Informacje
 • IMGW ostrzega przed wysokim stanem Bałtyku. Wody są powyżej stanów ostrzegawczych

  26-12-2015 14:20 Napełnienie Bałtyku wynosi 527 cm

  Ostrzeżenia hydrologiczne IMGW

  IMGW

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia hydrologiczne pierwszego i drugiego stopnia. Wysokie napełnienie Bałtyku spowodowało wzrost poziomu wód powyżej stanów ostrzegawczych. Ostrzeżenia pogodowe obowiązują w trzech województwach.

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia hydrologiczne. Alert drugiego, prawie najwyższego stopnia, ogłoszono w województwie zachodniopomorskim oraz na wybrzeżu woj. pomorskiego. Ostrzeżenia pierwszego stopnia obowiązują w części województw: pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

  Alert drugiego stopnia

  Alert drugiego stopnia ogłoszono na obszarze ujściowego odcinka Odry wraz ze zlewnią Zalewu Szczecińskiego, w woj. zachodniopomorskim. W związku z wysokim napełnieniem Bałtyku (527 cm) i prognozowaną sytuacją meteorologiczną, na Zalewie Szczecińskim przewidywany jest wzrost poziomów wody do stanów ostrzegawczych, lokalnie powyżej. Alert będzie obowiązywał od soboty od godz. 23 do poniedziałku 28 grudnia do godz. 9 rano.

  W województwie zachodniopomorskim alert drugiego stopnia ogłoszono także na obszarze zachodniego i wschodniego wybrzeża. W związku z wysokim napełnieniem Bałtyku (527 cm), na całym wybrzeżu przewidywany jest wzrost poziomów wody: na wybrzeżu zachodnim - do stanów ostrzegawczych oraz na wybrzeżu wschodnim - powyżej stanów ostrzegawczych. Ostrzeżenie obowiązuje od godz. 9 do niedzieli do godz. 16.

  W woj. pomorskim na całym wybrzeżu przewidywany jest wzrost poziomów wody: do stanów ostrzegawczych na wybrzeżu zachodnim oraz powyżej stanów ostrzegawczych na wybrzeżu wschodnim. Alert obowiązuje od godz. 9 do niedzieli do godz. 16.

  Alert pierwszego stopnia

  Żuławy i Zalew Wiślany na terenie województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego są także zagrożone przez wysoki stan Bałtyku. IMGW wydało tam ostrzeżenie pierwszego stopnia. Przewidywany jest wzrost poziomów wody do strefy stanów ostrzegawczych. Alert będzie obowiązywać od godz. 15 do niedzieli do godz. 9.

  Co oznaczają ostrzeżenia

  Alert drugiego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych - Ha".

  Alert pierwszego stopnia wiąże się z tym, że "stany wody układają się w strefie poniżej stanów ostrzegawczych, przy czym prognozowany jest gwałtowny przyrost stanu wody przekraczający 100 cm w ciągu 6 godz., 12 godz. lub doby".

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po kilkudniowym odpoczynku od upalnej pogody temperatura znowu rośnie, a do Pols...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...