Wizz Air zamyka spółkę-córkę na Ukrainie. Przez wojnę na wschodzie kraju i słabą hrywnę

Ze świata

WikipediaWizz Air jest największą tanią linią lotniczą w Europie Środkowo-Wschodniej

20 kwietnia 2015 roku spółka Wizz Air Ukraine, posiadająca obecnie dwa samoloty obsługujące 16 ukraińskich tras, zakończy swoją działalność - poinformowały w czwartek węgierskie linie lotnicze. Wszystko przez utrzymującą się niestabilność na terenach wschodniej Ukrainy i spadek wartości oraz zmienność kursu hrywny.

Zakończenie działalności Wizz Air Ukraine nie oznacza jednak, że węgierski przewoźnik całkowicie zniknie z tego kraju. Od 20 kwietnia osiem tras na Ukrainie będzie obsługiwała spółka Wizz Air Hungary. Natomiast 4 czerwca 2015 roku w Kijowie zostanie otwarta baza przewoźnika z jednym samolotem airbus A320. Drugi airbus A320 stacjonujący w stolicy Ukrainy zostanie przeniesiony do nowej bazy operacyjnej Wizz Air w Koszycach - informuje przewoźnik. "Po wycofaniu dwóch samolotów z rynku ukraińskiego, konieczne było wprowadzenie dalszych zmian w wydajności i restrukturyzacja działań operacyjnych Wizz Air w tej części Europy. Powodem była także utrzymująca się niestabilność na terenach wschodniej Ukrainy, spadek wartości oraz zmienność kursu lokalnej waluty, a także wpływ kontroli dewizowej. Działania operacyjne spółki Wizz Air Hungary pozwolą na utrzymanie pozycji wiodącego przewoźnika na Ukrainie, gotowego na dalszy rozwój, gdy sytuacja na rynku ulegnie poprawie" - czytamy w komunikacie.

Linie poinformowały, że zamknięcie Wizz Air Ukraine nie wpłynie na działalność gospodarczą całej grupy w tym oraz kolejnych latach finansowych.

Połowa tras znika

Z liniami Wizz Air nadal będzie można polecieć na następujących trasach: Kijów-Budapeszt, Kijów-Londyn Luton, Kijów-Kolonia, Kijów-Dortmund, Kijów–Hamburg Lübeck, Kijów-Katowice, Kijów-Larnaka oraz Kijów-Monachium Memmingen.

Utrzymane trasy na UkrainieWizz Air

Jak poinformował przewoźnik, pasażerowie posiadający bilety na loty realizowane na tych trasach po 20 kwietnia 2015, będą proszeni o zmianę rezerwacji na Wizz Air Hungary, przewoźnika obsługującego te rejsy. Klientom zostanie zaoferowany pełen zwrot pieniędzy oraz możliwość zakupu biletów zastępczych, realizowanych przez Wizz Air Hungary, w tej samej cenie, co uprzednio zakupione bilety.

Wizz Air całkowicie zawiesza loty na trasach: Kijów-Barcelona Girona, Kijów-Walencja, Kijów-Kutaisi, Kijów-Moskwa, Kijów-Mediolan Bergamo, Kijów-Neapol, Kijów-Wenecja Treviso, Lwów-Mediolan Bergamo, Lwów-Neapol, Lwów-Wenecja Treviso.

Z pasażerami posiadającymi bilety na tych trasach, Wizz Air skontaktuje się w celu dokonania pełnego zwrotu pieniędzy.

Zawieszone trasy z UkrainyWizz Air

Największy tani przewoźnik

Wizz Air jest największą tanią linią lotniczą w Europie Środkowo-Wschodniej. Jej flota składa się z 55 samolotów typu Airbus A320 latających z 20 baz na ponad 360 trasach. Przewoźnik zatrudnia ponad 2,2 tys. osób. W 2014 roku z usług Wizz Air skorzystało 15,8 mln pasażerów.

Autor: tol/mn / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia