W Polsce jest i będzie upalnie i burzowo. Wydano alerty i prognozy zagrożeń dla dużej części kraju.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) oraz Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) we wtorek ostrzegają przed upałem na terenie Wielkopolski i na Ziemi Lubuskiej. Miejscami temperatura może tam sięgać 31 stopni Celsjusza.
"Utopiły się kolejne dwie osoby"
RCB apeluje, by odpoczywając nad wodą - czemu sprzyja pogoda - przestrzegać zasad bezpieczeństwa.
"Wczoraj w Polsce utopiły się kolejne dwie osoby" - napisało RCB we wtorek na Twitterze. Dzień wcześniej, w niedzielę, utonęło sześć osób.
RCB przypomina, by nie wchodzić do wody po alkoholu i środkach odurzających, nie skakać do wody w nieznanych miejscach, pływać tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Nie należy wypływać na materacu daleko od brzegu ani kąpać się bezpośrednio po zjedzeniu posiłku. Służby dodają, że należy zawsze stosować się do poleceń ratownika oraz pamiętać o założeniu kapoka na łódce, kajaku i rowerze wodnym.
Dzisiaj największy #upał w Wielkopolsce i województwie lubuskim (do 31°C – ostrzeżenia #IMGW 1. stopnia). Kiedy będziecie nad wodą pamiętajcie o zasadach bezpieczeństwa. Wczoraj w Polsce utopiły się kolejne dwie osoby. #pogoda #lato pic.twitter.com/TWfhydaEEU
— RCB (@RCB_RP) 4 czerwca 2019
Ostrzeżenia pierwszego stopnia
UPAŁY
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w związku z upałami wydali we wtorek żółte alerty. W województwie lubuskim i wielkopolskim (w powiatach złotowskim, pilskim, chodzieskim, czarnkowsko-trzcianeckim, obornickim, szamotulskim, międzychodzkim, nowotomyskim, poznańskim, Poznań, śremskim, kościańskim, grodziskim, wolsztyńskim, leszczyńskim, Leszno, gostyńskim, rawickim) przewiduje się, że temperatura maksymalna będzie sięgała od 29 do 31 stopni Celsjusza. W nocy termometry mogą wskazać od 16 do 18 st. C.
Ostrzeżenia w obu województwach stracą ważność w środę o godzinie 17.
Alerty wydano też w województwie zachodniopomorskim w powiatach: drawskim, szczecineckim, choszczeńskim i myśliborskim, koszalińskim, Koszalin, białogardzkim, świdwińskim i szczecineckim. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie tam od 30 st. C do 32 st. C. W nocy temperatura minimalna osiągnie od 16 st. C do 18 st C.
Ostrzeżenie będzie obowiązywać do godziny 18 w czwartek.
Z powodu wysokiej temperatury w Szczecinie w jednej ze szkół dyrektor skrócił lekcje. Słupki termometrów w salach lekcyjnych przekraczały tam 30 st. C. Czytaj więcej w tvn24.pl.
Prognoza zagrożeń na środę
W środę alarmy związane z upałami mogą zostać wydane w województwach:
- lubuskim;
- wielkopolskim;
- zachodniopomorskim.
Prognozuje się tam temperaturę maksymalną wynoszącą do 28-32 st. C. W nocy na termometrach mieszkańcy mogą zobaczyć około 14-18 st. C.
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozują ponadto, że w województwach: kujawsko-pomorskim, lubelskim, mazowieckim, podlaskim, warmińsko-mazurskim małopolskim, podkarpackim, pomorskim, śląskim, świętokrzyskim wystąpią burze. Lokalnie może spaść grad.
Opady w tych regionach mogą wynieść do 25 l/mkw, a wiatr może rozpędzić się do 70 kilometrów na godzinę.
Ostrzeżenia mogą wejść w życie między godziną 7.30 w środę a 7.30 w czwartek.
Prognoza zagrożeń na czwartek
Jak zapowiada się czwartek? W województwie lubuskim i zachodnipomorskim synoptycy ostrzegają przed upałem. Temperatura maksymalna ma wynieść od 29 st. C do 31 st.C. W nocy termometry mogą pokazać od 16 do 18 st. C.
Burze mogą pojawić się w województwach:
- małopolskim;
- podkarpackim;
- śląskim;
- świętokrzyskim;
- dolnośląskim;
- kujawsko-pomorskim;
- lubelskim;
- mazowieckim;
- podlaskim;
- pomorskim;
- warmińsko-mazurskim;
- zachodnipomorskim.
Podczas burz suma opadów deszczu może wynieść lokalnie do 20 l/mkw., a porywy wiatru mogą dojść do 60 km/h. Lokalnie może spaść grad.
Ostrzeżenia mogą zostać wydane między godziną 7.30 w czwartek a 7.30 w piątek.
Prognoza zagrożeń piątek
W piątek w wielu miejscach mogą wystąpić burze z gradem. Towarzyszące im opady mają wynieść 20 l/mkw. Wiatr może powiać z prędkością do 80 km/h.
- podkarpackim;
- kujawsko-pomorskim;
- lubelskim;
- mazowieckim;
- podlaskim;
- warmińsko-mazurskim.
Ostrzeżenia mogą wejść w życie między godziną 7.30 w czwartek a 7.30 w piątek.
Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?
Zgodnie z definicją IMGW, ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Czym jest prognoza zagrożeń?
Według definicji IMGW, prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego. Opracowywana jest przez synoptyka meteorologa w oparciu o jego wiedzę i dostępne w czasie opracowywania dane prognostyczne, pochodzące z obliczeń numerycznych modeli prognozowania pogody.
Autor: dd//rzw / Źródło: tvnmeteo.pl, tvn24.pl, IMGW, RCB