Naukowcy dokonali pierwszej fermentacji poza Ziemią. Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej powstało miso - tradycyjny, japoński przysmak. Specjaliści mają nadzieję, że eksperyment pozwoli poszerzyć menu przyszłych astronautów.
Na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) wytworzono miso - tradycyjną, japońską pastę, wytwarzaną z soi, soli i produktów fermentacyjnych, stosowaną jako dodatek do żywności. To pierwsze sfermentowane jedzenie, jakie powstało poza Ziemią.
"Miso z kosmosu" ma podobny smak umami do tego, które można spożywać na Ziemi. Ci, którzy mogli skosztować tego specjału przekazali, że ma ono bardziej orzechowy smak.
Eksperyment przeprowadzili Maggie Coblentz z Massachusetts Institute of Technology (MIT) oraz Joshua Evans z Duńskiego Uniwersytetu Technicznego. W marcu 2020 roku na pokład ISS trafiło opakowanie z ugotowaną pastą sojową, które tam zostawiono, aby w ciągu 30 dni zaszły w nim procesy fermentacji, przed powrotem na Ziemię. Miso było trzymane w pojemniku wyposażonym w sensory, które monitorowały parametry, takie jak temperatura, wilgotność, ciśnienie itp. Wyniki eksperymentu opublikowano w środę na łamach czasopisma "iScience".
Dodatkowo na Ziemi poddano fermentacji dwie inne partie miso, aby mieć egzemplarze porównawcze. Jedną wykonano w duńskiej Kopenhadze, a drugą - w mieście Cambrige w stanie Massachusetts.
"Nie wiedzieliśmy, czego się spodziewać"
- Nie wiedzieliśmy, czego się spodziewać - fermentacja w kosmosie nigdy wcześniej nie była przeprowadzana - powiedział Evans w rozmowie z CNN. - Kosmiczne miso było ciemniejsze i wyraźnie bardziej wstrząśnięte - co ma sens, ponieważ podróżowało znacznie dłużej niż ziemskie. Poczucie zapachu oraz spróbowanie pierwszego kęsa było ekscytujące - dodał. Zaznaczył jednak, że nadal trzeba ocenić wartość odżywczą miso powstałego poza Ziemią.
Wiele sfermentowanych produktów zawiera probiotyki. Po spożyciu w połączeniu z dobrymi bakteriami w jelitach mogą pomagać w regulacji układu trawiennego.
Jak tłumaczył Evans, badania mają "poprawić samopoczucie i wydajność astronautów", a także wykorzystać "nowe formy ekspresji w kuchni, rozszerzając i dywersyfikując kulinarną i kulturową reprezentację w eksploracji kosmosu w miarę rozwoju tej dziedziny".
Współautorka badania Maggie Coblentz przekazała, że fermentacja miso na ISS zwraca uwagę na potencjał istnienia życia w kosmosie pokazując, jak drobnoustroje mogą się tam rozwijać.
Naukowcy od dawna eksperymentują z uprawą i zbiorem świeżych produktów w kosmosie, m.in. rzodkiewką czy sałatą. W 2021 roku zebrano pierwsze papryczki chili.
Źródło: CNN, iScience
Źródło zdjęcia głównego: 2025 Cable News Network All Rights Reserved