Pierwsza Szwajcaria, Polska jak Chiny. Ranking najdroższych krajów świata

Ze świata

Oto najdroższe ulice handlowe świataTVN24 BiS
wideo 2/3

Najwyższe koszty życia są w Szwajcarii - wynika z rankingu magazynu "CEOWORLD". Pierwszą trójkę najdroższych krajów świata uzupełniają Norwegia i Islandia. Według prezentowanego wskaźnika Polska uzyskała tę samą liczbę punktów co Chiny.

Ranking 132 krajów opracowany przez magazyn biznesowy "CEOWORLD" powstał w oparciu o dane odnoszące się do kosztów utrzymania, w tym zamieszkania, cen różnych towarów i usług, w tym artykułów spożywczych, internetu, transportu czy jedzenia poza domem. Według rankingu najdroższym krajem na świecie jest Szwajcaria (122,40 punktu), a na kolejnych miejscach uplasowały się Norwegia (101,43) i Islandia (100,48).

W pierwszej dziesiątce notowania znalazły się również, kolejno: Japonia (83,35), Dania (83,00), Bahamy (82,51), Luksemburg (81,89), Izrael (81,15), Singapur (81,1) i Korea Południowa (78,18). W opracowanym zestawieniu Polska znalazła się na 81. miejscu, tuż za Chinami, choć oba kraje zgromadziły tę samą liczbę punktów - 40,04.

Nieruchomości, artykuły spożywcze, restauracje...

Pod względem wynajmu nieruchomości najdroższy okazał się Hongkong, chociaż w ogólnym zestawieniu zajął dopiero 11. miejsce. Drogie zakwaterowanie zostało zrównoważone m.in. przez stosunkowo tanie restauracje. Drugie miejsce w tej kategorii zajął Singapur, za nim uplasowały się Luksemburg, Szwajcaria i Katar. W tej kategorii miano "najtańszych" otrzymały: Afganistan, Pakistan, Somalia, Nepal i Kuba.

Najwięcej za artykuły spożywcze zapłacimy w Szwajcarii, Korei Południowej, Norwegii, Islandii. W pierwszej piątce tego zestawienia znalazła się również Japonia. Na drugim końcu tej listy znalazły się natomiast: Afganistan, Pakistan, Uzbekistan, Syria, Gruzja.

Szwajcaria jest również najdroższym krajem, jeśli pod uwagę weźmiemy ceny w restauracjach. Podobnie drogo jest w restauracjach w Islandii, Norwegii, Danii, Luksemburgu. Pod tym względem najtańsze są: Tunezja, Algieria, Pakistan, Indie, Afganistan.

Kraje, które znalazły się na końcu zestawienia to: Uzbekistan, Syria, Indie, Afganistan oraz Pakistan, który zajął ostatnie, 132. miejsce.

Autor: kris / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock