TVN24 Biznes | Ze świata

Tesla ma kłopoty. Akcje zanurkowały, zmiana lidera listy najbogatszych osób na świecie

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb/ams
Źródło:
Reuters, TVN24 Biznes
Najbogatsi ludzie na świecie 2021. Nowa lista "Forbesa"
Najbogatsi ludzie na świecie 2021. Nowa lista "Forbesa"TVN24
wideo 2/2
TVN24Najbogatsi ludzie na świecie. Nowa lista "Forbesa"

Tesla znalazła się pod lupą amerykańskiego urzędu do spraw bezpieczeństwa ruchu drogowego (NHTSA). Organ wszczął dochodzenie po serii wypadków z udziałem samochodów wyprodukowanych przez firmę Elona Muska. W efekcie miliarder spadł na drugie miejsce na liście najbogatszych osób na świecie.

NHTSA poinformował, że od stycznia 2018 roku zidentyfikował 11 wypadków z udziałem pojazdów Tesli z włączonym autopilotem lub programem Traffic Aware Cruise Control. Śledztwo obejmuje ponad 765 tys. aut Tesli modelu S, 3, X, Y wyprodukowanych w latach 2014-2021, w których auta tego producenta uderzały w samochody służb ratowniczych podczas gdy autopilot był aktywny. NHTSA chce sprawdzić, czy migające światła i specjalne malowanie w samochodach ratowniczych mogły jakoś wpłynąć na zachowanie technologii stosowanej w samochodach tesla i czy to rozwiązanie faktycznie jest bezpieczne.

Tesla - dochodzenie w sprawie wypadków samochodów na autopilocie

Wszystkie zdarzenia ma łączyć fakt, że samochody Tesli jechały na autopilocie albo miały włączony aktywny tempomat. Ponadto urząd zwrócił uwagę, że większość wypadków miała miejsce po zmroku.

Dochodzenie obejmie 765 tys. pojazdów z autopilotem wyprodukowanych od 2014 roku. Dochodzenie NHTSA może zakończyć się wezwaniem Tesli do naprawy samochodów. Agencja Reutera zwróciła uwagę, że dwuetapowy proces często trwa rok lub dłużej. Dochodzenie ma się skupić na ocenię technologii "używanej do monitorowania, wspomagania i egzekwowania zaangażowania kierowcy" w jazdę podczas korzystania z funkcji autopilota.

Tesla nie odpowiedziała na pytania przesłane przez agencję Reutera. Dyrektor naczelny Elon Musk wielokrotnie bronił jednak funkcji autopilota. W kwietniu wskazywał we wpisie na Twitterze, że w przypadku Tesli z włączonym autopilotem występuje 10 razy mniejsze ryzyko wypadku w porównaniu do innego przeciętnego pojazdu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Tesla - notowania, przecena akcji

Informacja doprowadziła do przeceny akcji Tesli. Ich wartość obniżyła się w poniedziałek o 4,32 proc. W efekcie Elon Musk spadł na drugie miejsce na liście najbogatszych osób na świecie. Według Bloomberga po poniedziałkowej sesji majątek Muska stopniał o 7,56 mld dolarów - do 187 mld dolarów.

W związku z tym, pierwsze miejsce zajął założyciel Amazona Jeff Bezos, którego majątek jest wyceniany na 192 mld dolarów.

Notowania Tesli w ostatnich dniachstooq.pl

Autor:mb/ams

Źródło: Reuters, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości