63 kilometry w upale. Utramaraton Powstańca pokonany

Na trasie Utramaratonu Powstańca
Na trasie Utramaratonu Powstańca
Anna Szendlak
Na trasie Utramaratonu PowstańcaAnna Szendlak

Gdzie spędzasz upalny weekend ? Chowasz się w cieniu? Jedziesz klimatyzowanym autem nad jezioro? Próbujesz schronić się w lesie? Opalasz się na plaży lub łące? A może cieszysz się, o zgrozo, z weekendu w pracy i korzystasz z klimatyzacji, która tamże jest mocno aktywna i w pewnych letnich obszarach bardzo lubiana? Ty odpowiadaj w duchu, a ja egoistycznie spieszę ze swoją odpowiedzią.

Bo ja biorę w połowie wolny weekend w pracy, bo przecież w upalną sobotę muszę skorzystać z firmowej ochłody. W niedzielę wsiadam z samego rana do klimatyzowanego samochodu przyjaciółki i pędzę na start Ultramaratonu Powstańca, który odbył się na początku sierpnia w Wieliszewie pod Warszawą.

Zaczynam delektować się wolnym i upalnym dniem, by niedaleko plaży, po piachu, po lesie, po łąkach, polanach przebiec 63 kilometry.

Po co? Tak, część tych inaczej odpoczywających, siedzących nad wodą, raczących się zimnymi napojami i lodami w nadwiślańskich barach puknie się w spocone czoło, a druga wcierając krem z filtrem, zapyta: po co?

A ja znowu pospieszę ze swoją odpowiedzią.

Ano, po pierwsze po to, by sprawdzić, czy mój poprzedni dystans powyżej maratońskiego, był tylko dziełem przypadku, czy też rzeczywiście potrafię i lubię biegać tak daleko. Co prawda po 50 kilometrach nie było żadnych odpowiedzi, ale na mecie pojawiły się same i to tylko pozytywne.

Kocham biegać długo - wtedy taka refleksja przelała się przez moja rozgrzaną głowę. Nawet po ochłodzeniu ta myśl pozostała.

To jakie są to odpowiedzi? Po co się tak pocić, męczyć, denerwować i robić to na tej samej trasie, co rok temu?

Dla zraszaczy na trasie

Tak, to zdecydowanie kluczowy aspekt każdego punktu regeneracyjnego. Istnieje kilka form schładzania zawodnika. Wąż z wodą, który zazwyczaj podlewa kwiatki sołtysa, wystawiony za bramę, zlewa biegaczy wedle uznania. To tak zwana opcja sterowalna. Opcją niesterowalną są ustawione na trasie kurtyny wodne, które zazwyczaj ułatwiają zwykłemu posiadaczowi trawnika dbanie o przyrost zielonego podłoża. Tu wbiega się czasami pod, zapominając o niewodoodpornej elektronice, którą się ma na sobie. Trzecią opcja jest przyjaciel lub znajomy na trasie, który cię zawsze oleje. Znajdzie miskę, wiadro, czy butelkę z wodą i będzie tylko czekać na punkcie kontrolnym, by chlusnąć na rozgrzane ciało.

Dla punktów regeneracyjnych

To one wyznaczają liczbę, i tu w wersji optymistycznej – już przebiegniętych kilometrów, a w wersji pesymistycznej - tych pozostałych do przebiegnięcia. To tutaj można zjeść drugie śniadanie, obiad i zahaczyć o wczesną kolację, o ile postanowi się zostać dłużej na trasie. W menu samo dobro biegaczy: banany, arbuzy, domowe szarlotki, serniczki i słynne marchewkowe z Krubina. Do tego cukiereczki, babeczki, zimna cola i domowe izotoniki.

Dla wspaniałej społeczności lokalnej

Która rozstawiona na trasie i w punktach regeneracyjnych kroi cytrynę, rwie miętę, dozuje miód i sól, by zrobić naturalny izotonik. Ci mieszkańcy wstają w niedzielny poranek, by napełnić miski wodą, rozłożyć gąbki, którymi będzie można zwilżyć ciało. Zachęcają do jedzenia cukierków, ale to nie cukierki dają kopa, tylko wsparcie i pozytywna energia, którą się dostaje od ludzi w kramikach. Choćbyś nie wiem, jak był wkurzony i zakurzony, to i emocje i kurz opadają, jak widzisz osoby, które z pietyzmem i zaangażowaniem kroją arbuza i czekają z już nalaną wodą i izotonikiem do kubeczków, by uraczyć twoje umęczone i spragnione ciało.

