Pomogli biznesmenowi zwanemu "portfelem Putina". Czterech bankierów skazanych

Autor:
mb/ams
Źródło:
PAP, Reuters

Czterech bankierów, którzy pomogli Siergiejowi Rołduginowi przelać miliony franków szwajcarskich na konta w Szwajcarii, zostało skazanych za zaniedbania przy transakcjach finansowych. Rołdugin jest uznawany za przyjaciela Władimira Putina, jest ojcem chrzestnym jego najstarszej córki Marii.

Sąd w szwajcarskim Zurychu uznał w czwartek czterech bankierów - trzech Rosjan i Szwajcara - za winnych zaniedbań. Bankierzy zostali skazani na sięgające setek tysięcy franków grzywny w zawieszeniu. Prokuratura wnioskowała o karę siedmiu miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu.

Czterech bankierów pomogło Siergiejowi Rołduginowi

Skazani pomogli wiolonczeliście Siergiejowi Rołduginowi w prowadzeniu dwóch kont w szwajcarskiej filii rosyjskiego banku Gazprombank, na których w latach 2014-2016 umieszczono 30 mln franków szwajcarskich. Rołdugin został nazwany przez szwajcarski rząd "portfelem Putina".

Prezydent Rosji Władimir Putin wręcza order biznesmenowi i wiolonczeliście Siergiejowi Rołduginowi podczas uroczystości wręczenia nagród państwowych na Kremlu w Moskwie, Rosja, 22 września 2016 roku. Getty Images Europe

- Bankierzy nie podjęli wystarczających działań, by ustalić tożsamość faktycznego właściciela tych sum - orzekł sąd.

Wyrok pokazuje, jak ludzie pokroju Rołdugina są używani jako słupy, by ukryć prawdziwych właścicieli lokowanego w Szwajcarii majątku - skomentowała agencja Reutera. Przypomniano, że w Szwajcarii banki mają obowiązek odmówić usług bądź je zakończyć, jeśli pojawia się wątpliwość co do tożsamości klienta.

Rołdugin należy do wewnętrznego kręgu zaufanych Putina, którzy po inwazji Rosji na Ukrainę zostali objęci zachodnimi, w tym szwajcarskimi sankcjami. Jest też ojcem chrzestnym najstarszej córki Marii.

"Strażnik" majątku Władimira Putina

Od 2016 roku, gdy na jaw wyszły dokumenty tzw. Panama Papers, wiolonczelista uznawany jest za jednego z kluczowych "strażników" majątku Putina - formalnie posiadał aktywa rzędu miliardów dolarów, chociaż publicznie deklarował, że nie zajmuje się prowadzeniem interesów.

- Wszystko wskazywało na to, że Rołdugin nie jest prawdziwym właścicielem tych środków (...) bankierzy nie dopełnili procedur i powinni za to zostać ukarani - argumentowała prokuratura.

Obrońcy rosyjskiego muzyka utrzymywali, że zdeponowane na szwajcarskich kontach pieniądze naprawdę należały do Rołdugina, który mógł zdobyć znaczny majątek dzięki przyjaźni z Putinem.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images Europe

Pozostałe wiadomości