Najnowsze

"Bociany przylatują na świętego Józefa". Swą obecnością wspierają wiosnę

Najnowsze

[object Object]
Bociany wracają do Polskitvn24
wideo 2/23

Do Polski powracają pierwsze bociany. Powszechnie uważa się, że to jeden ze zwiastunów wiosny. Astronomiczna rozpoczyna się już we wtorek.

Bociany to jeden z symboli naszego kraju, a ich powrót z Afryki to jeden z najpopularniejszych zwiastunów wiosny.

Zawsze o tej porze

Charakterystyczny ten ptak wraca do Polski wczesną wiosną i odlatuje późnym latem, gdy robi się coraz chłodniej. Te jego obyczaje sprawiły, że dla wielu powrót bocianów z miejsc zimowania oznacza zbliżanie się ciepłych i słonecznych dni.

- Mamy dzisiaj 19 marca, dzień świętego Józefa. Tradycyjnie zawsze o tej porze przylatują bociany - tłumaczył w TVN24 w poniedziałek ornitolog Radosław Fedaczyński z lecznicy dla zwierząt Ada z Przemyśla.

Przyznał przy tym, że "w tym roku przyleciały one dwa-trzy dni wcześniej".

Bociany w Przemyślu tvn24

Którędy wędrują?

"Jeszcze do XVIII w. sądzono, że bociany przesypiają zimę w bagnach, między skałami lub w innych tego typu miejscach. Potem uważano, że lecą do Indii, na Jawę lub pustynie Jordanii, aż w końcu relacje podróżników pozwoliły wskazać Afrykę jako zimowisko bocianów" - podaje serwis bocianopedia.pl.

Są dwie główne trasy migracji tych ptaków z Europy. Te żyjące na zachód od Łaby zazwyczaj omijają Morze Śródziemne, lecąc nad Gibraltarem. "Polskie" bociany wybierają trasę przez Bosfor. Kończą swoją wędrówkę w środkowej, a często nawet południowej części Afryki.

Na początku lutego ptaki ruszają w podróż powrotną. Co ciekawe, trwa ona krócej niż ich droga do Afryki. Pokonują dziennie nawet 500 kilometrów.

Bociani kalendarz (PAP/Maciej Zieliński, Małgorzata Latos)PAP/Maciej Zieliński, Małgorzata Latos

Autor: wd//rzw / Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości