Gdzie wyrzucić styropian? Segregacja różnych rodzajów styropianu

Autor:
ar//az
Źródło:
segregujna5.um.warszawa.pl, naszesmieci.mos.gov.pl
Śmieci w lasach to wciąż ogromny problem
Śmieci w lasach to wciąż ogromny problemLasy Państwowe
wideo 2/4
Lasy PaństwoweŚmieci w lasach to wciąż ogromny problem

Styropian to materiał, który może służyć do zabezpieczenia transportowanych przedmiotów, przechowywania jedzenia, ale także do ocieplania elewacji. Jak wygląda segregacja styropianu i gdzie go możemy wyrzucać lub przekazywać? To zależy od tego, z jakim jego rodzajem mamy do czynienia.

Styropian opakowaniowy dzieli się na czysty i brudny. Pierwszy wrzuca się do pojemników na metale i tworzywa sztuczne, drugi zalicza się do odpadów zmieszanych.Styropian budowlany odbierają i zagospodarowują firmy w tym wyspecjalizowane. Można sprawdzić, czy przyjmie go również Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOKi).

Co to jest styropian?

Styropian to potoczna nazwa polistyrenu ekspandowanego – składa się ze ściśniętych kulek, które tworzą zlepek. To materiał uniwersalny, który jest sztucznym tworzywem o porowatej strukturze i powstaje poprzez spienienie granulek polistyrenu. Proces ten polega na podgrzewaniu materiału parą wodną.

Styropian jest powszechnie używany. Zabezpieczane są nim wartościowe przedmioty podczas transportu – jak choćby sprzęt elektroniczny i elektryczny czy pralki oraz meble. Styropianowe mogą być również tacki na jedzenie, ale także pojemniki, w których przechowuje się na przykład ciepłe posiłki. Oddzielna kategoria to styropian budowlany – służy do ocieplania ścian czy izolacji budynków.

Choć to materiał uniwersalny, sprawia kłopoty, gdy pojawia się pytanie: gdzie wyrzucić styropian?

Gdzie wyrzucamy styropian?

Na to nie ma jednej odpowiedzi. Na podstawie rozporządzenia ministra środowiska, od 1 lipca 2017 roku w Polsce zaczął obowiązywać Wspólny System Segregacji Odpadów, który wskazuje jak segregować odpady. Zgodnie z jego zasadami segregacja śmieci odbywa się z podziałem na pięć frakcji, do których przypisano odpowiednie kolory pojemników i worków na śmieci. Papier to kolor niebieski, metale i tworzywa sztuczne – żółty, szkło – zielony, odpady bio – brązowy, a zmieszane – czarny.

W zależności od tego, z jakim styropianem mamy do czynienia, trzeba wybrać odpowiedni pojemnik.

Segregacja śmieci – styropian opakowaniowy

Styropian opakowaniowy dzieli się na dwa rodzaje. Jeden to czysty. W tym wypadku chodzi o styropian, który służył do transportu wartościowych przedmiotów, ale mogą być to też tacki czy pojemniki na jedzenie, na których nie zostały ślady pożywienia. Taki styropian wyrzucamy do pojemników oznaczonych kolorem żółtym, czyli do metali i tworzyw sztucznych.

Inaczej sytuacja wygląda, jeżeli mamy do czynienia ze styropianem opakowaniowym brudnym. To tacki czy pojemniki na jedzenie z pozostałościami po jedzeniu, na przykład śladami tłuszczu. Taki styropian musi zostać wyrzucony do pojemników oznaczonych kolorem czarnym, czyli do odpadów zmieszanych. Trafia do nich wszystko to, czego nie można odzyskać w procesie recyklingu.

Gdzie wyrzucić styropian budowlany?

Styropian budowlany to zupełnie inna kategoria. Nie jest przypisany do żadnej z pięciu frakcji. Można sprawdzić, czy przyjmie go najbliższy Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (miejsca, gdzie może przekazać bezpłatnie odpady przeznaczone do unieszkodliwienia lub odzysku). Ponieważ jest uznawany za materiał budowlany i spoza systemu odpadów komunalnych, to od decyzji takiego zakładu zależy, czy przyjmie go nieodpłatnie czy za opłatą. Niektóre PSZOKi – jak te w Warszawiestyropianu budowlanego nie przyjmują w ogóle.

Można również wyszukać firmę, która odbiera i zagospodarowuje tego typu odpady za opłatą.

Autor:ar//az

Źródło: segregujna5.um.warszawa.pl, naszesmieci.mos.gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości