"Chcemy opuścić traktaty, a nie Europę". Brytyjski szef dyplomacji nie chce wiz

Ze świata


Szef brytyjskiego MSZ Boris Johnson powiedział w czwartek po spotkaniu ze swym włoskim odpowiednikiem Paolo Gentilonim, że jest nadzieja na to, że negocjacje w sprawie Brexitu będą przebiegać dobrze i przyniosą korzyści obu stronom: jego krajowi oraz UE.

Po spotkaniu z Gentilonim we Florencji Johnson oświadczył na konferencji prasowej, że są powody do optymizmu w sprawie negocjacji dotyczących wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii. Potrzebna jest "jasność" i konkretne ramy czasowe.

- Nowe stosunki ze Zjednoczonym Królestwem mogą przynieść wielkie korzyści UE, jeśli wykorzystamy je, by promować reformy, które będą dobre dla obu stron - ocenił. - Chcemy opuścić traktaty, a nie Europę - zaznaczył.

Partnerstwo

Minister Gentiloni podkreślił, że trzeba "znaleźć sposób, aby utrzymana została rola Zjednoczonego Królestwa jako aktywnego partnera Unii". Wyraził przekonanie, że negocjacje "będą mogły przynieść przydatne i satysfakcjonujące rozwiązania" zarówno dla Wielkiej Brytanii, jak i dla UE.

Johnson mówił też o tym, że strona brytyjska nie chce nawet rozważać możliwości wprowadzenia wiz po Brexicie. - Chcemy mieć jak największą liczbę porozumień o podróżach bezwizowych na całym świecie i to jest inny temat niż imigracja - zastrzegł.

Nawiązując do kwestii imigracji, Gentiloni po rozmowie z Johnsonem zapewnił Włochów, którzy przenieśli się do Wielkiej Brytanii, że dla nich "nic się nie zmieniło". - Dla 600 tysięcy Włochów, którzy tam żyją, problem nie istnieje - stwierdził.

Wyjaśnił, że jeśli chodzi o wyjazdy turystyczne, w przyszłości trzeba będzie znaleźć "nowe reguły". - Jestem pewien, że je znajdziemy - dodał Gentiloni.

Kryzys migracyjny

Johnson zadeklarował, że jego kraj chce pomóc Włochom w uporaniu się z kryzysem migracyjnym. - To problem europejski, a my chcemy wnieść swój wkład - oznajmił. Przypomniał, że na Morzu Śródziemnym są brytyjskie statki. W opinii Johnsona trzeba starać się, aby "odpychać" łodzie jak najbliżej wybrzeży Afryki po to, by nie docierały na włoskie brzegi. Szef brytyjskiego MSZ podzielił pogląd Włochów, że konieczne są porozumienia w sprawie pomocy finansowej dla krajów pochodzenia migrantów, by zniechęcić ich w ten sposób do ucieczki. Obaj ministrowie spraw zagranicznych wyrazili zadowolenie z zawieszenia broni w Syrii, które choć "bardzo kruche" - jak zauważył Johnson - przynosi trochę ulgi ludności. W odniesieniu do sprawy Ukrainy szef brytyjskiej dyplomacji opowiedział się za utrzymaniem sankcji wobec Rosji.

Zobacz materiał z programu "Fakty z Zagranicy" w TVN24 BiS o wystąpieniu szefa KE w Parlamencie Europejskim (14.09.2016):

Autor: mb/gry / Źródło: PAP