Rosja zwiększa dotacje na filmy. "Wybieramy tematy, które zasługują na większą uwagę"

Ze świata

ShuttershockRosyjski rząd ogłosił w środę zwiększenie, mimo kryzysu, subwencji na kinematografię

Rosyjski rząd ogłosił w środę zwiększenie, mimo kryzysu, subwencji na kinematografię, z czego lwia część zostanie przeznaczona na filmy o tematyce patriotycznej, w tym dotyczące drugiej wojny światowej i historii Krymu.

- Wybieramy tematy, które zasługują na większą uwagę - powiedział na konferencji prasowej w Moskwie minister kultury Władimir Medinski. "Logiczne jest więc, że Krym jest elementem" tej tematyki - dodał.

Podkreślił, że w sytuacji, gdy państwo szuka obecnie możliwości zmniejszenia wydatków budżetowych z powodu kryzysu, subwencje dla kina "będą większe niż w roku poprzednim".

Więcej o historii

Fundusz Kinematografii, który rozdziela państwowe dotacje, przeznaczy na ten cel w bieżącym roku blisko 4,2 mld rubli (58 mln euro), podczas gdy Ministerstwo Kultury odblokuje bezpośrednio 2,1 mld rubli (29 mln euro).

Połowa z 22 filmów długometrażowych, które będą dotowane z kasy państwowej, będzie poświęcona wydarzeniom z drugiej wojny światowej; dwa filmy będą opowiadały o Półwyspie Krymskim.

Zaanektowanie przed rokiem przez Rosję należącego do Ukrainy Krymu zostało entuzjastycznie przyjęte w Federacji Rosyjskiej, na świecie zaś wywołało powszechne oburzenie. W następstwie aneksji Krymu Zachód nałożył na Rosję sankcje ekonomiczne, które przyczyniły się do jej kryzysu gospodarczego.

Autor: /gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shuttershock