jego powód musi być poparty silnymi dowodami naukowymi.

Aktualnie w Wielkiej Brytanii żyje najwięcej jeleni od ostatniej epoki lodowcowej. Ponieważ na terenie kraju nie występują żadne zagrażające im drapieżniki, populacja wciąż rośnie.

450 ofiar jeleni

Roślinożerne jelenie przede wszystkim przyczyniają się do niszczenia pól uprawnych i obszarów zalesionych. Przez nie giną brytyjskie słowiki. Jelenie często stanowią też zagrożenie dla życia i dla zdrowia człowieka - wybiegając niespodziewanie na ulice, doprowadzają do licznych wypadków drogowych. Jak podają Brytyjczycy, co roku około 450 osób ginie bądź zostaje rannych, a 14 tys. samochodów ulega zniszczeniu w wyniku zderzeń z jeleniami.

Autor: map\mtom / Źródło: BBC

Pozostałe wiadomości