W Arktyce coraz cieplej. "To niebezpieczne także dla Polaków"

Ze świata

tvn24bis.plNa Arktyce coraz cieplej. "To niebezpieczne także dla nas"

To, co dzieje się w Arktyce wpływa na nasz klimat i pogodę - mówiła w TVN24 BiS Joanna Remiszewska-Michalak. Fizyk atmosfery dodała, że im wyższa temperatura w Arktyce, tym większa szansa na anomalie pogodowe i ekstremalne zjawiska w innych częściach świata, także w Polsce.

Joanna Remiszewska-Michalak, fizyk atmosfery mówiła w TVN24 BiS, że obrazy gwałtownie topniejących lodowców są przerażające dla osób, które obserwują ten proces na co dzień. Jednak ocieplenie klimatu i wzrost temperatury na Arktyce ma wpływ także na nas wywołując ekstremalne zjawiska pogodowe, jak susze czy powodzie.

Coraz szybciej

- To, co dzieje się w Arktyce wpływa na nasz klimat i naszą pogodę - mówiła Joanna Remiszewska-Michalak i podkreśliła, że cały świat się ociepla, a Arktyka ociepla się dwukrotnie szybciej niż pozostała część globu. - W tym roku powierzchnia lodu zmniejszyła się tam o powierzchnię Alaski - dodała. Wiele osób może uważać, że ich ten temat nie dotyczy. Jednak według badaczki to złudne. - Arktyka jest czymś bardzo witalnym dla naszego klimatu. Im chłodniejsza Arktyka, tym lepiej dla nas. Im różnice temperatur pomiędzy Arktyka a resztą świata są większe, tym szybszy jest tzw. prąd strumieniowy, który przepycha wszystkie niże i wyże. Kiedy Arktyka jest cieplejsza, to prąd jest wolniejszy, a wówczas mamy do czynienie z tym, co mieliśmy w zeszłym roku, czyli np. długotrwałymi falami ciepła - mówiła Joanna Remiszewska-Michalak.

Badaczka podkreśliła, że to zjawisko jest niebezpieczne i najbardziej widać to w Stanach Zjednoczonych, gdzie na wschodzie jest np. długotrwała zima. - Oczywiście są tam sezony tornad, ale te zjawiska stają się bardziej ekstremalne i bolesne dla ludności.

Mniej lodu

Po tegorocznym upalnym lecie powierzchnia lodu na północnej półkuli kurczy się coraz szybciej. Naukowcy z NASA oraz z Narodowego Centrum Danych Śniegu i Lodu poinformowali, że 10 września lód morski Arktyki zajmował najmniejszą powierzchnię w tym roku (około 4,14 mln km kw.). To drugi najniższy wynik w historii pomiarów. Z danych wynika, że lodu w okolicach koła podbiegunowego było mniej tylko raz - cztery lata temu.

Autor: msz//km / Źródło: tvn24bis.pl,

Źródło zdjęcia głównego: NASA/Public Domain