Francuscy hotelarze kontra amerykański gigant. "To oburzające"

Ze świata

Ceny biletów lotniczych, noclegu i jedzenia. Zaplanuj podróż na Lazurowe WybrzeżeTVN24 BiS
wideo 2/3

Francuscy hotelarze poinformowali, że zawieszają swój udział w organizacji letnich igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. Powodem jest umowa zawarta przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski z firmą Airbnb. W tej sprawie miała również interweniować burmistrz Paryża Anne Hidalgo.

Około 600 hotelarzy i restauratorów, zgromadzonych w środę w Biarritz na 67. kongresie swojej organizacji branżowej (UMIH), wyraziło oburzenie z powodu włączenia Airbnb do grona głównych sponsorów Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl). Zarzucają nieuczciwą konkurencję amerykańskiej firmie, z którą od roku prowadzą spór prawny przed sądem handlowym w Paryżu. - Gdzie jest moralność? To oburzające uczynić globalnym partnerem MKOl firmę, która odgrywa dużą rolę w deregulacji rynku na całym świecie - oświadczył podczas obrad prezes UMIH Roland Heguy.

Od kilku miesięcy Komitet Organizacyjny Paryż 2024 negocjował z UMIH rezerwację miejsc w ponad 600 hotelach, w których w czasie igrzysk mają być zakwaterowani sportowcy, goście MKOl i dziennikarze.

Burmistrz Paryża pisze do MKOl

List do przewodniczącego MKOl Thomasa Bacha miała również napisać burmistrz Paryża Anne Hidalgo. Według francuskiej gazety "Le Monde", która cytowała jego treść, Hidalgo wskazała, że pisze, aby ostrzec MKOl o "ryzyku i konsekwencjach" umowy z Airbnb.

"Wykorzystując znaczną liczbę nieruchomości w Paryżu, Airbnb przyczynia się do wzrostu cen mieszkań i pogarsza deficyt mieszkań na rynku wynajmu, tym samym karząc wszystkich paryżan, a zwłaszcza klasę średnią" - napisała Hidalgo, cytowana przez francuski dziennik.

Jej zdaniem krótkoterminowe czynsze za pośrednictwem Airbnb mogą "powodować niedogodności dla mieszkańców, destabilizować lokalny handel i stanowić ostrą konkurencję dla tradycyjnej branży hotelarskiej".

Przedstawiciele Airbnb w komentarzu przesłanym agencji Reutera poinformowali, że umowa w sprawie igrzysk olimpijskich przyniesie realne korzyści gospodarcze obywatelom Francji i sportowcom oraz pozostawi pozytywne dziedzictwo.

Reuters zaznaczył, że biuro prasowe burmistrz Paryża nie odpowiedziało na prośbę o potwierdzenie autentyczności listu cytowanego przez "Le Monde".

Airbnb podpisał umowę z MKOl

W poniedziałek firma Airbnb podpisała umowę z MKOl, na mocy której będzie wspierać finansowo letnie igrzyska olimpijskie w Tokio (2020), Paryżu (2024) i Los Angeles (2028) oraz zimowe w Pekinie (2022) i w Mediolanie/Cortina d'Ampezzo (2026). Umowę zawarto w momencie, gdy Airbnb chce poprawić swój wizerunek przed wejściem w przyszłym roku na giełdę. Firma jest popularna wśród turystów, chętnie korzystających z wynajmu mieszkań po atrakcyjnych cenach, ale jednocześnie jest krytykowana przez przedstawicieli branży hotelarskiej. Airbnb powstała w 2008 roku w San Francisco.

Autor: mb / Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock