Merkury – jaka jest najmniejsza planeta Układu Słonecznego?

Źródło:
esa.int, solarsystem.nasa.gov, urania,edu.pl
Naukowcy badają powierzchnię Merkurego
Naukowcy badają powierzchnię MerkuregoESA/NASA
wideo 2/6
Naukowcy badają powierzchnię MerkuregoESA/NASA

Merkury to pierwsza od Słońca, najmniejsza planeta Układu Słonecznego. To jedna z czterech planet skalistych, zbudowana w znacznej części z żelaza, stąd jej ciemnoszary kolor. Merkury to jedna z rzadziej eksplorowanych przez sondy planet – do tej pory nawiedziły ją dwie misje, a od 2018 roku trwa trzecia o nazwie BepiColombo.

Merkury to pierwsza od Słońca i najmniejsza planeta Układu Słonecznego.Strona, która skierowana jest ku Słońcu, nagrzewa się do temperatury około 427 st. C,  zaś po stronie od niego odwróconej panują bardzo niskie temperatury, dochodzące zimą do -170 st. C. Merkury to planeta skalista, której jądro i powierzchnia zbudowane są z żelaza.Obecnie trwa trzecia misja kosmiczna, której celem jest lepsze poznanie Merkurego.  

Merkury –  najmniejsza planeta Układ Słonecznego 

Merkury jest najmniejszą, a jednocześnie najbliższą Słońcu planetą Układu Słonecznego. Oddalona jest od niego o niemal 58 mln km. Warto zauważyć, że tzw. peryhelium, czyli punkt na orbicie, w którym planeta znajduje się najbliżej Słońca, nieustannie zmienia nieznacznie swoje położenie z każdym okrążeniem.  

Układ słoneczny - planety Shutterstock

Średnica Merkurego wynosi 4879 km. Pierwsza planeta w Układzie Słonecznym okrąża Słońce w zaledwie 88 dni, zatem rok jest na nim znacznie krótszy niż na Ziemi. Obrót wokół osi trwa jednak niemal 60 dni, zatem w ciągu dwóch lat na Merkurym mijają zaledwie dwa miejscowe dni. Strona, która skierowana jest ku Słońcu, nagrzewa się do wysokich ekstremalnie temperatur – około 427 st. C –  zaś po stronie od niego odwróconej panują bardzo niskie temperatury, dochodzące zimą do -170 st. C

Merkury

Budowa Merkurego

Merkury jest jedną z czterech planet skalistych w Układzie Słonecznym. Oznacza to, że ma on skalną powłokę, w przeciwieństwie do tzw. planet gazowych, które poza jądrem nie mają stałej powierzchni, a resztę planety stanowi gaz. Znaczna gęstość Merkurego, która wynosi 5,3 g/cm3, wskazuje, że jego budulec stanowi żelazo. Jednak niezbyt duża ilość tego pierwiastka na powierzchni wskazuje, że jego większość skoncentrowana jest w wielkim jądrze planety. Samo jądro także ma złożoną strukturę – w jego środku znajduje się stałe jądro wewnętrzne, które otoczone jest mniejszym jądrem płynnym. Jądro otoczone jest tzw. płaszczem, które zbudowane jest z krzemianów.

Merkury w kolorach podkreślających zróżnicowanie chemiczne w strukturze planetyNASA / JHU Applied Physics Lab / Carnegie Inst. Washington

Jak wygląda powierzchnia Merkurego? Merkury jest niekiedy porównywany do Księżyca, jego powierzchnia składa się bowiem z licznych kraterów, które są wynikiem uderzeń komet i planetoidów. Kratery różnią się między sobą wielkością i kształtem, a najbardziej znanym jest krater nazwany Równiną Żaru o średnicy 1550 km.

Obserwacje i badania Merkurego

Merkury znany był już w starożytności. Swoją nazwę zawdzięcza Merkuremu – posłańcowi bogów i patronowi handlarzy. Jego obserwacja jest jednak stosunkowo trudna, zawsze widoczny jest on bowiem na tle Słońca. Samo eksplorowanie Merkurego w ramach misji podejmowanych przez NASA nie było zbyt częste. 

Merkury na tle tarczy SłońcaKontakt24

Pierwszy statek kosmiczny –  Mariner 10 – wystrzelony został przez NASA na Merkurego 3 listopada 1973 roku. Jego zadaniem było dotarcie zarówno do Merkurego, jak i Wenus. Badania sondy, prowadzone w latach 1974–1975, pozwoliły ustalić temperaturę panującą na planecie, określić słabe pole magnetyczne, a także wykonać fotografie dokumentujące to, jak wygląda powierzchnia planety. 

Kolejne badania prowadzone były przez sondę Messenger od 2008 roku. Dzięki temu, że weszła ona w orbitę Merkurego, a zatem krążyła wokół planety jako sztuczny satelita, możliwe było zebranie kolejnych zdjęć i opracowanie bardziej szczegółowych map. 

MerkuryNASA/Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory/Carnegie Institution of Washington

20 października 2018 roku do Merkurego wystartowała zaś misja BepiColombo przygotowana przez Europejską Agencję Kosmiczną ESA oraz Japońską Agencję Kosmiczną JAXA. W skład BepiColombo wchodzą dwa orbitery naukowe, których zadaniem jest m.in. zebranie informacji o dynamice zmian pola magnetycznego i aktywności wulkanicznej planety. Misja przeleciała po raz pierwszy obok Merkurego w październiku 2021 roku, jednak na jego orbitę zgodnie z przyjętymi założeniami wejdzie dopiero w 2025 roku. 

ZOBACZ TAKŻE: "Cześć Merkury!". Sonda BepiColombo zbliżyła się do pierwszej planety Układu Słonecznego

Księżyce Merkurego

Merkury, podobnie jak Wenus, jest planetą nieposiadającą żadnego księżyca. Próby znalezienia jakiegokolwiek satelity podejmowane były już podczas pierwszej misji z udziałem sondy Mariner 10 w latach 70. 

Autorka/Autor:red.//az

Źródło: esa.int, solarsystem.nasa.gov, urania,edu.pl

Źródło zdjęcia głównego: NASA/Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory/Carnegie Institution of Washington

Pozostałe wiadomości

W drodze do Polski jest fala gorącego powietrza. Kiedy możemy się spodziewać niemal letniej aury? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: takiej sytuacji nie było od dawna

Pogoda na 16 dni: takiej sytuacji nie było od dawna

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na majówkę. W prognozach widać kilka dni z temperaturą, która będzie zbliżać się do 30 stopni Celsjusza. W wielu regionach zaświeci słońce. Sprawdź prognozę pogody na tegoroczną majówkę, którą przygotował synoptyk tvnmeteo.pl Damian Zdonek .

Pogoda na majówkę. Będzie blisko upału

Pogoda na majówkę. Będzie blisko upału

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro. W nocy lokalnie mogą pojawić się słabe opady deszczu. Poniedziałek 29.04 przyniesie pogodną i słoneczną aurę. Na termometrach zobaczymy nawet 27 stopni.

Pogoda na jutro - poniedziałek 29.04. Nocą możliwy słaby deszcz

Pogoda na jutro - poniedziałek 29.04. Nocą możliwy słaby deszcz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mieszkańcy Indii zmagają się z upałami. Są miejsca z temperaturą sięgającą 45 stopni. Władze ostrzegają przed wychodzeniem na zewnątrz wtedy, kiedy jest najgoręcej, i otwierają specjalne centra, w których można się schronić przed spiekotą.

Upał w Indiach jest nie do zniesienia. "Dostajemy  swędzącej wysypki, miewamy zawroty głowy"

Upał w Indiach jest nie do zniesienia. "Dostajemy swędzącej wysypki, miewamy zawroty głowy"

Źródło:
Reuters, NDTV, The New Indian Express

Czy Planeta 9 - hipotetyczne ciało niebieskie znajdujące się na krańcach Układu Słonecznego - istnieje? Naukowcy śledzili nieregularnie poruszające się poza orbitą Neptuna obiekty i na podstawie obserwacji opracowali modele pokazujące, że obecność dodatkowej planety jest ich najdokładniejszym wyjaśnieniem.

Czy Planeta 9 istnieje? To może być nowy dowód

Czy Planeta 9 istnieje? To może być nowy dowód

Źródło:
ScienceAlert, Newsweek, phys.org

Hałas uliczny wpływa na rozwój ptaków, nawet jeśli znajdują się one w jajach - dowiódł zespół naukowców. Badacze wystawiali nienarodzone pisklęta zeberek australijskich na odgłosy ruchu miejskiego. Okazało się, że miało to długofalowy wpływ na ich zdrowie, wzrost, a nawet zdolność rozmnażania.

Wystawiali jaja ptaków na hałas uliczny. To, co ustalili, "było naprawdę uderzające"

Wystawiali jaja ptaków na hałas uliczny. To, co ustalili, "było naprawdę uderzające"

Źródło:
The Guardian, sciencenews.org, tvnmeteo.pl

Polak był świadkiem jednego z tornad, które w sobotnią noc uderzyły w stan Nebraska. Pogoda zaskoczyła mężczyznę w drodze, co zmusiło go do poszukiwania schronienia na stacji benzynowej. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Widok ludzi na podłodze, krzyczący personel. Jakbym grał w filmie katastroficznym"

"Widok ludzi na podłodze, krzyczący personel. Jakbym grał w filmie katastroficznym"

Źródło:
Kontakt 24

Widok na górę Fudżi zostanie zasłonięty. Taką decyzję podjęły władze miasta Fujikawaguchiko w odpowiedzi na zachowanie turystów, którzy utrudniają życie mieszkańcom.

Japończycy zasłonią widok na górę Fudżi

Japończycy zasłonią widok na górę Fudżi

Źródło:
The Japan Times, Business Insider

Niedźwiedzie mogą stanowić zagrożenie dla turystów, którzy planują wypoczynek w Bieszczadach. W kilku podkarpackich miejscowościach w tym roku dochodziło już do incydentów z udziałem tych ssaków. Jak tłumaczyli eksperci, wybudzone ze snu zimowego zwierzęta mogą być rozdrażnione.

W Bieszczadach łatwiej je spotkać niż jelenie. Leśnicy ostrzegają: mogą być rozdrażnione

W Bieszczadach łatwiej je spotkać niż jelenie. Leśnicy ostrzegają: mogą być rozdrażnione

Źródło:
PAP

Trwa ocena szkód wyrządzonych przez tornada, jakie w sobotnią noc przeszły nad częścią Stanów Zjednoczonych. W miejscowości Minden w stanie Iowa żywioł zniszczył prawie połowę budynków. Mieszkańcy opowiadali, że niektóre domy zostały po prostu zmiecione z powierzchni ziemi.

Tornado rozszarpało pół miasta. "Dom całkowicie zniknął z powierzchni ziemi"

Tornado rozszarpało pół miasta. "Dom całkowicie zniknął z powierzchni ziemi"

Źródło:
PAP, Reuters, Des Moines Register

Trąba powietrzna przeszła nad chińskim Kantonem, przyczyniając się do śmierci co najmniej pięciu osób. Jak podały lokalne media, żywioł uszkodził ponad 140 budynków. Prowincja Guangzhou, w której leży miasto, jest od ponad tygodnia nawiedzana przez burze z ulewami.