Dla masaży i basenu na mecie

Widzisz tę metę, przyspieszasz, choć wydaje ci się, że już chyba nie jesteś w stanie. Ale jednak napędzasz jakoś swoje ciało i już masz na sobie cudowny medal, gratulacje, uśmiech publiczności. Wtedy… nastaje ta chwila. Kierujesz się do strefy rege, gdzie wiesz, że bez żadnej krępacji będzie można zamoczyć całość umęczonego odwłoku w zimnej wodzie wraz z innymi zdobywcami 63 kilometrów w nogach. Rozmawiamy, śmiejemy się i wspominamy tych plażowiczów, co to byliśmy na nich źli, bo my tacy zmęczeni, a oni na kocyku. Wymieniamy się wrażeniami i gustami, bo jednemu bardziej smakowało marchewkowe, a drugi wróciłby na trasę dla tego serniczka.

Dla nowych znajomości

- Nieźle ci idzie - rzekł na jednym z ostatnich punktów kolega, którego moje feministyczne spojrzenie lekko zmroziło.

- Dlaczego miałoby mi źle iść? Bo jestem dziewczyną? A może nie wyglądam na biegaczkę? - zamiast podziękować odpowiedziałam pytaniem.

Głupia, zamiast przyjąć komplement, znowu wyszłam na wojująca i niedelikatną dziewczynę. Na szczęście słońce nie przygrzało mi na tyle do głowy, bo zdążyłam się za nią złapać i szybko obracając sytuację w żart, udawałam słodką blondynkę w warkoczykach. Zaowocowało to przesympatyczną pogawędką tuż po biegu i wspólnym zdjęciem.

Dla starych, dobrych znajomości

Jak już trochę biegasz na różnych trasach, to tych znajomych się nazbiera jak kilometrów. A jak jesteś członkiem fajnej drużyny, która również z Tobą startuje, to nie ma opcji żeby się źle biegło. Ekipa z Bravehearts Legionowo mocno kibicowała na trasie, pokonując swoje sztafetowe odcinki i solowe debiutanckie ultra odległości. Przyjaciółki czekały na punktach kontrolnych z lodem, wodą, aparatami i ewentualna motywacją. A ta pod koniec naprawdę się przydała.

- Na starcie myślałem, ze to żart z tą butelką - rzekł kolega biegacz, komentując mój bukłak, który nowatorsko zrobiłam z butelki po mineralizowanej wodzie.

- Nie, to nie był żart - odpowiedziałam, podobnie jak żartem nie było wystartowanie w ultramaratonie przy temperaturze prawie 40 stopni, bo cóż to są 63 kilometry - myślałam na trasie. Przecież to tylko maraton, a potem jeszcze półmaraton.

Kolejny Wieliszewski Ultramaraton Powstańca za rok, a mój kolejny - za kilka tygodni. Tym razem sprawdzę, czy tą nowonarodzoną miłość zabiją góry.

Ultrajanosiku - nadchodzę.

Autor: Anna Szlendak

Źródło zdjęcia głównego: Dariusz Ślusarski

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami. Zjawiskom towarzyszyć będą obfite opady deszczu i silny wiatr. W weekend aura się nie uspokoi i w części kraju może zagrzmieć.

Tu będzie niebezpiecznie. IMGW wydał ostrzeżenia

Tu będzie niebezpiecznie. IMGW wydał ostrzeżenia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Delos już niedługo zatonie w Morzu Egejskim. Wyspa, na której znajdują się ruiny świątyń, domów mieszkalnych i amfiteatrów, jest coraz bardziej narażona na skutki rosnącego poziomu morza, a część budynków już uległa zniszczeniu. Archeolodzy przewidują, że zniknięcie Delos to kwestia dekad.

Tę grecką wyspę za 50 lat pochłoną morskie fale

Tę grecką wyspę za 50 lat pochłoną morskie fale

Źródło:
AFP, Greek City Times

Obfite opady deszczu doprowadziły do powstania powodzi w południowej części stanu Floryda. Zalane zostały domy i ulice. W kilku hrabstwach wprowadzono stan wyjątkowy. Przez gwałtowną aurę odwołano setki lotów.

Zalane domy i ulice, setki odwołanych lotów. "Nie prowadźcie pojazdów"

Zalane domy i ulice, setki odwołanych lotów. "Nie prowadźcie pojazdów"

Źródło:
Reuters, PAP

W kolejnych dniach czeka nas stopniowe odejście od zimnej, wilgotnej aury, w której kłębią się deszczowe chmury. Wraz z weekendem do Polski zawita fala cieplejszego powietrza. Przyniesie temperaturę sięgającą 27 stopni Celsjusza, ale również powrót gwałtownych zjawisk.

W weekend cieplej, ale i z gwałtownymi zjawiskami. Pogoda na 5 dni

W weekend cieplej, ale i z gwałtownymi zjawiskami. Pogoda na 5 dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Czwartek 13.06 przyniesie nam dość niskie wartości na termometrach - od 15 do 20 stopni Celsjusza. Dzień zapowiada się pochmurno, ale dość spokojnie, tylko w niektórych regionach może intensywniej popadać deszcz. Warunki biometeorologiczne będą przeważnie neutralne.

Pogoda na dziś - czwartek, 13.06. Będzie chłodno

Pogoda na dziś - czwartek, 13.06. Będzie chłodno

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pierwsza ofiara śmiertelna małpiej ospy została odnotowana w Republice Południowej Afryki. Jak przekazał minister zdrowia RPA, w kraju potwierdzono pięć przypadków zarażenia ludzi tym wirusem. To niejedyny kraj, który zmaga się z tą niebezpieczną chorobą.

Wirus małpiej ospy zabija w kolejnym kraju

Wirus małpiej ospy zabija w kolejnym kraju

Źródło:
PAP, Sowetan Live

Około 1000 zwierząt spłonęło w pożarze targowiska w Bangkoku. Ogień wybuchł we wtorek na skutek zwarcia instalacji elektrycznej w części bazaru, w której mieściły się sklepy zoologiczne.

Spłonęło około 1000 zwierząt z ponad 100 sklepów zoologicznych

Spłonęło około 1000 zwierząt z ponad 100 sklepów zoologicznych

Źródło:
BBC, Reuters, Khaosod

Fala upałów utrzymuje się nad Grecją. Jak przewidują meteorolodzy, temperatura powyżej 40 stopni Celsjusza będzie męczyć mieszkańców kraju jeszcze w czwartek. Część osób pracuje zdalnie, w Atenach uczniowie nie poszli do szkół.

Od gorąca nie odpoczną nawet nocą. "Mały lockdown" wciąż w mocy

Od gorąca nie odpoczną nawet nocą. "Mały lockdown" wciąż w mocy

Aktualizacja:
Źródło:
EMY, PAP, ekathimerini.com, tvnmeteo.pl

Pożar wybuchł na południu Francji. Ogień strawił ponad 600 hektarów. W akcji gaszenia biorą udział samoloty i śmigłowce gaśnicze oraz 137 pojazdów. - Siła, z jaką wybuchł ten pożar, zaskoczyła nas wszystkich - powiedział Michel Persoglio, strażak. 

"Siła, z jaką wybuchł, zaskoczyła nas wszystkich"

"Siła, z jaką wybuchł, zaskoczyła nas wszystkich"

Źródło:
tf1info.fr, francetvinfo.fr

Na Cyprze wybuchł pożar, który zmusiły mieszkańców pięciu miejscowości do ewakuacji. Co najmniej trzy domy zostały zniszczone, a kilka innych uszkodzonych - podały lokalne media.

Pożar na Cyprze. "Ogień przeleciał przez naszą miejscowość jak huragan, nic nie zostało"

Pożar na Cyprze. "Ogień przeleciał przez naszą miejscowość jak huragan, nic nie zostało"

Źródło:
ENEX, cyprus-mail.com

Mieszkaniec Bydgoszczy zauważył na parapecie swojego okna pustułkę. Nagranie, na którym widać młodego osobnika, przesłał na Kontakt 24. - W tej fazie wciąż jest jeszcze karmiona przez rodziców, ale za kilka tygodni się usamodzielni - powiedział ornitolog Przemysław Chylarecki.

"Pierwszy raz widziałem takiego ptaka, na dodatek siedzącego na oknie". Nagranie z Bydgoszczy

"Pierwszy raz widziałem takiego ptaka, na dodatek siedzącego na oknie". Nagranie z Bydgoszczy

Źródło:
Kontakt 24

Lej kondensacyjny pojawił się w środę nad Bałtykiem w rejonie Mielna (Zachodniopomorskie). Zalążek trąby wodnej udało się uchwycić na zdjęciach.

Lej kondensacyjny pojawił się nad Bałtykiem

Lej kondensacyjny pojawił się nad Bałtykiem

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Kenijski rząd zapowiedział plan eliminacji wron orientalnych. Według krajowych służb ochrony dzikiej przyrody, ten inwazyjny gatunek wypiera rodzime gatunki, przenosi choroby oraz zakłóca spokój mieszkańców i turystów. Jak tłumaczą władze, eliminacja tych ptaków mieści się w ramach środków prawnych mających na celu kontrolę problematycznego szkodnika.

Chcą wybić milion wron

Chcą wybić milion wron

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Pierwsza fala upałów może nawiedzić Polskę już w przyszłym tygodniu. Z modeli meteorologicznych wynika, że w niektórych regionach temperatura maksymalna może wzrosnąć powyżej 30 stopni Celsjusza. Jak wyjaśnił prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski, kulminacja ciepła spodziewana jest na środek tygodnia.

Nadciągają upały. Kiedy uderzy afrykańskie powietrze

Nadciągają upały. Kiedy uderzy afrykańskie powietrze

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Kobiety mogą być bardziej odporne na stres związany z lotem w kosmos niż mężczyźni - wynika z opublikowanych badań. Zdaniem naukowców, aktywność genów u astronautów jest bardziej zaburzona niż u astronautek, a powrót do normy po wylądowaniu na Ziemi zajmuje im więcej czasu.

Kobiety mogą znosić loty kosmiczne lepiej niż mężczyźni

Kobiety mogą znosić loty kosmiczne lepiej niż mężczyźni

Źródło:
PAP, nature.com, The Guardian

Zaczął się sezon na obłoki srebrzyste. Lśniące chmury, najwyższe spośród wszystkich, jakie da się zobaczyć z powierzchni naszej planety, dostrzegł nocą z wtorku na środę Reporter 24 w Suwałkach.

Niebo w Suwałkach zalśniło

Niebo w Suwałkach zalśniło

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

W sąsiedztwie popularnych wśród turystów plaż Portugalii coraz częściej jest obserwowana obecność atlantyckich wielorybów - informują biolodzy, cytowani przez miejscowe media. Według specjalistów może to wynikać z podnoszącej się temperatury wody u wybrzeża.

Pojawiają się w pobliżu portugalskich plaż coraz częściej

Pojawiają się w pobliżu portugalskich plaż coraz częściej

Źródło:
PAP, Publico

Około dwa miliony lat temu Układ Słoneczny przeszedł przez gęsty obłok międzygwiazdowy i to mogło doprowadzić do zmian klimatu na Ziemi - wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie "Nature Astronomy".

Obłok międzygwiazdowy mógł wpłynąć na ziemski klimat dwa miliony lat temu

Obłok międzygwiazdowy mógł wpłynąć na ziemski klimat dwa miliony lat temu

Źródło:
PAP, eurekalert.org

Ulewy sparaliżowały największe lotnisko na Majorce. Woda opadowa wdarła się do hali budynku, zalewając sklepy i poczekalnie, oraz całkowicie pokryła płytę lotniska. Przez kilka godzin ruch na lotnisku był wstrzymany.

Kaskady wody w terminalu, jezioro na płycie lotniska

Kaskady wody w terminalu, jezioro na płycie lotniska

Źródło:
PAP, Reuters, Ser100, AENA

Najwyższa góra Układu Słonecznego od czasu do czasu bywa oszroniona. Dane zebrane przez sondę ExoMars TGO pokazały, że na wulkanie Olympus Mons w porannych godzinach pojawia się wodny szron. To pierwsze takie odkrycie w pobliżu marsjańskiego równika i niezwykle ważny szczegół w kontekście przyszłych misji załogowych na Marsa.

Na marsjańskich wulkanach o poranku pojawia się szron

Na marsjańskich wulkanach o poranku pojawia się szron

Źródło:
ESA, UNIBE

Służby w amerykańskim stanie Kalifornia uratowały kitesurfera, który utknął na plaży u wybrzeży hrabstwa Santa Cruz. W odnalezieniu pomógł napis z kamieni ułożony przez mężczyznę.

Utknął na plaży. Uratował go napis ułożony z kamieni

Utknął na plaży. Uratował go napis ułożony z kamieni

Źródło:
CBS News

Płonie równina Pantanal w Ameryce Południowej, czyli największe mokradła na świecie. W porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku pożarów jest więcej o niemal 1000 procent. - Najbardziej niepokojące jest to, że nawet w porze deszczowej mieliśmy do czynienia ze wzrostem liczby pożarów - podkreślił Vinicus Silguerio z organizacji pozarządowej Instituto Centro de Vida.

"Pustynia, wszędzie ogień, piekło"

"Pustynia, wszędzie ogień, piekło"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Jaka pogoda czeka nas w wakacje? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) opublikował eksperymentalną, długoterminową prognozę na miesiące lipiec, sierpień, wrzesień i październik. Jak wynika z przewidywań synoptyków, dwa letnie miesiące mogą być cieplejsze niż zazwyczaj.

Jaka pogoda na wakacje? Najnowsza prognoza IMGW

Jaka pogoda na wakacje? Najnowsza prognoza IMGW

Źródło:
IMGW

Ponad 40-stopniowe upały nadciągają do Grecji. Niektóre szkoły zamknięto, część pracowników budżetówki pracuje zdalnie, wydano ostrzeżenie przed pożarami.

Grecja szykuje się na uderzenie wielkiego upału

Grecja szykuje się na uderzenie wielkiego upału

Źródło:
PAP

Naukowcy odkryli, że słonie afrykańskie zwracają się do siebie pomrukami, które przypominają imiona używane przez ludzi. Wyniki wieloletnich badań zostały opublikowane w czasopiśmie "Nature".

Słonie zwracają się do siebie po imieniu

Słonie zwracają się do siebie po imieniu

Źródło:
PAP, CNN

W wyniku powodzi błyskawicznych w północnym Wietnamie zginęły co najmniej trzy osoby, w tym dziecko, a jedna zaginęła - poinformowały władze. Z powodu zalanych dróg setki turystów było uwięzionych w dystrykcie Dong Van.

Trzylatek z ojcem zginęli w powodzi

Trzylatek z ojcem zginęli w powodzi

Źródło:
Reuters

Indie zmagają się z najdłuższą falą upałów, jaką kiedykolwiek odnotowano w tym kraju. Temperatura przekracza 45 stopni Celsjusza. Szczególnie trudna sytuacja panuje w północnej części kraju. Według służb medycznych do końca maja upały przyczyniły się do śmierci dziesiątek osób.

"Nigdy dotąd kraju nie nawiedziła tak długa fala upałów"

"Nigdy dotąd kraju nie nawiedziła tak długa fala upałów"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Ulewny deszcz dał się w poniedziałek we znaki mieszkańcom wschodniej i południowej Polski. W województwie świętokrzyskim deszcz zalał drogę dojazdową do przedszkola. Konieczna była interwencja strażaków, którzy ewakuowali dzieci przy pomocy pontonu.

Ulewy odcięły drogę do przedszkola. Ewakuowano 40 dzieci

Ulewy odcięły drogę do przedszkola. Ewakuowano 40 dzieci

Źródło:
KW PSP Kielce, Państwowa Straż Pożarna

Grad poważnie uszkodził samolot lecący do Wiednia. W niedzielę nad krajem szalały gwałtowne burze, a w jedną z nich niespodziewanie wleciał Airbus A320 linii Austrian Airlines. Grad poważnie uszkodził przednią część samolotu - przednie szyby i fragment dziobu.

Tak wyglądał samolot po spotkaniu z potężnym gradobiciem

Tak wyglądał samolot po spotkaniu z potężnym gradobiciem

Źródło:
ABC News, Airlive

Wirusy o imponujących rozmiarach zostały znalezione na powierzchni pokrywy lodowej na Grenlandii. Ich występowanie jest prawdopodobnie powiązane z obecnością śnieżnych alg - glonów zamieszkujących najzimniejsze regiony świata, które podczas zakwitów przyspieszają topnienie pokrywy lodowej. Wiedza o tym, jak kontrolować te drobnoustroje, może pomóc ograniczyć utratę lodu.

Na lodowcu na Grenlandii znaleziono ogromne wirusy. Mogą być istotne dla ludzkości

Na lodowcu na Grenlandii znaleziono ogromne wirusy. Mogą być istotne dla ludzkości

Źródło:
PAP, Aarhus University

Ryba rzadko spotykanego gatunku została znaleziona na plaży nad Pacyfikiem w stanie Oregon na północnym zachodzie USA. Mierzący ponad dwa metry przedstawiciel rodzaju samogłowów zapuścił się daleko od swoich rodzinnych stron - zwierzęta te zamieszkują głównie wody południowej półkuli i okolice równika. Po raz pierwszy gatunek ten opisano niecałą dekadę temu.

Na plaży znaleziono rzadko spotykaną rybę

Na plaży znaleziono rzadko spotykaną rybę

Źródło:
CNN, ADW