Influencerka ukarana grzywną o równowartości 840 milionów złotych. "Jest mi bardzo przykro"

Autor:
/dap
Źródło:
PAP
Chińska influencerka Viya ukarana
Chińska influencerka Viya ukarana
Getty Images
Getty Images Chińska influencerka Viya ukarana

Viya, chińska influencerka określana w Chinach jako "królowa livestreamingu", została ukarana grzywną w wysokości 1,34 miliarda juanów (840 milionów złotych) za uchylanie się od płacenia podatków – ogłosiły w poniedziałek chińskie władze podatkowe.

Internetowa celebrytka, której prawdziwe nazwisko brzmi Huang Wei, została ukarana za ukrywanie dochodów i inne przestępstwa popełnione w 2019 i 2020 roku – poinformował urząd podatkowy w mieście Hangzhou na południu Chin.

Viya przeprosiła za swoje działania. - Jest mi bardzo przykro z powodu naruszenia praw i przepisów podatkowych. W pełni przyjmuję karę wymierzoną mi przez władze podatkowe – napisała w sieci społecznościowej Weibo.

Influencerzy na celowniku Pekinu

36-letnia Viya znana jest ze sprzedaży produktów i usług za pośrednictwem transmisji na żywo na platformie handlowej Taobao Live. Ona i inni tego rodzaju influencerzy znaleźli się na celowniku prowadzonej przez Pekin kampanii przeciwko praktykom monopolistycznym, przestępstwom podatkowym i kulturze hołubienia celebrytów internetowych.

We wrześniu chiński państwowy urząd podatkowy wydał komunikat, w którym zapowiedział działania w celu wzmocnienia nadzoru podatkowego w branży rozrywkowej, w tym wśród livestreamerów.

ViyaVCG/VCG via Getty Images

Chińskie platformy pod nadzorem

W ubiegłym miesiącu ogłoszono postępowania przeciwko dwóm influencerom, którzy zostali ostatecznie ukarani grzywnami w łącznej wysokości prawie 100 mln juanów (64,5 mln zł) - przypomina agencja Reutera.

Komunistyczne władze Chin blokują obywatelom dostęp do zachodnich sieci społecznościowych, takich jak Facebook czy Twitter. Chińskie platformy poddawane są natomiast surowemu nadzorowi, a wszelkie treści uznawane za szkodliwe lub niebezpieczne z punktu widzenia władz są cenzurowane.

Autor:/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: VCG/VCG via Getty Images

Pozostałe wiadomości