"Zawieszenie broni" w wojnie handlowej między potęgami. Jest też "zła wiadomość"

[object Object]
Skutki wojny handlowej. "Świat na tym straci"TVN24 BiS
wideo 2/3

USA i Chiny ogłosiły 90-dniowe "zawieszenie broni" w sporze handlowym, jednak cele polityczne Pekinu są nie do pogodzenia z częścią postulatów strony amerykańskiej, przez co w przyszłości spór może rozgorzeć na nowo - oceniają agencje.

Prezydenci USA i Chin, Donald Trump i Xi Jinping, spotkali się w sobotę w Buenos Aires, gdzie przebywali z powodu szczytu G20.

Przywódcy uzgodnili, że ich kraje będą kontynuowały negocjacje w sprawie polityki handlowej i wstrzymają się przez 90 dni z nałożeniem na siebie nawzajem kolejnych taryf.

Chińskie ustępstwa

Xi zgodził się na kilka ustępstw wobec USA, m.in. zapowiedział zwiększenie importu niektórych rodzajów amerykańskich produktów, by zmniejszyć deficyt USA w handlu z Chinami oraz zgodził się ponownie rozważyć zablokowaną wcześniej przez Pekin decyzję o przejęciu producenta półprzewodników NXP przez amerykańskiego wytwórcę procesorów Qualcomm.

Według Kyodo powodem tych ustępstw mogą być obawy, że "chińska gospodarka już zaczyna odczuwać skutki eskalującej wojny handlowej" z Waszyngtonem. Jak ocenia agencja EFE, "zasadniczo jest to tymczasowe zawieszenie broni w wojnie handlowej między dwiema największymi gospodarkami świata".

"Zła wiadomość jest taka, że tworzy ono zaledwie 90-dniowe okienko, w którym trzeba wynegocjować porozumienie nie tylko w sprawie handlu, ale też ochrony własności intelektualnej, zakończenie wymuszonego transferu technologii i innych kwestii. Jeśli negocjacje te się nie powiodą, wrócą taryfy" - podkreśla. Zdaniem cytowanego przez Associated Press eksperta ds. strategicznych inwestycji, Andy'ego Rothmana, "wydaje się, że obie strony postanowiły odejść od konfrontacji na rzecz dialogu, co zmienia ton i kierunek dwustronnych rozmów".

Triumf Trumpa

AP wskazuje, że Biały Dom przedstawił wynik sobotnich rozmów Trump-Xi, w których zabrakło "widocznych ustępstw USA wobec Chin", jako triumf amerykańskiego prezydenta. Z drugiej strony Waszyngton "najwyraźniej wycofuje się ze swoich wcześniejszych gróźb o powiązaniu negocjacji handlowych z kwestiami bezpieczeństwa, takimi jak chińska ekspansja terytorialna na Morzu Południowochińskim". Amerykańscy urzędnicy przekonują, że gospodarka USA jest bardziej niż chińska wytrzymała na zawirowania w światowym handlu, jednak i oni obawiają się skutków, jakie może za sobą pociągnąć przedłużająca się handlowa konfrontacja z Pekinem - pisze AP. Japońska agencja Kyodo w analizie sobotniego spotkania przywódców przekonuje, że chwilowe odprężenie w konflikcie handlowym na linii Waszyngton-Pekin nie oznacza, że napięcia nie powrócą w przyszłości. "Dopóki Chiny pozostaną skoncentrowane na umacnianiu swojego potencjału gospodarczego i technologicznego, aby zostać potęgą równoważną wobec USA, Pekin raczej nie porzuci obecnych praktyk biznesowych, krytykowanych jako niesprawiedliwe przez kraje z gospodarka rynkową" - ocenia. Zdaniem wielu analityków Xi bynajmniej nie będzie skory do ustępstw, jeśli chodzi o zmiany, których Waszyngton domaga się w chińskiej polityce przemysłowej, zwłaszcza w kwestii technologii.

Pekin zapowiedział, że będzie dążył do pozycji lidera w dziedzinie robotyki, sztucznej inteligencji i innych zaawansowanych technologii w ramach państwowej strategii "Made in China 2025".