Uderzył wiatr, zaczęły sypać się iskry

Uderzył wiatr, zaczęły sypać się iskry

Źródło:
PAP, CNN, Xinhua

Trwa akcja poszukiwawcza ludzi, którzy próbowali przekroczyć ciężarówką wezbraną rzekę Kwa Muswii na południu Kenii. Do tej pory znaleziono 11 żywych osób i siedem martwych.

"Mój kuzyn był wśród tych, którzy znaleźli się pod wodą"

"Mój kuzyn był wśród tych, którzy znaleźli się pod wodą"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W Bogocie, stolicy Kolumbii, w domu mieszka rodzina z ponad 20 krowami. Warunki, w jakich są przetrzymywane, pozostawiają wiele do życzenia. Sprawą zainteresowały się lokalne władze oraz organizacje ochrony praw zwierząt.

Mieszkają w stolicy z ponad 20 krowami w domu

Mieszkają w stolicy z ponad 20 krowami w domu

Źródło:
noticiascaracol.com, El Pais, tvnmeteo.pl

Brytyjski turysta został zaatakowany przez rekina w Trynidadzie i Tobago - poinformowały w sobotę brytyjskie media. 64-letni mężczyzna przebywa na oddziale intensywnej terapii. Do ataku doszło zaledwie 10 metrów od brzegu.

Atak rekina. Turysta znajdował się zaledwie 10 metrów od brzegu

Atak rekina. Turysta znajdował się zaledwie 10 metrów od brzegu

Źródło:
BBC, PAP

W ciągu ostatnich lat narażenie antarktycznej fauny i flory na szkodliwe działanie promieni słonecznych wzrosło - donosi międzynarodowy zespół naukowców, dodając, że zwierzęta i rośliny muszą sobie z tym zagrożeniem radzić. Wszystko przez dziurę ozonową, która potrafi niezwykle długo utrzymywać się nad najzimniejszym kontynentem.

Poparzenie słoneczne zagraża zwierzętom i roślinom na Antarktydzie

Poparzenie słoneczne zagraża zwierzętom i roślinom na Antarktydzie

Źródło:
nature.com, BBC

Wysoce zjadliwego wirusa ptasiej grypy (HPAI) wykryto u delfina butlonosego z Florydy. Jest to pierwszy taki udokumentowany przypadek - donoszą naukowcy z University of Florida.

Ptasia grypa po raz pierwszy wykryta u delfina

Ptasia grypa po raz pierwszy wykryta u delfina

Źródło:
phys.org

Dwuletniej orce, uwięzionej od miesiąca w zatoce wyspy Vancouver, udało się samodzielnie pokonać piaszczystą płyciznę dzielącą zatokę od otwartych wód Pacyfiku - przekazały w piątek kanadyjskie media. Akcja ratunkowa ssaka morskiego trwała od początku kwietnia.

W zatoce była uwięziona od miesiąca. Młoda orka wypłynęła na otwarte wody Pacyfiku

W zatoce była uwięziona od miesiąca. Młoda orka wypłynęła na otwarte wody Pacyfiku

Źródło:
AP News, PAP, The Guardian

W Szwajcarii trwa wielkie odśnieżanie zamkniętych na okres zimowy alpejskich dróg. W kantonie Gryzonia rozpoczęło się udrażnianie przełęczy San Bernardino. Praca jest niełatwa - operatorzy sprzętu muszą uważać między innymi na schodzące lawiny.

Rozpoczęło się wielkie sprzątanie alpejskich przełęczy

Rozpoczęło się wielkie sprzątanie alpejskich przełęczy

Źródło:
fm1today.ch

Emocje kur domowych można wyczytać z ich... skóry. Jak pokazało badanie przeprowadzone przez francuskich naukowców, zwierzęta te czerwienieją, znajdując się w pewnych sytuacjach. Odkrycie może pomóc nam oceniać, w jakim stanie psychofizycznym są zwierzęta, co jest szczególnie ważne dla dobrostanu gatunków hodowlanych.

Kury rumienią się pod wpływem silnych emocji

Kury rumienią się pod wpływem silnych emocji

Źródło:
INRAE

Należąca do Europejskiej Agencji Kosmicznej sonda ExoMars Trace Gas sfotografowała powierzchnię Czerwonej Planety. Na zdjęciu widać coś na kształt chmary pająków.

Nie zaglądaj tu, jeśli masz arachnofobię. "Pająki" na Marsie

Nie zaglądaj tu, jeśli masz arachnofobię. "Pająki" na Marsie

Źródło:
ESA,cbsnews.com

Dynamicznie zmieniająca się pogoda zepsuła początek sezonu szparagowego w Polsce. - Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce - powiedział prezes Polskiego Związku Producentów Szparaga Marian Jakobsze.

​Trudny początek sezonu szparagowego. "Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce"

​Trudny początek sezonu szparagowego. "Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce"

Źródło:
PAP

Wysoko w Tatrach panuje jeszcze zimowa aura. Na Kasprowym Wierchu leżą 93 centymetry śniegu. - Takich warunków narciarskich pod koniec kwietnia to chyba jeszcze nie było - powiedział Maciej Stasiński, reporter TVN24.

"Mamy piękną zimę na Kasprowym Wierchu"

"Mamy piękną zimę na Kasprowym Wierchu"

Źródło:
TVN24, TPN, TOPR

Ponad dwumetrowy krokodyl spowodował wypadek drogowy, w wyniku którego zginęły trzy osoby - dwóch mężczyzn i kobieta. Jak podają lokalne media, gad wbiegł po zmroku na drogę położoną na obrzeżach miasta Culiacan w stanie Sinaloa w zachodnim Meksyku.

Wbiegł w nich krokodyl. Trzy osoby zginęły w wypadku drogowym

Wbiegł w nich krokodyl. Trzy osoby zginęły w wypadku drogowym

Źródło:
PAP, losnoticieristas.com

Mammatusy pojawiły się w czwartek na wielkopolskim niebie. Zjawisko to często towarzyszy burzom, jakie przechodziły tego dnia nad częścią Polski. Niesamowite zdjęcia chmur otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

W ostatnich dniach wielu regionom kraju dokuczały przymrozki. Spowodowały, że winiarze w województwie lubuskim ponieśli ogromne straty. Krzewy przemarzły, nie dało się ich w żaden sposób ogrzać.

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Źródło:
TVN24

Potężny pożar wybuchł na wysypisku śmieci Ghazipur w Nowym Delhi. Chmura toksycznych oparów spowiła stolicę Indii. Mieszkańcy tego wielomilionowego miasta od kilku dni skarżą się na problemy z oddychaniem.

"Nie jesteśmy w stanie wyjść z domu". Płonie góra śmieci, niebezpieczne opary spowiły miasto

Źródło:
CNN

Chiny wystrzeliły w czwartek w stronę stacji orbitalnej Tiangong trzech tajkonautów. Razem z nimi poleciał danio pręgowany, dzięki któremu Chińczycy chcą dokonać przełomu w hodowli kręgowców w kosmosie.

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, Reuters

Potężna ulewa uszkodziła ogrodzenie więzienia w mieście Suleja w Nigerii. Uciekło z niego ponad 100 więźniów. Jak dotąd udało się schwytać tylko 10 osób.

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Źródło:
Reuters, Daily Times of Nigeria, Channels TV

Australijskie szpitale apelują, aby ofiary ukąszeń przez węże nie przynosiły ze sobą do szpitala jadowitych gadów - poinformował w środę portal Globecho. - Skutkiem wystraszenia lekarzy jest opóźnienie leczenia - przekazał szpital w Bundabergu w prowincji Queensland. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na świecie każdego roku od ukąszeń węży umiera od 80 do 140 tysięcy osób.

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Źródło:
PAP, businessinsider.com, The Guardian