Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 13°C 15°C 2°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • Lawinowa "dwójka" w Tatrach i Beskidach

  08-04-2019 13:37 Trudne warunki w górach
  Drugi stopień zagrożenia w Tatrach TVN24

  Podwyższone zagrożenie lawinowe występuje na Babiej Górze w Beskidach. Ma to związek z ostatnimi opadami deszczu, po których śnieg stał się cięższy. Również w Tatrach górscy ratownicy ogłosili drugi stopień zagrożenia lawinowego.

  W poniedziałek ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ogłosili na Babiej Górze drugi stopień zagrożenia lawinowego.

  "Opady deszczu, zwłaszcza w niższych partiach, spowodowały wzrost ciężaru właściwego śniegu oraz podmywanie twardszych warstw (…). Umiarkowane zagrożenie lawinowe występuje w miejscach odłożenia większych ilości śniegu na bardzo stromych stokach. Dotyczy to głównie żlebów, kociołków, zagłębień terenowych oraz miejsc za przełamaniami terenu. Śnieg jest mocno rozmięknięty, zwłaszcza w miejscach nasłonecznionych" - podał w komunikacie pracownik GOPR Tomasz Kozina.

  Do dwóch metrów śniegu

  Jak poinformował Tomasz Kozina, pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana, a na stromych stokach - umiarkowanie. - Wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. Nie należy spodziewać się samorzutnego schodzenia dużych lawin - dodał Kozina.

  Wcześniej na Babiej Górze obowiązywał najniższy, pierwszy stopień zagrożenia. Goprowcy przypomnieli, że w szczytowych partiach Babiej Góry leży jeszcze sporo śniegu, nawet do dwóch metrów.

  Lawinowa "dwójka" w Tatrach

  W Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Warunki do wędrówek są częściowo niekorzystne. Pokrywa śnieżna jest osłabiona na skutek odwilży lub opadów deszczu.

  "Pokrywa śnieżna jest umiarkowanie związana na niektórych stromych stokach, na ogół jednak jest związana dobrze. Wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. Nie należy spodziewać się samorzutnego schodzenia dużych lawin" - czytamy w komunikacie Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...