TVN24 Biznes | Ze świata

Węgry podnoszą stopę procentową, żeby "zapewnić stabilność cen". Mają najwyższą inflację w Unii Europejskiej

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Glapiński o inflacjiNBP
wideo 2/7
NBPGlapiński o inflacji

Narodowy Bank Węgier (MNB) podniósł referencyjną, trzymiesięczną depozytową stopę z 0,60 procent do 0,90 procent. Węgierski bank centralny wytłumaczył w komunikacie, że podnosi stopę procentową, by "zapewnić stabilność cen i zapobiec trwałym skutkom zagrożeń dla perspektyw inflacji". Na Węgrzech ceny w maju rosły najszybciej w całej Unii Europejskiej, na drugim miejscu pod tym względem była Polska.

"W ocenie Rady MNB uzasadnione jest uruchomienie cyklu podwyżek stóp procentowych, aby zapewnić stabilność cen, zapobiec trwałym skutkom zagrożeń dla perspektyw inflacji oraz zakotwiczyć oczekiwania inflacyjne" - napisano w komunikacie po posiedzeniu węgierskiego banku centralnego.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

"Bilans czynników ryzyka"

"W ocenie Rady bilans czynników ryzyka dla perspektyw wzrostu inflacji jest skierowany do góry. W kontekście perspektyw inflacji i kształtowania się czynników ryzyka, Rada na comiesięcznych posiedzeniach ocenia potrzebę dalszego zacieśniania polityki monetarnej w oparciu o dane. Rada Pieniężna będzie kontynuować cykl podwyżek stóp procentowych do czasu ustabilizowania się perspektyw inflacji wokół celu banku centralnego i zrównoważenia czynników ryzyka dla inflacji w horyzoncie polityki pieniężnej" - dodano.

Prezes węgierskiego banku centralnego Gyorgy Matolcsy powiedział w poniedziałek, że Węgry są zagrożone atakami spekulacyjnymi bez podjęcia działań ze strony banku. Dodał, że budżet na rok wyborczy 2022 może pobudzić inflację w połączeniu z ujemnymi realnymi stopami procentowymi.

O ujemnych realnych stopach procentowych mówimy w sytuacji, gdy nominalna stopa procentowa jest niższa niż inflacja.

"To początek nowej ery"

Już 17 maja wiceprezes banku centralnego Węgier Barnabas Virag wskazał, że wzrost cen może spotkać się z zaostrzeniem polityki pieniężnej. - Bank powinien rozważyć podniesienie stopy referencyjnej w czerwcu w ramach cyklu zacieśniania, opartego na danych. (...) Ryzyko inflacyjne jednoznacznie wzrosło. Bank centralny chce reagować na utrzymujące się ryzyko inflacyjne za pomocą stopy referencyjnej - powiedział Virag.

- MNB obiecał skuteczne zacieśnienie i dostarczył je, co jest bardzo ważne. To początek nowej ery dla polityki pieniężnej na Węgrzech - powiedział Marek Drimal, strateg EMEA (dla Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki) w Societe Generale SA.

Podczas posiedzeń w lipcu i czerwcu 2020 r. MNB obniżył główną stopę łącznie o 30 punktów bazowych (pb) w dwóch krokach po 15 pb.

Inflacja w Polsce i na Węgrzech

Z danych Eurostatu dotyczących inflacji wynika, że ceny w maju 2021 roku najszybciej rosły na Węgrzech - o 5,3 procent rok do roku. Na drugim miejscu w zestawieniu znalazła się Polska ze wzrostem o 4,6 procent rdr.

Inflacja w Unii EuropejskiejPAP

Podczas czerwcowej konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Centralnego Adam Glapiński tłumaczył, że inflacja w Polsce utrzymuje się powyżej górnej granicy odchylenia od celu Narodowego Banku Polskiego, ale wynika to wyłącznie z negatywnych szoków podażowych i czynników całkiem zewnętrznych, pozostających poza wpływem krajowej polityki pieniężnej. Cel inflacyjny NBP to 2,5 procent – plus/minus 1 punkt procentowy.

Według prezesa NBP na razie nie ma wystarczających informacji oraz pewnych prognoz co do skali i tempa ożywienia gospodarczego. W związku z tym nie można podjąć decyzji o podwyżce stóp procentowych. Podkreślił, iż "wszystkie prognozy wskazują, że inflacja w przyszłym roku się obniży".

Glapiński mówił także, że ceny rosną na całym świecie. - Pomimo wzrostu inflacji żaden z ważnych banków centralnych nie zaostrza polityki pieniężnej - wskazywał szef NBP.

Według GUS inflacja w maju wyniosła 4,7 proc.

PAP/Adam Ziemienowicz

Autor:kris/dap

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock