Moskwa znacząco tnie wydatki. "Nie sądzę, byśmy zobaczyli masowe protesty"

sxc.huRosja redukuje wydatki

Uczestniczący w Światowym Forum Gospodarczym w Davos wicepremier Rosji Arkadij Dworkowicz powiedział w środę, że w związku ze spadkiem cen ropy naftowej jego kraj zaczął już redukować niektóre wydatki i może zrównoważyć budżet bez względu na cenę ropy.

- Ceny ropy naftowej pozostaną niskie przez długi okres, nie wiemy, jakie będą: 40-50-60 dolarów za baryłkę. Od razu zaczęliśmy redukować nieefektywne wydatki i będziemy to robić w ciągu roku. Możemy zrównoważyć nasz budżet przy każdej cenie ropy. Zredukujemy niektóre projekty inwestycyjne, zredukujemy nieefektywne subsydia - oświadczył Dworkowicz.

Problemy rosyjskiej gospodarki

Nie wykluczył, że redukcja wydatków budżetowych Rosji może osiągnąć 15 proc. - Zmniejszymy część wydatków, o 10 proc., być może o 15 proc., choć bardziej prawdopodobne, że o 10. Pozostały deficyt zostanie sfinansowany z rezerw zgromadzonych w poprzednich latach - powiedział wicepremier Dworkowicz, wskazując, że obecnie ceny ropy naftowej nie są tak ważne dla systemu budżetowego Rosji jak wcześniej.

Agencja TASS przypomina, że rosyjskie Ministerstwo Finansów sugerowało zredukowanie wydatków budżetowych w roku 2015 o 10 proc. we wszystkich działach z wyjątkiem chronionych (część wydatków na cele socjalne, bezpieczeństwo i obsługa długu publicznego).

Dworkowicz zaznaczył, że Rosja ma - mieszaną sytuację makroekonomiczną; niskie w porównaniu z innymi państwami 5-procentowe bezrobocie i bardzo niski państwowy dług publiczny (nieco ponad 10 proc. PKB) - i że przed kilku laty Rosja zaczęła gromadzić rezerwy.

Rosyjski wicepremier podkreślił, że nie spodziewa się, by w najbliższych 18 miesiącach Rosja stała się krajem niewypłacalnym.

- Nie sądzę też, byśmy zobaczyli masowe protesty. Mamy instrumenty i rezerwy, aby zagwarantować stabilność społeczną. Nie będziemy redukować subsydiów na cele socjalne, postaramy się uniknąć wzrostu cen konsumpcyjnych. Jakość życia jest lepsza niż była 10 czy nawet pięć lat temu. Mamy instrumenty do ustabilizowania sytuacji - podkreślił rosyjski wicepremier.

Putin nieobecny w Davos

Władimir Putin ostatni raz był w Davos w 2009 rokuWorld Economic Forum

Nawiązując do swych planów na forum w szwajcarskim Davos Dworkowicz powiedział, że przedstawiciele Rosji przeprowadzą spotkania z kolegami z Brukseli, w tym na temat energetyki. Prezydent Rosji Władimir Putin nie przyjechał do Davos, gdyż jest zajęty rozwiązywaniem kwestii wewnętrznych. - Kwestia ukraińska też, oczywiście, ma znaczenie - dodał Dworkowicz.

Oficjalna prognoza Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego Rosji na 2015 rok przewiduje, że przy cenie ropy naftowej na poziomie 80 dolarów za baryłkę, PKB tego kraju spadnie o 0,8 proc. W końcu grudnia 2014 roku minister rozwoju gospodarczego Rosji Aleksiej Ulukajew przedstawił roboczą, nieoficjalną prognozę resortu, zakładającą, że przy cenie ropy naftowej na poziomie 60 USD za baryłkę produkt krajowy brutto Rosji w 2015 roku skurczy się o 3 proc.

Co się tyczy cen, to zaczęły one gwałtownie rosnąć w sierpniu po wprowadzeniu przez Moskwę embarga na import żywności z Zachodu, które stanowiło odpowiedź na sankcje gospodarcze zastosowane przez kraje zachodnie wobec Rosji za aneksję Krymu i destabilizowanie sytuacji na wschodzie Ukrainy. Prawdziwa eksplozja cen nastąpiła w połowie grudnia po silnej dewaluacji rubla.

Świat biznesu i polityki w Davos
Świat biznesu i polityki w DavosTVN24 Biznes i Świat

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości