Brexit, uchodźcy i unia energetyczna. To będzie pracowity rok dla Europy

Unię Europejską czekają ważne decyzjeShutterstock

Unia Europejska stanie w 2016 roku przed kluczowymi decyzjami ws. swej polityki migracyjnej, które mogą zaważyć na losie strefy Schengen. Odpowie też na brytyjskie żądania zreformowania Wspólnoty i przedstawi kluczowe przepisy tworzące unię energetyczną.

Już w lutym rozstrzygnie się, jak daleko kraje UE wyjdą naprzeciw Brytyjczykom, by zatrzymać ich we Wspólnocie. Najpóźniej w 2017 r. w Wielkiej Brytanii odbędzie się referendum, które przesądzi o tym, czy kraj ten pozostanie w Unii. Wcześniej premier David Cameron chce wynegocjować z pozostałymi państwami członkowskimi plan zreformowania Wspólnoty, który pomógłby przekonać Brytyjczyków do głosowania za pozostaniem w UE.

Co z zasiłkami?

Najtrudniejsze do spełnienia są postulaty dotyczące ograniczenia praw do zasiłków dla korzystających ze swobody przemieszczania się migrantów zarobkowych z innych krajów UE. Londyn chce, by imigranci nabierali praw do zasiłków dopiero po czterech latach pracy oraz płacenia podatków i składek na Wyspach. To jednak oznaczałoby dyskryminację obywateli UE, na co nie ma zgody pozostałych krajów unijnych i Komisji Europejskiej. Po grudniowym szczycie zarówno Cameron, jak i większość liderów UE przyznawała, że różnice zdań pozostają, ale wszyscy są optymistami, zakładając, iż możliwe jest znalezienie rozwiązania, które będzie możliwe do przyjęcia dla wszystkich stolic. "Nic nie jest pewne w życiu i w Brukseli, ale powiedziałbym, że widać ścieżkę do porozumienia w lutym" - powiedział po szczycie Cameron. Zdaniem polskiej europosłanki Danuty Huebner (PO) na wyniku brytyjskiego referendum zaważą jednak przede wszystkim emocje, a nie treść porozumienia, jakie rząd Camerona wynegocjuje z pozostałymi państwami Unii. Wielu w UE zdaje sobie z tego sprawę, dlatego nieco osłabła gotowość do dużych ustępstw na rzecz Londynu - przyznała europosłanka w rozmowie z dziennikarzami. Przyszły rok upłynie jednak pod znakiem starań o rozwiązanie kryzysu uchodźczego oraz utrzymanie strefy Schengen, która chwieje się pod naporem fali migrantów. Kontrowersje mogą wzbudzić decyzje o przekształceniu unijnej agencji do spraw zarządzania granicami Frontex we wspólną straż graniczną i przybrzeżną. Do końca czerwca 2016 roku kraje UE mają przyjąć wspólne stanowisko w tej sprawie. O ile kraje UE zgadzają się, że wzmocnienie ochrony granicy zewnętrznej UE jest konieczne, to opory niektórych państw wzbudził plan Komisji Europejskiej, zakładający, że przyszła straż graniczna i przybrzeżna mogła być rozmieszczana na problematycznym odcinku granicy unijnej nawet przy sprzeciwie państwa przyjmującego. Sceptyczna jest między innymi Polska, jednak decyzje w tej sprawie zapadać będą kwalifikowaną większością głosów państw UE i - jak przyznają dyplomaci - trudno będzie zmienić propozycje KE.

Ile uchodźców przyjmie Polska?

Wiosną zapewne powróci temat stałego mechanizmu podziału uchodźców między kraje UE. Część państw, na czele z Niemcami i Szwecją, domaga się wpisania w unijne prawo rozdzielnika, według którego przeprowadzana byłaby relokacja uchodźców w sytuacjach dużej presji migracyjnej na jedno bądź kilka państw. Oznaczałoby to odejście od tzw. systemu dublińskiego, który przewiduje, że za rozpatrzenie wniosku o azyl odpowiada to państwo, w którym uchodźca przekroczył granicę UE. Około połowy państw unijnych, w tym Polska, jest przeciwna wprowadzaniu takiego systemu. Decyzja w tej sprawie będzie też zależała od tego, czy skuteczne okażą się uzgodnione w 2015 roku nadzwyczajne programy relokacji 160 tys. uchodźców, docierających do Włoch i Grecji. Pierwsze trzy miesiące od uruchomienia relokacji pokazały, że plany te bardzo trudno będzie zrealizować. Włochy i Grecja zdołały utworzyć tylko dwa tzw. hotspoty, czyli punkty rejestracji uchodźców i imigrantów (na Lampedusie i Lesbos). Odciski palców pobierane są zaledwie od jednej trzeciej przybywających osób. Trudno też znaleźć wśród samych uchodźców chętnych do przesiedlenia się do krajów, do których nie chcą trafić. Kryzys uchodźczy doprowadził do ostrych podziałów w UE, przede wszystkim na Wschód i Zachód. Zagraża to trwałości strefy Schengen, a może też być przyczyną przesunięć w wieloletnim budżecie UE; kraje niechętne przyjmowaniu uchodźców to najczęściej główni beneficjenci unijnych dopłat. Okazją do takich przesunięć może być zaplanowany na połowę 2016 roku przegląd wieloletnich ram finansowych UE na lata 2014-20. Zasygnalizował już to kanclerz Austrii Werner Faymann. "Ten, kto netto otrzymuje z budżetu UE więcej pieniędzy, niż do niego wpłaca, po prostu nie powinien uchylać się od uczciwego podziału uchodźców" - powiedział w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Die Welt" z 17 grudnia. Środki na unijną politykę spójności, której największym beneficjentem jest Polska, mają być wyłączone z tej rewizji obecnego budżetu, ale zdaniem komentatorów dyskusja w sprawie ram finansowych będzie sygnałem tego, jak potoczą się prace nad następnym wieloletnim budżetem UE. - Teraz nie będzie cięć środków na rzecz krajów niechętnych przyjmowaniu uchodźców, ale w pracach nad nowym budżetem będzie to mieć konsekwencje - powiedział dyplomata jednego z krajów, które są płatnikami netto do unijnej kasy.

Konkretna unia energetyczna

W ciągu najbliższych 12 miesięcy skonkretyzowana zostanie strategia unii energetycznej. Komisja Europejska ma przekuć przyjęte wcześniej wytyczne na projekty konkretnych przepisów. - Do końca przyszłego roku dostarczymy 90 proc. działań i propozycji zawartych w ramowej strategii unii energetycznej - zapowiadał Marosz Szefczovicz, wiceszef KE odpowiedzialny za ten obszar. Jedna z pierwszych propozycji ma dotyczyć gazu skroplonego LNG. Bruksela chce, by centra obrotu tym surowcem zwiększały bezpieczeństwo dostaw w całej UE, tak jak się to już dzieje w Europie Północnej. Do tego trzeba jednak rozwiązać problem niezbędnej infrastruktury łączącej punkty dostępu do LNG z rynkiem wewnętrznym. KE chce też zająć się kwestią magazynowania gazu w Europie. Nowe prawo ma pomóc zapewnić wystarczającą ilość gazu zmagazynowanego na zimę. Inny z projektów ma dotyczyć bezpieczeństwa dostaw tego surowca. KE chce zaproponować przejrzystość umów handlowych na dostawy gazu, a także zapewnić sobie wgląd do negocjacji porozumień jeszcze przed ich zawarciem. W 2016 roku przedstawiona ma być też propozycja zmiany modelu rynku energii elektrycznej i połączenia sprzedaży hurtowej i detalicznej. Niektóre elementy tej koncepcji, np. wzrost handlu transgranicznego czy zwiększenie kompetencji Agencji ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (ACER), mogą się nie spodobać polskiej energetyce (między innymi dlatego, że hurtowe ceny energii elektrycznej w naszym kraju są wyższe niż w Niemczech). Komisja przedstawi też rozwiązania dotyczące energii ze źródeł odnawialnych. Będą one dotyczyły nowej polityki dotyczącej wykorzystania biomasy i biopaliw, a także planu osiągnięcia 27-procentowego udziału energii odnawialnej w koszyku energetycznym.

Autor: tol/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Wdrożenie systemu kaucyjnego w proponowanym obecnie kształcie doprowadzi do chaosu i dezorientacji konsumentów - ostrzega Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji. W opublikowanym stanowisku zaapelowano o przesunięcie wprowadzenia systemu na 1 stycznia 2026 roku.

Branża ostrzega. "Klienci będą zirytowani"

Branża ostrzega. "Klienci będą zirytowani"

Źródło:
POHiD

Ryanair ograniczy ruch lotniczy w porcie Warszawa-Modlin o 50 procent w tegorocznym sezonie zimowym - poinformowali przedstawiciele irlandzkiego przewoźnika. Zarząd portu w Modlinie na razie nie udziela komentarza w tej sprawie.

Ostre cięcie połączeń

Ostre cięcie połączeń

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w lipcu 2024 roku wyniosła 3,8 procent procent rok do roku - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W czerwcu ten wskaźnik wynosił 3,6 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej

Najnowsze dane o inflacji bazowej

Źródło:
tvn24.pl

Darowizna od najbliższych członków rodziny może być zwolniona z podatku. Trzeba jednak pamiętać o formalnych obowiązkach, bo inaczej skarbówka chętnie daninę naliczy. Jak podaje "Rzeczpospolita", ostatnie interpretacje podatkowe w tym temacie nie pozostawiają złudzeń.

Pułapki w podatku od darowizn. "Fiskus chwyta się każdego pretekstu"

Pułapki w podatku od darowizn. "Fiskus chwyta się każdego pretekstu"

Źródło:
tvn24.pl

- Poszukamy wspólnie takiego rozwiązania, które realnie przyspieszy budowę mieszkań, bo to właściwie jest jedyny sens tych działań. Będę otwarty absolutnie na sugestie ze strony koalicjantów - zapewnił premier Donald Tusk, pytany o przyszłość programu Kredyt zero procent, któremu sprzeciwia się Polska 2050. - Nic na siłę - stwierdził szef rządu.

Premier zabrał głos w sprawie Kredytu zero procent

Premier zabrał głos w sprawie Kredytu zero procent

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej odrzuca postulat Ministerstwa Finansów i podtrzymuje chęć podwyższenia zasiłku pogrzebowego do 7 tysięcy złotych. Resort finansów zaproponował podwyżkę do 6450 złotych.

Spór o wysokość zasiłku pogrzebowego

Spór o wysokość zasiłku pogrzebowego

Źródło:
PAP

Mastercard, dostawca kart debetowych i kredytowych, poinformował, że rezygnuje w Polsce z papierowych potwierdzeń płatności. Zastąpią je cyfrowe potwierdzenia. To nie oznacza, że wydruków w ogóle nie będzie, ale dostaniemy je tylko na nasze wyraźne życzenie.

Decyzja giganta. Zmiana w sprawie płatności kartą

Decyzja giganta. Zmiana w sprawie płatności kartą

Źródło:
tvn24.pl

Deficyt budżetu państwa po lipcu wyniósł 82,8 miliarda złotych, co stanowi 45 procent planu – poinformowało w piątek Ministerstwo Finansów.

Kasa państwa pod kreską. Najnowsze dane

Kasa państwa pod kreską. Najnowsze dane

Źródło:
PAP

W Dzienniku Ustaw opublikowana została w piątek nowelizacja ustawy o rentach i emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Na jej podstawie wdowy i wdowcy będą mogli pobierać nie tylko swoją emeryturę, ale także część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Wnioski o rentę wdowią będzie można składać od 1 stycznia 2025 roku.

Dodatkowe pieniądze dla części seniorów. Są warunki

Dodatkowe pieniądze dla części seniorów. Są warunki

Źródło:
PAP

- Odmowy udzielenia absolutorium za 2023 rok w spółkach z udziałem Skarbu Państwa to przestroga dla menedżerów, by nie ulegali naciskom polityków - ocenił profesor Michał Romanowski z Katedry Prawa Handlowego Uniwersytetu Warszawskiego.

"Przestroga" dla szefów państwowych spółek

"Przestroga" dla szefów państwowych spółek

Źródło:
PAP

- Plan transformacji Poczty Polskiej ma zapewnić jej przetrwanie, rentowność i stabilność finansową. Ma to być firma, która sama na siebie zarobi - powiedział prezes spółki Sebastian Mikosz. - Poczta musi stać się graczem rynkowym, który walczy o klienta - dodał i zapowiedział koniec "bazarków".

"Nie może być tak, że wchodząc na pocztę, widzimy bazarek". Prezes Poczty Polskiej o konieczności zmian

"Nie może być tak, że wchodząc na pocztę, widzimy bazarek". Prezes Poczty Polskiej o konieczności zmian

Źródło:
PAP

Na Liście Szanghajskiej, która wyróżnia tysiąc najlepszych uczelni na świecie, znalazło się osiem polskich. Najwyżej notowane są Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski, które znalazły się w piątej setce. W czołówce dominują uczelnie amerykańskie i brytyjskie.

Oto najlepsze uczelnie świata

Oto najlepsze uczelnie świata

Źródło:
PAP

Mark Zuckerberg, szef koncernu Meta, zamieścił w mediach społecznościowych zdjęcie swojej żony Priscilli Chan, stojącej obok dużego srebrno-niebieskiego posągu wyrzeźbionego na jej podobieństwo.

Mark Zuckerberg odsłonił "rzymski" posąg żony

Mark Zuckerberg odsłonił "rzymski" posąg żony

Źródło:
BBC, "The Guardian"

Co najmniej 216 połączeń linii Easyjet do Portugalii oraz z lotnisk tego kraju zostało odwołanych przez przewoźnika w pierwszym dniu rozpoczętego w czwartek strajku. Protestują członkowie personelu pokładowego portugalskiego oddziału tej firmy, którzy domagają się poprawy warunków pracy.

Utrudnienia dla tysięcy urlopowiczów. Ruszył trzydniowy strajk

Utrudnienia dla tysięcy urlopowiczów. Ruszył trzydniowy strajk

Źródło:
PAP

Na aukcję Indianapolis Motor Speedway Museum wystawiono model Mercedes-Benz W196 Streamliner z 1954 roku. Rzeczoznawcy spodziewają się, że może zostać wylicytowane za nawet 70 milionów dolarów. Za kierownicą tego legendarnego auta siedzieli słynni kierowcy wyścigowi, w tym Juan Manuel Fangio i Stirling Moss.

To legendarne auto może zostać sprzedane nawet za 70 milionów dolarów

To legendarne auto może zostać sprzedane nawet za 70 milionów dolarów

Źródło:
CNN

W lipcu tego roku w Polsce odbyło się ponad 42 tysiące lotów komercyjnych, co stanowi najwyższy wynik od co najmniej początku 2019 roku - poinformował Polski Instytut Ekonomiczny. Wyjaśnił, że tym samym rynek lotów komercyjnych w Polsce odbudował się po pandemii z nawiązką.

Rekordowa liczba lotów w Polsce

Rekordowa liczba lotów w Polsce

Źródło:
PAP

Średnia cena biletu lotniczego na długi weekend w sierpniu wyniosła 1658 złotych, co stanowi spadek o 8,4 procent, względem analogicznego okresu w 2023 roku - wynika z wyliczeń firmy Fru. pl. W publikacji dodano, że Polacy w tym okresie najliczniej odwiedzą między innymi Włochy, Hiszpanię i Grecję. Podano też, które bilety były najtańsze.

Ceny biletów lotniczych w dół. Te oferty były najtańsze

Ceny biletów lotniczych w dół. Te oferty były najtańsze

Źródło:
PAP

Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Część komentatorów to oburza, jednak specjaliści podkreślają, że to krok w dobrą stronę. - Alkohol nie jest takim samym produktem jak chleb czy mleko, a substancją toksyczną. Z tego względu nie powinien podlegać regułom rynku - mówi Katarzyna Łukowska z Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.

Nocna prohibicja? "Nikt nie idzie w nocy na stację, bo planuje imieniny"

Nocna prohibicja? "Nikt nie idzie w nocy na stację, bo planuje imieniny"

Źródło:
tvn24.pl

Lipcową inflację najbardziej podbiły ceny energii. Prąd zdrożał o prawie 20 procent miesiąc do miesiąca, a gaz - o prawie 17 procent. Za przyspieszenie inflacji odpowiadają również wyższe ceny żywności i napojów alkoholowych.

To najbardziej podbiło inflację

To najbardziej podbiło inflację

Źródło:
PAP

Żona szefa Polskiego Komitetu Olimpijskiego w końcówce rządów PiS zarobiła w państwowym banku ponad milion złotych - wynika z ustaleń portalu Onet. Tak dużą pensję miała otrzymać za zaledwie pół roku pracy. Jak zauważają dziennikarze, odpowiedzialnym za spółki Skarbu Państwa był wtedy bliski znajomy Radosława Piesiewicza Jacek Sasin, ówczesny minister aktywów państwowych.

Milion za pół roku pracy. Żona szefa Polskiego Komitetu Olimpijskiego zarobiła za PiS fortunę

Milion za pół roku pracy. Żona szefa Polskiego Komitetu Olimpijskiego zarobiła za PiS fortunę

Źródło:
Onet

Władze USA rozważają złożenie wniosku o podzielenie Google'a po uznaniu przez sąd, że firma jest winna nielegalnych praktyk monopolistycznych w obszarze wyszukiwarek - donoszą Bloomberg i "New York Times". Wśród możliwych rozwiązań jest zmuszenie firmy do sprzedaży systemu Android lub przeglądarki Chrome.

Władze USA zastanawiają się, co zrobić z Google

Władze USA zastanawiają się, co zrobić z Google

Źródło:
PAP

PiS w ciągu kampanii wyborczej zorganizował 67 pikników wojskowych, na których de facto byli tylko posłowie PiS-u. To były wiece wyborcze partii politycznej i trzeba sobie to jasno powiedzieć - mówił na antenie TVN24 wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk. Za zorganizowanie wspomnianych imprez zapłacono około 2 milionów złotych.

Miliony na pikniki wojskowe. "To były wiece PiS-u za publiczne pieniądze"

Miliony na pikniki wojskowe. "To były wiece PiS-u za publiczne pieniądze"

Źródło:
TVN24, wp.pl