Sankcje Zachodu nałożone na Rosję mają na nią realny wpływ i zostaną utrzymane - powiedziała podczas przemówienia w Parlamencie Europejskim szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Przewodnicząca mówiła również o wprowadzeniu podatku od nadmiarowych zysków koncernów energetycznych.
Co roku, we wrześniu, przewodnicząca KE przyjeżdża do PE, by omówić z eurodeputowanymi działania Komisji z ostatniego roku i plany na przyszłość. To spotkanie nosi nazwę Debaty o Stanie Unii Europejskiej.
"Rosyjski przemysł jest w strzępach"
- Sektor finansowy Rosji jest podtrzymywany przy życiu - powiedziała von der Leyen, dodając, że prawie tysiąc międzynarodowych firm opuściło ten kraj. - Rosyjskie wojsko zabiera chipy ze zmywarek i lodówek, aby naprawić swój sprzęt wojskowy, ponieważ zabrakło półprzewodników. Rosyjski przemysł jest w strzępach - wskazała. Zaznaczyła, że to nie jest czas, by blok złagodził swoje stanowisko względem Rosji. - To jest czas, abyśmy wykazali determinację – powiedziała.
Podatek od nadmiarowych zysków
- W tych czasach niemoralne jest czerpanie rekordowych zysków do których przyczyniła się wojna i cierpienie naszych konsumentów - powiedziała von der Leyen podczas wystąpienia w Strasburgu. Szefowa KE podkreśliła, że koncerny energetyczne powinny podzielić się nadmiarowymi zyskami z obywatelami państw członkowskich, w których uderzają niebotyczne ceny energii.
Powiedziała, że UE dyskutuje również o limitach cen energii i pracuje nad ustaleniem "bardziej reprezentatywnej" ceny referencyjnej gazu niż holenderski hub TTF, gdzie ceny gazu gwałtownie wzrosły. Komisja wycofała się jednak z pierwotnego planu ograniczenia cen rosyjskiego gazu, bo kraje UE są podzielone co do tego, czy takie pułapy cenowe pomogłyby czy zaszkodziłyby wysiłkom Europy na rzecz zabezpieczenia dostaw gazu na zimę.
Unijny bank wodoru
Przewodnicząca powiedziała też, że UE uruchomi europejski bank wodoru, a 3 mld euro zostanie zainwestowane w budowę tego rynku. - Wodór może zmienić sytuację dla Europy. Musimy przejść z niszowego rynku wodoru do masowego rynku wodoru. Poprzez program Repower EU zwiększyliśmy dwukrotnie nasze cele. Chcemy wyprodukować 10 milionów ton odnawialnego wodoru do 2030 roku - mówiła.
Jak podkreśliła von der Leyen, "trzeba stworzyć napęd rynkowy dla rynku wodoru, by zapełnić lukę inwestycyjną w tej dziedzinie i by powiązać przyszły popyt i podaż". - Dlatego już dzisiaj mogę zapowiedzieć stworzenie nowego, europejskiego banku wodoru. Bank będzie pomagał w zakupie wodoru, wykorzystując środki z funduszu na rzecz innowacji - mówiła.
Źródło: Reuters, PAP
Źródło zdjęcia głównego: PARLAMENT EUROPEJSKI