Informacje
 • Najwięcej jest nocków rudych, a najmniej mroczków pozłocistych. Policzyli nietoperze

  21-02-2019 15:43 W Suwalskim Parku Krajobrazowym
  W hotelu sejmowym pojawił się nietoperz Foto: Wikipedia (CC BY SA 2.0) /Gilles San Martin | Video: Straż Miejska Warszawa

  Pracownicy Suwalskiego Parku Krajobrazowego zakończyli zimowe liczenie nietoperzy, które obecnie zimują na Suwalszczyźnie. Doliczyli się 173 osobników. Ssaki te hibernują w ponad dwudziestu piwniczkach, o które od lat dbają miłośnicy nietoperzy.

  Jak poinformowała dyrektor Suwalskiego Parku Krajobrazowego Teresa Świerubska, pracownicy parku doliczyli się 173 nietoperzy. Od 2012 roku ich liczba rosła z roku na rok. W ubiegłym roku naliczono ponad 200 nietoperzy.

  - W tym roku naliczyliśmy mniej nietoperzy, ale nie wiem, dlaczego ich populacja się zmniejszyła, bo takich badań nie prowadzimy. Cały czas dbamy o nie i na pewno nic im nie grozi - powiedziała Świerubska.

  Poinformowała, że w parku występuje pięć gatunków nietoperzy: gacek brunatny, mopek, nocek rudy, mroczek pozłocisty i nocek Natterera. Najliczniejszy jest nocek rudy - doliczono się 72 osobników tego gatunku, a najrzadszy jest mroczek pozłocisty - 18 osobników.

  Budują budki, remontują piwnice

  SPK od kilkunastu lat prowadzi badania nad nietoperzami przebywającymi na Suwalszczyźnie. Celem jest zachowanie zagrożonego gatunku. Suwalski Park Krajobrazowy i Stowarzyszenie Miłośników Suwalskiego Parku Krajobrazowego "Kraina Hańczy" wyremontowało w tym czasie kilkanaście piwniczek. Pracownicy tych instytucji rozwiesili także ponad 50 budek, w których ssaki te przebywają latem.

  Dyrektor parku dodała, że od lat miłośnicy nietoperzy dbają o to, by piwniczki spełniały wymogi bytowania tych ssaków.

  - Piwniczki nie mogą przemarzać, ale nie mogą też być za ciepłe, nie powinno być w nich też przeciągów. Przede wszystkim powinny zapewniać odpowiednie schronienie, na przykład poprzez odpowiednie szczeliny pomiędzy kamieniami i w stropie - powiedziała Świerubska.

  Te tereny im służą

  Na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego występują także nietoperze z takich gatunków jak nocek łydkowłosy, karlik większy, borowiec wielki, nocek Brandta i mroczek późny. Część z nich bytuje tylko latem. Przed zimą odlatują.

  Tereny Suwalskiego Parku Krajobrazowego szczególnie odpowiadają nietoperzom. W okolicach Jeleniewa koło Suwałk latem przylatuje i osiedla się kolonia około pięciuset osobników nocka łydkowłosego. To jedna z dwóch kolonii tego rzadko spotykanego w Polsce nietoperza.

  W naszym kraju występuje 25 gatunków nietoperzy. Wszystkie są w Polsce objęte ochroną prawną. Europejskie nietoperze nie atakują ludzi.
Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...