Rada Unii Europejskiej przyjęła pułapy cenowe dla produktów ropopochodnych, takich jak olej napędowy, które pochodzą lub są wywożone z Rosji. Mają one obowiązywać od niedzieli, 5 lutego.
Rada UE podjęła w sobotę decyzję o ustaleniu dwóch pułapów cenowych dla produktów naftowych objętych kodem CN 2710, które pochodzą lub są wywożone z Rosji. Są to maksymalne ceny za baryłkę, do których produkty ropopochodne z Rosji są zwolnione z zakazu dostarczania:
- transportem morskim do krajów trzecich, - pomocy technicznej, usług pośrednictwa lub pomocy finansowej, związanej z transportem morskim produktów ropopochodnych do krajów trzecich.
"W obliczu rosyjskiej wojny napastniczej, UE zdecydowanie stoi po stronie Ukrainy i jej obywateli oraz niezachwianie wspiera niepodległość, suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową, a także nieodłączne prawo Ukrainy do samoobrony przeciwko rosyjskiej agresji" - podkreślono w sobotnim komunikacie.
Pułapy cenowe m.in. na olej napędowy
Pułapy to 100 dolarów za baryłkę produktów naftowych premium, takich jak olej napędowy, i 45 dolarów za baryłkę tzw. produktów przecenionych, takich jak olej opałowy. Mają one zacząć obowiązywać od 5 lutego.
Przewidziano 55-dniowy okres przejściowy dla statków przewożących rosyjskie produkty ropopochodne, które zostały zakupione i załadowane do 5 lutego i zostaną rozładowane przed 1 kwietnia 2023 roku.
Limit cenowy i embargo na rosyjską ropę
Ponadto Rada UE poinformowała, że powróci do przeglądu mechanizmu pułapu cenowego dla ropy naftowej od połowy marca, a przegląd będzie się odbywał regularnie co dwa miesiące. Rada podjęła 3 grudnia 2022 roku decyzję, w której ustalono górną granicę ceny rosyjskiej ropy naftowej na poziomie 60 dolarów za baryłkę.
W niedzielę wejdzie też w życie unijne embargo na import rosyjskich paliw gotowych.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Aleksandr Medvedkov / Shutterstock.com