Długa droga do porozumienia

Kyodo przypomina też, że Pekin nie będzie chciał przeprowadzić reformy państwowych przedsiębiorstw, ponieważ stanowią one "podstawę socjalizmu", a Xi dąży do rozwoju "socjalizmu o chińskich cechach w nowej erze" - wskazują analitycy. "Xi nie zrezygnuje ze swojej polityki, więc Chinom trudno będzie dostosować się do żądań Trumpa" - ocenił cytowany przez Kyodo europejski dyplomata w Pekinie, sugerując, że chińsko-amerykański konflikt daleki jest od rozstrzygnięcia. Inne źródło, na które powołuje się japońska agencja, zaznaczyło z kolei, że "Trump nie zakończy wojny handlowej, dopóki Chiny nie zapewnią dostępu do całkowicie wolnego i otwartego rynku".Waszyngton wprowadził już karne cła na sprowadzane z Chin towary o wartości 250 mld dolarów rocznie, a Trump grozi kolejnymi taryfami, jeśli obie strony nie dojdą do porozumienia. Na karne cła Pekin odpowiedział taryfami odwetowymi obejmującymi amerykańskie produkty warte 110 mld dolarów rocznie. Trump zarzuca Chinom wymuszanie transferu technologii od działających w tym kraju amerykańskich firm, naruszanie praw własności intelektualnej, nieuczciwe dotacje dla rodzimego sektora technologicznego i brak wzajemności w barierach rynkowych. Uskarża się również na olbrzymi deficyt USA w dwustronnym handlu; według danych amerykańskich deficyt ten wyniósł w ubiegłym roku 375 mld dolarów.

Autor: tol//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Administracja Donalda Trumpa ogłosiła ponad 90-procentowe cła na chiński grafit wykorzystywany do produkcji akumulatorów. Jak wskazał CNN, wyższe stawki celne zwiększą koszty produkcji samochodów w USA, choć w dłuższej perspektywie mogą wspomóc rozwój krajowych producentów.

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Źródło:
CNN

W maju 2025 roku ceny czekolady w Unii Europejskiej wzrosły średnio o 21,1 procent rok do roku - podał urząd statystyczny Eurostat. Wskazał też, że największy skok w UE odnotowano w Polsce.

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Źródło:
tvn24.pl, PAP, "Wall Street Journal"

Na początku lipca sprzedaż mieszkań w siedmiu największych miastach przewyższyła średnią z ostatnich lat - wynika z raportu Otodom. Zdaniem ekspertów wyższy popyt na rynku pierwotnym jest tylko anomalią, którą wywołała ostatnia decyzja Rady Polityki Pieniężnej.

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Źródło:
PAP

Sieć Action wycofała ze sprzedaży chipsy Lay's, lalkę Cupcake oraz zegarek My Time. Firma apeluje w komunikatach, by nie spożywać lub nie korzystać z produktów i by zwrócić je w najbliższym sklepie.

Znana sieć wycofała trzy produkty

Znana sieć wycofała trzy produkty

Źródło:
tvn24.pl

Wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) przeprowadził cyberatak na systemy rosyjskiego koncernu gazowego Gazprom - podał ukraiński portal Ukrinform, przy czym powołał się na źródło w HUR.

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Źródło:
PAP

Diesel nadal będzie drożeć o kilka groszy na litrze, a ceny benzyny i autogazu będą stabilne - tak ma wyglądać sytuacja na stacjach w przyszłym tygodniu według analityków Refleksu. Z kolei zdaniem portalu e-petrol.pl nie ma perspektyw na obniżkę cen paliw.

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

Źródło:
PAP

Wielka Brytania ogłosiła nałożenie sankcji zarówno na trzy jednostki Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (GRU), jak i oficerów tej instytucji. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat w związku z działaniami Londynu.

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie odnotowano głównej wygranej, a kumulacja rośnie do 420 milionów złotych. W Polsce najwyższe byłe wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 18 lipca 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

24 lipca Stały Komitet Rady Ministrów ma zająć się projektem tak zwanej ustawy frankowej - wynika z porządku obrad SKRM. Nowe regulacje mają wejść w życie jeszcze w tym roku.

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Źródło:
PAP

"Indie nie popierają jednostronnych sankcji" - podkreślił rzecznik indyjskiego resortu spraw zagranicznych Randhir Jaiswal. W ten sposób odniósł się do sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję, które obejmują największą rafinerię ropy rosyjskiego koncernu Rosnieft w indyjskim stanie Gudźarat.

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander, ING Bank Śląski, mBank i BNP Paribas - klienci tych instytucji finansowych muszą liczyć się z utrudnieniami w najbliższych dniach. Mogą wystąpić problemy z serwisem internetowym, aplikacją czy płatnościami.

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Źródło:
tvn24.pl

W porównaniu do minionego roku większość owoców była w czerwcu wyraźnie droższa - mówi TVN24+ Kamil Łuczkowski, ekonomista z zespołu analiz makroekonomicznych Banku Pekao. Królem wzrostu cen okazały się jabłka. - Inaczej kształtowała się sytuacja na rynku warzyw. Tu Główny Urząd Statystyczny odnotował spadek cen detalicznych - mówi z kolei Mariusz Dziwulski, analityk rynku rolno-spożywczego w PKO BP. Jednak, jak zaznacza, są wyjątki. Ceny kapusty w hurcie wzrosły w skali roku o ponad połowę.

Król i królowa wzrostu cen

Król i królowa wzrostu cen

Źródło:
TVN24+

Policja przeprowadziła przeszukanie w rezydencji i w siedzibie partii Jaira Bolsonaro. Były prezydent Brazylii jest oskarżony o przygotowywanie zamachu stanu. Sąd nakazał mu noszenie elektronicznej bransoletki i zabronił używania mediów społecznościowych.

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Źródło:
PAP, CNN

Wielka Brytania nałożyła nowe sankcje na ponad 20 rosyjskich szpiegów, hakerów i jednostki wywiadu. Chodzi o osoby i podmioty oskarżone o operacje cybernetyczne zagrażające stabilności Europy - wskazał brytyjski rząd w oświadczeniu.

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

Źródło:
PAP

Wielki sukces polskiego programisty. Przemysław Dębiak zajął pierwsze miejsce w prestiżowych zawodach AtCoder World Tour Finals 2025, pokonując nie tylko wszystkich pozostałych zawodników, ale też sztuczną inteligencję.

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Źródło:
tvn24.pl

Od 14 sierpnia przyjmowane będą wnioski od firm i instytucji, które chcą uczestniczyć w prowadzonym przez resort pracy pilotażu skróconego czasu pracy. To pierwszy taki program w tej części Europy i pierwszy na tak szeroką skalę w Polsce – wskazała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Źródło:
PAP

Bat Indiany Jonesa został sprzedany za 525 tysięcy dolarów na trwającej przez tydzień aukcji firmy Heritage Auctions. Harrison Ford posługiwał się słynnym rekwizytem w filmie "Indiana Jones i ostatnia krucjata" z 1989 roku.

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Źródło:
PAP

W projekcie budżetu opracowanym przez Komisję Europejską przewidziano dla Polski ponad 123 miliardy euro, między innymi na politykę spójności i rolnictwo - wynika z zestawienia opublikowanego przez Komisję Europejską w nocy z czwartku na piątek. Jest to wstępna propozycja budżetu, nad którą będą w kolejnych miesiącach pracować państwa członkowskie.

Ogromne pieniądze dla Polski

Ogromne pieniądze dla Polski

Źródło:
PAP

Wizz Air uruchomi 11 tras z lotniska Warszawa-Modlin, przeniesie też do Modlina dwa samoloty - poinformowała w piątek węgierska linia lotnicza. Wizz Air przestał operować z Modlina pod koniec 2012 roku.

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Należący do koncernu Meta popularny komunikator WhatsApp powinien przygotować się do wycofania z rynku rosyjskiego - oświadczył Anton Goriełkin, wiceprzewodniczący komisji do spraw technologii informatycznych Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu.

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Źródło:
PAP

Bezpośrednie połączenie PKP Intercity do Chorwacji cieszy się sporym powodzeniem. Jak poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak, do końca wakacji sprzedało się około 11 tysięcy biletów na ten pociąg. A co z połączeniami do Włoch czy Austrii?

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Źródło:
PAP