Aż 80 procent zaostrzeń astmy u dzieci wywołują zakażenia wirusowe - podkreślają eksperci. Specjaliści szczególnie dla tej grupy pacjentów zalecają szczepienia ochronne.
Astma to jedna z najczęstszych chorób układu oddechowego, która ma wiele przyczyn i czynników wyzwalających. Najczęściej występuje astma alergiczna powodowana przez występujące przez cały rok alergeny, takie jak roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt czy pleśnie. Inne postacie tej choroby to astma niealergiczna, w której nie wykrywa się udziału alergenów, oraz bardzo groźna astma eozynofilowa – z podwyższonym poziomem eozynofilów we krwi. W Polsce z tą chorobą żyje około dwóch milionów osób.
Astma dotyka około 5-10 procent dzieci w naszym kraju. Powodem zaostrzeń choroby mogą być alergeny, zanieczyszczenia powietrza, a nawet zmiany pogody, wysiłek fizyczny czy znajdujący się w powietrzu dwutlenek siarki. Zdaniem przewodniczącego Koalicji na rzecz Leczenia Astmy prof. Marka Kulusa, aż 80 proc. zaostrzeń astmy u dzieci wywołują zakażenia wirusowe. Najczęściej, bo w aż 60 proc., są to rhinowirusy (HRV) - patogeny wywołujące przeziębienia. Przeciwko tym zarazkom nie ma szczepionek ochronnych. Są jednak dostępne inne preparaty chroniące przed zakażeniami.
Jak się chronić
Przeciwko tym zarazkom nie ma szczepionek ochronnych. Są jednak dostępne inne preparaty chroniące przed zakażeniami.
- Zarówno Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), jak i towarzystwa naukowe rekomendują zarówno chorym na astmę, jak i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) szczepienia ochronne. Nieprawdą jest, że obniżają one odporność. Przeciwnie – dzięki nim chorzy rzadziej się "zaostrzają", a jeśli nawet dojdzie do infekcji, to ich płuca czy serce nie zostaną uszkodzone - zaznacza przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergie i POChP dr hab. Piotr Dąbrowiecki.
W naszym kraju przynajmniej częściowo refundowanych jest wiele szczepionek ochronnych, którym powinni poddawać się chorzy na astmę. Są to szczepienia przeciwko grypie, pneumokokom, Covid-19, wirusom układu oddechowego RSV oraz krztuścowi. Specjaliści radzą, by każdy chory na astmę zapytał swojego lekarza prowadzącego lub specjalistę, jakie szczepienie i kiedy powinien przyjąć.
- Można i należy to zrobić, żeby w kolejnym sezonie infekcyjnym uniknąć zaostrzeń z powodu infekcji – przekonuje dr hab. Piotr Dąbrowiecki.
Źródło: PAP, mp.pl
Źródło zdjęcia głównego: Pixel-Shot/Shutterstock