Informacje
 • Oddychają najgorszym powietrzem na świecie, a to sprzyja COVID-19

  12-09-2020 12:17 Pożary a pandemia

  Jakość powietrza w Stanach Zjednoczonych znacznie się pogorszyła w wyniku niszczycielskich pożarów. Miasto Oregon znalazło się na czele miejsc z najgorszą jakością powietrza na świecie w rankingu szwajcarskiej firmy. Lekarze ostrzegają, że zanieczyszczenie może sprawić, iż ludzie staną się bardziej podatni na chorobę COVID-19.

  Skalę pożarów na zachodnim wybrzeżu USA widać doskonale po kolorze tamtejszego nieba. Zabarwiło się ono na odcienie pomarańczu i czerwieni.

  Według rankingu szwajcarskiej firmy IQAir zajmującej się technologią jakości powietrza i jej monitorowaniem, wśród pięciu miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem na świecie są trzy leżące na zachodzie Stanów Zjednoczonych. To Portland w Oregonie, Seattle w stanie Waszyngton i San Francisco w Kalifornii. Portland zajmuje w rankingu pierwsze miejsce.

  >>> CZYTAJ O POŻARACH W USA

  - Wiele badań wykazało korelację pomiędzy wyższym poziomem zanieczyszczenia powietrza a szerszym rozprzestrzenianiem się i ciężkością przypadków COVID-19 - powiedział doktor Brad Spellberg ze szpitala LAC+USC Medical Center w Los Angeles.

  Spellberg powołał się na kilka badań przeprowadzonych w USA, Chinach i we Włoszech. Niektóre z nich wykazały, że narażenie płuc na zanieczyszczenia może zwiększać podatność organizmu na infekcje wirusowe.

  Stany zapalne, a w efekcie większe ryzyko infekcji

  Jak podkreśliła dr Rekha Murthy, specjalistka od chorób zakażonych ze szpitala Cedars-Sinai Medical Center w Los Angeles, dym pochodzący z pożarów może podrażniać płuca i powodować stany zapalne mogące zwiększać ryzyko infekcji narządu oddechowego. 

  - Ilekroć tkanka, która wyścieła płuca lub drogi oddechowe ulegnie zapaleniu lub uszkodzeniu, zwiększa to możliwość zatrzymania się wdychanych cząstek wirusa i wywołania infekcji - wyjaśniła.

  Blisko 200 tysięcy zgonów w USA

  Według danych podawanych przez portal worldometers.info, w Stanach Zjednoczonych na COVID-19 zmarło blisko 200 tysięcy ludzi. Zdaniem analityka medycznego CNN dr Jonathana Reinera, kardiologa i profesora medycyny na uczelni George Washington University, ten tragiczny bilans mógłby być niższy, gdyby zasłanianie ust i nosa było bardziej powszechne. 

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....