Widmo "twardego brexitu". Brytyjczycy kupują zestawy przetrwania

[object Object]
Wielka Brytania sprawdza przygotowanie Dover na brexittvn24bis
wideo 2/3

Kosztują około 300 funtów i cieszą się coraz większą popularnością. Na brytyjskim rynku pojawiły się specjalne zestawy przetrwania na wypadek "twardego brexitu", czyli wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez porozumienia. Znajdziemy w nim głównie suszone jedzenie, które ma pozwolić na przeżycie 30 dni.

Tak zwane Brexit box-y wprowadziła na rynek w grudniu ubiegłego roku firma Emergency Food Storage. Kosztują niecałe 300 funtów (około 1440 złotych). Do tej pory sprzedano ponad 600 sztuk.

Co w pudełku?

Pudełka zawierają wystarczającą ilość żywności na przeżycie 30 dni. Jest to żywność konserwowana metodą liofilizacji, czyli suszenia po zamrożeniu z zastosowaniem obniżonego ciśnienia. Powstrzymuje to rozwój mikroorganizmów i bardzo spowalnia procesy enzymatyczne. Producent twierdzi, że opakowanie ma 25-letni okres trwałości i jest pełne "wysokiej jakości pożywnego jedzenia".

Brexit box zawiera m.in. makaron zapiekany z sosem serowym, makaron z łososiem i brokułami, fajitas z kurczakiem, kurczak w sosie słodko-kwaśnym, kurczak tikka masala, chilli con carne, wołowy gulasz oraz smażony ryż.

Oprócz jedzenia w pudełku przetrwania znajdziemy również filtr do wody oraz specjalny żel do rozpalania ognia. Nie ma jednak w nim kosmetyków ani środków czystości.

Zagrożone dostawy

W Wielkiej Brytanii rosną obawy o niedobory żywności, lekarstw i innych podstawowych produktów. Scenariusz wyjścia z Unii Europejskiej bez umowy doprowadziłby bowiem do poważnych utrudnień w handlu międzynarodowym i problemów z zaopatrzeniem.

Jak informowaliśmy w ubiegłym tygodniu, brytyjskie sieci supermarketów Tesco i Marks & Spencer zapowiedziały stworzenie dodatkowych zapasów żywności na wypadek tzw. twardego brexitu, a na rynku zaczyna brakować wolnej przestrzeni w magazynach i chłodniach spożywczych.

Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską 29 marca. W listopadzie 2018 roku rząd w Londynie zakończył negocjacje z Komisją Europejską w sprawie umowy wyjścia ze Wspólnoty, ale wciąż nie została ona przyjęta przez brytyjski parlament. Pierwotnie głosowanie w tej sprawie było zaplanowane na połowę grudnia, ale z obawy przed znaczącą porażką rządu zostało przełożone. Ponowne głosowanie ma odbyć się we wtorek 15 stycznia. Jednak analitycy nadal spodziewają się porażki rządu, co pogłębiłoby trwający od kilku miesięcy kryzys polityczny w Westminsterze i zwiększyłoby prawdopodobieństwo opuszczenia UE bez porozumienia.

Brytyjska premier Theresa May ostrzegła w poniedziałek, że odrzucenie przez Izbę Gmin projektu umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z UE może doprowadzić do brexitu bez porozumienia lub odwrócenia decyzji o opuszczeniu UE, podjętej w referendum z 2016 roku.

Autor: tol/mmh / Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: Emergency Food Storage UK

Pozostałe wiadomości