Po ataku hakerskim prawie 800 sklepów sieci było zamkniętych. Niektóre placówki rozdawały jedzenie

Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP

Niemal 800 sklepów spożywczych sieci Coop w Szwecji było zamkniętych w sobotę i niedzielę. To pokłosie ataku hakerów na amerykańskiego dostawcę oprogramowania. Problemy miały też apteki i szwedzka państwowa kolej.

W niedzielę koncern Coop informował, że "trwają intensywne działania naprawcze, ale większość sklepów pozostanie zamknięta". Aby placówki mogły zostać ponownie otwarte, każda kasa wymagała ręcznego resetowania i przeprogramowania. To największa w historii szwedzkiego handlu tego typu awaria.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Atak hakerski

W piątek wieczorem we wszystkich sklepach Coop przestał działać system kas Visma Esscom, wykorzystujący oprogramowanie amerykańskiej firmy Kaseya. Federalne Biuro Śledcze (FBI) wydało w niedzielę komunikat zalecający firmom, które mogą być dotknięte cyberatakiem, by zamknęły używane serwery i zgłosiły incydent do FBI. - Trwają prace, mające zlikwidować zagrożenie - oświadczył szef firmy Kaseya, która była celem ataku hakerów. 

Według agencji Bloomberg Kaseya to główna ofiara ataku "ransomware" hakerów z powiązanej z Rosją grupy "REvil". Zablokowali oni dostęp do systemu komputerowego lub uniemożliwili odczyt zapisanych w nim danych często poprzez techniki szyfrujące. Sprawcy takich ataków żądają zazwyczaj okupu za przywrócenie stanu poprzedniego.

Milionowe straty

Sieć Coop, która zmuszona była w piątek wieczorem zamknąć wszystkie swoje placówki w Szwecji, zanotowała milionowe straty. W związku z tym w weekend w wielu mniejszych miejscowościach w sklepach konkurencyjnych sieci brakowało niektórych towarów. Część ze sklepów zdecydowała się kupić od Coop produkty. Niektóre sklepy Coop rozdawały klientom jedzenie o krótkiej dacie przydatności do spożycia.

W Szwecji zakłócenia z przyjmowaniem płatności miała od piątku również państwowa kolej SJ, a także sieci aptek Apoteket Hjartat i stacji benzynowych St1.

Szwedzki minister obrony Peter Hultqvist w komentarzu dla telewizji SVT nazwał atak hakerski "bardzo niebezpiecznym dla społeczeństwa". - W innej sytuacji polityki bezpieczeństwa autorem takich działań może być obce państwo - stwierdził.

Autor:kris/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości