Amelie przeszła przez Francję. Dziesiątki tysięcy bez prądu, ranni


Przez Francję przetoczyła się burza Amelie. Jedna osoba uznawana jest za zaginioną. Na południowym zachodzie kraju sześć osób zostało rannych. Pogoda pozbawiła prądu ponad 140 tysięcy odbiorców.

W niedzielę przez Francję przetoczyła się burza Amelie. Najsilniejszy wiatr wiał w Żyrondzie (163 kilometrów na godzinę), departamencie Landy (148 km/h) i na wyspie Belle-Ile u wybrzeży Bretanii (146 km/h).

Padał też ulewny deszcz. Jak poinformował francuski instytut meteorologiczny Meteo France, na Korsyce w Sampolo w ciągu 24 godzin spadło 107 litrów wody na metr kwadratowy, w Ajaccio 102 l/mkw.

Poszukiwania jednej osoby

Strażacy interweniowali setki razy - w departamencie Pireneje Atlantyckie odnotowano prawie 200 zgłoszeń, w Żyrondzie ponad 150, w Wandei 145, ponad sto w departamencie Landy.

Większość interwencji na południowym zachodzie kraju dotyczyła drzew, które spadły na tory kolejowe, linie energetyczne czy domy. W departamencie Landy z kempingu ewakuowano 47 osób. W Mimizan zawalił się dach kasyna. Występowały też opóźnienia w ruchu pociągów.

Na południowym wschodzie padał ulewny deszcz. Straż pożarna w departamencie Bouches-du-Rhône interweniowała 180 razy. W Marignane, niedaleko Marsylii, w ciągu trzech godzin spadło 50 litrów wody na metr kwadratowy.

Strażacy w Nicei przekopywali metr po metrze ziemię, która osunęła się na dom 70-letniej kobiety. Służby próbują ją odnaleźć. Jak podaje agencja AFP, na południowym zachodzie kraju sześć osób zostało rannych - głównie w wyniku spadających gałęzi.

Brak prądu i ostrzeżenia

O godzinie 17 bez prądu w niedzielę pozostawało 55 tysięcy gospodarstw, głównie w regionie Nowej Akwitanii (na południowym zachodzie), Owernii (w środkowej Francji) i w Oksytanii (na południu). W najbardziej krytycznym momencie prądu nie miało ponad 140 tysięcy gospodarstw.

W departamentach na południowym zachodzie, północnym zachodzie i w środkowej części Francji wydano ostrzeżenia przed silnym wiatrem, ulewnymi deszczami i powodziami. Będą obowiązywać do godzin popołudniowych w poniedziałek.

Ostrzeżenia meteorologiczne dla Francji (meteoalarm.eu)meteoalarm.eu

Autor: dd,aw/rp / Źródło: PAP, BBC News, AFP, lemonde.fr

Pozostałe wiadomości