Suchoj SuperJet 100 ma konkurować z gigantami: Boeingiem i Airbusem. Putin sypnie miliardami rubli

Ze świata

Marina LystsevaSuchoj SuperJet 100 to chluba rosyjskich producentów lotniczych, ale przegrywa z samolotomi Boeinga i Airbusa

United Aircraft Corporation (UAC), największy producent samolotów w Rosji, dostanie od rządu 100 mld rubli (1,7 mld dolarów) - powiedział w piątek prezydent Władimir Putin. Zastrzyk gotówki ma pobudzić produkcję samolotów pasażerskich - dodał gospodarz Kremla.

- Podjęliśmy decyzję o przyznaniu United Aircraft Corporation dodatkowego kapitału w wysokości 100 mld rubli - powiedział Putin, cytowany przez agencję TASS.

Równowaga

Ten ruch ma ograniczyć uzależnienie Rosji od maszyn zagranicznych producentów oraz przywrócić równowagę w produkcji samolotów cywilnych i wojskowych. Produkcja tych drugich gwałtownie wzrosła w związku z wartym miliardy dolarów programem zbrojeń. - Sektor cywilny powinien rozwijać się razem z wojskowym - zaznaczył Putin. UAC powstał w 2006 roku, aby ożywić produkcję samolotów. Firma składa się z 30 firm lotniczych w tym Suchoja, MiGa i Tupolewa. UAC odnosi sukcesy w produkcji i eksporcie swojego sprzętu wojskowego, ale Suchoj SuperJet 100, flagowy samolot pasażerski koncernu, ma problemy, aby skutecznie konkurować z Boeingiem i Airbusem. Samoloty dwóch zagranicznych gigantów są preferowane nawet przez rosyjskie linie lotnicze. W ub.r. UAC dostarczyła tylko 37 cywilnych samolotów, w porównaniu do 124 wojskowych.

Finansowa presja

Firma znajduje się pod dużą presją z powodu pożyczek, które miały sfinansować modernizację państwowego przedsiębiorstwa. Zgodnie ze sprawozdaniem finansowym, w czerwcu 2014 roku firma miała 270 mld rubli (4,7 mld dolarów) długu. Całkowite dochody za ub. rok wyniosły natomiast 285 mld rubli. Prawie połowa pożyczek to kredyty w walutach obcych, które stały się trudniejsze do spłaty ze względu na silną dewaluacje rubla. W tym roku UAC zwrócił się do rządu z prośbą o gwarancje kredytowe w wysokości 20 mld rubli (345 mln dolarów). Oleg Pentelejew, szef agencji informacyjnej AviaPort powiedział, że otrzymane od rządu 100 mld rubli zostanie prawdopodobnie wykorzystanych na spłatę zadłużenia i restrukturyzację.

Ceny rosną, pensje spadają. Zobacz, jak biednieje RosjaTVN24 Biznes i Świat

Autor: ToL//km / Źródło: The Moscow Times

Źródło zdjęcia głównego: Marina Lystseva