"Największy spadek poziomu życia". OBR ocenia, jak brexit wpłynął na brytyjską gospodarkę

Autor:
wac//az
Źródło:
BBC, The Independent
Brexit a prawa obywateli Unii Europejskiej
Brexit a prawa obywateli Unii EuropejskiejTVN24 BiS
wideo 2/5
TVN24 BiSBrexit a prawa obywateli Unii Europejskiej

Straciliśmy około 500 tysięcy pracowników, od 2016 roku obserwujemy stagnację inwestycji, od czasu kryzysu finansowego dramatycznie spadła też nasza produktywność - ocenił w rozmowie z BBC Richard Hughes, prezes brytyjskiego Biura Odpowiedzialności Budżetowej (Office for Budget Responsibility - OBR). Oceniając wpływ wyjścia z Unii Europejskiej na stan gospodarki Wielkiej Brytanii, przyznał, że kraj mierzy się obecnie z "największym spadkiem poziomu życia" w historii.

Richard Hughes, zapytany przez dziennikarkę Laurę Kuenssberg 27 marca na antenie BBC, o ile silniejsza byłaby gospodarka Wielkiej Brytanii, gdyby nie było brexitu, przyznał, że wyjście z Unii Europejskiej "na dłuższą metę" zmniejsza ogólną produkcję Zjednoczonego Królestwa o ok. 4 proc. w porównaniu do sytuacji, gdyby kraj pozostał w UE.

Próbując ocenić skalę strat, prezes OBR przyznał, że brexit ma większy wpływ na gospodarkę Wielkiej Brytanii niż "inne wstrząsy", z którymi kraj mierzy się od czasu pandemii i z powodu kryzysu energetycznego. Ponadto stwierdził, że Wielka Brytania ma obecnie do czynienia z "największym spadkiem poziomu życia" w historii, a realne dochody mogą zacząć się zwiększać w ciągu najbliższych "trzech lub czterech lat".

ZOBACZ TEŻ: Trzy lata od wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Jak Brytyjczycy oceniają brexit?

"Wstrząsy wtórne dwóch znaczących wydarzeń"

Jak dodał, rzeczywista siła nabywcza może nie wrócić do poziomu sprzed pandemii do końca tej dekady. Jako źródło spowolnienia wzrostu gospodarczego Hughes wskazał niedobory siły roboczej i spadek liczby inwestycji. - Straciliśmy około 500 tysięcy pracowników, od 2016 roku obserwujemy stagnację inwestycji, od czasu kryzysu finansowego dramatycznie spadła też nasza produktywność i tak naprawdę nie poprawiła się - powiedział Hughes.

Wielka Brytania opuściła UE w 2020 rokuShutterstock

Obecny w programie BBC sekretarz stanu do spraw wyrównywania szans Michael Gove za winne problemów gospodarczych Wielkiej Brytanii uznał wojnę w Ukrainie i pandemię. - Mamy do czynienia ze wstrząsami wtórnymi dwóch znaczących wydarzeń - ocenił. Zapytany, czy akceptuje fakt, że Zjednoczone Królestwo stało się "biedniejszym krajem", odpowiedział, że "każdy akceptuje", dodając, że gdyby nie wspomniane czynniki, "tempo wzrostu (gospodarki) byłoby znacznie wyższe".

Brexit - ile kosztował Wielką Brytanię?

Centrum Reform Europejskich (CER) w grudniu 2022 roku przekazało, że brexit kosztował Wielką Brytanię "oszałamiającą kwotę 33 miliardów funtów w utraconym handlu, inwestycjach i wzroście gospodarczym" - podał 26 marca "Independent", który jako pierwszy upublicznił wyniki raportu. Przeprowadzone przez CER badanie wykazało, że do czerwca tego roku brytyjska gospodarka skurczyła się o 5,5 procent w stosunku do stanu, gdyby kraj pozostał w UE.

LondynShutterstock

ZOBACZ TEŻ: Puste półki zamiast warzyw. "Wierzchołek góry lodowej"

Autor:wac//az

Źródło: BBC, The Independent

Pozostałe wiadomości