Mimo wzrostu przychodów będą zwalniać. Wielkie cięcia u kolejnego giganta z branży IT

Autor:
mb/ams
Źródło:
Reuters, TVN24 Biznes

IBM planuje zwolnienie 3900 pracowników. Redukcja zatrudnienia w pierwszym kwartale 2023 roku ma kosztować amerykańskie przedsiębiorstwo informatyczne 300 milionów dolarów. Stanie się tak mimo rekordowego wzrostu przychodów. To kolejna z firm z sektora technologicznego, która ogłosiła zwolnienia pracowników.

Jak wyjaśnił James Kavanugh, dyrektor finansowy IBM, zwolnienia będą związane z wydzieleniem działalności spółek Kyndryl i Watson Health. Z przedstawionych przez niego szacunków wynika, że zwolnienia będą kosztowały firmę 300 mln dolarów w pierwszym kwartale br.

Jednocześnie Kavanugh zapowiedział w rozmowie z Agencją Reutera, że firma nadal jest "zaangażowana w zatrudnianie pracowników do badań i rozwoju ukierunkowanych na klienta".

Przepływy pieniężne IBM w 2022 roku wyniosły 9,3 mld dolarów, czyli poniżej zakładanych 10 mld dolarów. W tym roku mają wynieść 10,5 mld dolarów. W 2022 roku IBM odnotował wzrost przychodów o 5,5 proc., co oznacza najwyższy wynik od dekady.

Zwolnienia w firmach technologicznych

W zeszłym tygodniu Google zapowiedziało zwolnienia. Pracę ma w sumie stracić aż 12 tysięcy osób, czyli sześć procent wszystkich pracowników. Wcześniej o redukcji etatów informowały także inne firmy technologiczne, w tym Amazon i Meta (dawny Facebook).

Brytyjska stacja Sky News informowała, że Microsoft Corporation planuje zredukować około pięciu procent stanowisk. Zwolnienia mają objąć około 11 tysięcy osób.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: Reuters, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości