Amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) utrzymała główną stopę procentową w USA w przedziale 0-0,25 procent. Ogłoszono też przyspieszenie redukcji skupu aktywów o 30 miliardów dolarów miesięcznie od stycznia 2022 roku. Decyzje są zgodne z oczekiwaniami rynku.
Decyzja o stopach procentowych została podjęta jednogłośnie. W grudniu 12 na 18 członków Federalnego Komitetu do spraw Operacji Otwartego Rynku (FOMC) przewiduje w USA trzy podwyżki stóp procentowych lub więcej w 2022 roku. Fed prognozuje trzy podwyżki stóp w 2023 roku i dwie kolejne do końca 2024 roku.
Fed obniżył stopy procentowe w USA na posiedzeniu 15 marca 2020 roku, gdy stopy funduszy federalnych spadły do 0-0,25 procent.
Kolejne posiedzenie Rezerwy zaplanowano na 25-26 stycznia.
"Zgodnie z oczekiwaniami stopy procentowe w USA pozostały na niezmienionym poziomie, a tempo taperingu (stopniowego ograniczania nadzwyczajnych środków ekspansywnej polityki pieniężnej podejmowanych przez banki centralne - red.) zostało zwiększone. Zgodnie z nowa strategią Rezerwa Federalna będzie ograniczać skup aktywów o 30 mld dolarów miesięcznie (podwójny wzrost). W takim scenariuszu QE zostanie wygaszone w marcu przyszłego roku" - napisał w komentarzu Maciej Madej z Domu Maklerskiego TMS Brokers.
Gospodarka USA
W komunikacie podkreślono, że Fed dąży do "osiągnięcia maksymalnego zatrudnienia i inflacji w USA na poziomie 2 proc. w dłuższej perspektywie". Ograniczenie tempa skupu aktywów w USA przez Fed przyspieszy do 30 mld dolarów miesięcznie.
"W świetle rozwoju presji inflacyjnej i dalszej poprawy sytuacji na rynku pracy, Komitet zdecydował o zmniejszeniu miesięcznego tempa zakupów aktywów netto o 20 mld dolarów w przypadku papierów skarbowych i 10 mld dolarów w przypadku papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką agencyjną" - napisano.
W komunikacie stwierdzono, że inflacja wzrosła ze względu na nierównowagę podaży i popytu. "Sektory najbardziej dotknięte pandemią COVID-19 poprawiły wyniki w ostatnich miesiącach, ale nadal są dotknięte oddziaływaniem pandemii. W ostatnich miesiącach wzrost liczby miejsc pracy był solidny, a stopa bezrobocia znacznie spadła. Nierównowaga podaży i popytu związana z pandemią i ponownym otwarciem gospodarki nadal przyczyniały się do podwyższonego poziomu inflacji" - wskazano w komunikacie.
"Ścieżka rozwoju gospodarki nadal w znacznym stopniu zależy od dalszego przebiegu pandemii. Oczekuje się, że postępy w zakresie szczepień i złagodzenie ograniczeń podaży przyczynią się do dalszego wzrostu aktywności gospodarczej i zatrudnienia, a także obniżenia inflacji. Utrzymują się zagrożenia dla perspektyw gospodarczych, wliczając nowe warianty koronawirusa" - dodano.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes