Łatwo i przyjemnie można zgubić zbędne kilogramy, ćwicząc zumbę. Podczas zajęć uczestnicy wykonują proste układy choreograficzne angażujące w pracę całe ciało. Sprawdźcie, ile kalorii można spalić podczas jednego treningu i jak długo trzeba czekać na efekty.
Żeby wykonać angażujące ćwiczenia, nasze mięśnie potrzebują odpowiedniej ilości energii. Jej źródłem jest tkanka tłuszczowa. Do spalenia tłuszczu potrzebny jest tlen, jednak nie wszystkie formy aktywności sprzyjają redukcji tej tkanki. Warto wiedzieć, jak długo należy ćwiczyć i z jaką intensywnością, by trening był przede wszystkim efektywny.
Ćwiczenia siłowe, a cardio
Podczas intensywnych ćwiczeń siłowych, np. podnoszenia sztangi, energia nie jest pobierana w większości z przemian tlenowych. W trakcie wykonywania tego typu aktywności rośnie ciśnienie krwi i zwiększa się intensywność pracy lewej komory serca. Dochodzi do procesów beztlenowych. Część naukowców jest zdania, że długotrwałe wykonywanie ćwiczeń siłowych zagraża zdrowiu, a nawet życiu.
Spalaniu tkanki tłuszczowej sprzyjają jednak ćwiczenia typu cardio, czyli o średniej intensywności, do której zaliczana jest zumba. W trakcie treningu nasze tętno znajduje się na poziomie 60-70 proc. maksimum, czyli w tzw. "fat burning zone" (pol. strefa spalania tłuszczu) lub "weight loss zone" (pol. strefa utraty wagi). Odpowiednia ilość dostarczonego tlenu pozwala na przekształcenie tłuszczu na potrzebną do wykonania poszczególnych sekwencji energię. W trakcie takiego treningu spalana jest porządna porcja energii.
- Zapisując się na zumbę warto pamiętać, że jest to przede wszystkim trening cardio, który ma na celu poprawienie kondycji i wysmuklenie sylwetki, nie wyrzeźbienie mięśni. Kaloryfera na zumbie nie zbudujemy - wyjaśnia instruktor zumby Agnieszka Czerwińska.
Wszystkie partie mięśni
- Zajęcia angażują niemal wszystkie mięśnie. Nawet te, o których istnieniu przed rozpoczęciem przygody z zumbą nie mieliśmy pojęcia - dodaje Czerwińska. - W niepozornych układach tanecznych znajdziemy elementy angażujące brzuch, pośladki, uda czy ramiona. Jeśli zależy nam na pracy nad konkretną partią ciała, warto poszukać rodzaju zumby, który się na niej koncentruje - zaznacza.
Kiedy zobaczymy efekty?
Efekty nie pojawiają się od razu. Jednak systematyczne ćwiczenie minimum dwa, trzy razy w tygodniu w połączeniu ze zdrową i zbilansowaną dietą zaprocentuje. Jeden taki trening powinien trwać minimum pół godziny. Po trzech miesiącach nasze ciało znacznie się wysmukli i ujędrni. Na wadze możemy zobaczyć parę kilogramów mniej.
450, 600, 800 kcal
Są różne rodzaje zumby. Najmniej kalorii spalimy na Zumbie Gold, gdyż ma wolniejsze tempo i w mniejszym stopniu angażuje całe ciało. Podczas treningu na Zumbie Basic spalimy około 450 kcal. Jednak sami instruktorzy mówią, że niektóre choreografie mogą być bardziej intensywne. Wtedy uda się spalić do 600 kcal. Najbardziej wymagająca jest Aqua Zumba. Podczas jednego, godzinnego treningu w wodzie stracimy nawet 800 kcal.
Autor: Paula Wakuluk/rp
Źródło zdjęcia głównego: Flikr: Oleg Klementiev, (CC BY 2.0)