Rosja będzie się domagać od Ukrainy wcześniejszej spłaty długu? "Naruszyła warunki, ale decyzji jeszcze nie ma"

Ze świata

ShutterstockUkraina będzie musiała spłacić wcześniej dług wobec Rosji?

Jest "wysoce prawdopodobne", że Rosja będzie się domagać od Ukrainy wcześniejszej spłaty 3 mld dolarów długu - podaje Reuters powołując się na doniesienia agencji RIA Novosti. - Ukraina naruszyła warunki uzyskania pożyczki w wysokości 3 mld dolarów od Rosji, ale nie ma jeszcze decyzji, czy w związku z tym Moskwa zażąda od Kijowa wcześniejszej spłaty - oświadczył z kolei w sobotę rosyjski minister finansów Anton Siłuanow.

Agencja, cytując anonimowe źródła, podaje, że powodem żądań Rosji miałaby być "cała seria" naruszeń warunków pożyczki. - W takich okolicznościach jest wysoce prawdopodobne, że Rosja będzie zmuszona w najbliższej przyszłości domagać się od Ukrainy wcześniejszej spłaty 3 mld dolarów długu - podkreśla źródło agencji.

Agencja Reutera komentuje, że sobotnie doniesienia kolidują z wypowiedziami prezydenta Rosji Władimira Putina dla niemieckich mediów z listopada 2014 roku. Oświadczył on, że Rosja nie ma zamiaru domagać się wcześniejszego uregulowania długu.

"Decyzja jeszcze nie zapadła"

W ramach szerszej pomocy Moskwy dla poprzednich ukraińskich władz Rosja nabyła ukraińskie euroobligacje w grudniu 2013 roku - jeszcze przed obaleniem i ucieczką poprzedniego prezydenta Wiktora Janukowycza w lutym 2014 roku. Wśród obwarowań był m.in. wymóg, by dług Ukrainy nie przekroczył 60 proc. PKB, a warunek ten najprawdopodobniej został złamany - oceniał w rozmowie z Reuterem we wrześniu 2014 roku rosyjski minister finansów Anton Siłuanow.

W sobotę Siłuanow podkreślił: - Ukraina zdecydowanie naruszyła warunki udzielenia pożyczki, w szczególności wymóg, by jej dług nie przekraczał 60 proc. PKB - oświadczył minister, którego cytuje agencja Interfax. Zastrzegł, że Rosja "bez wątpienia ma podstawy, by zażądać wcześniejszej spłaty", ale do tej pory taka decyzja nie zapadła.

Kolejna misja

W piątek na Ukrainę przybyła misja Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), która ma rozpatrzyć wydzielenie kolejnej transzy pomocy finansowej dla Kijowa. W kwietniu ub.r. MFW ogłosił pakiet ratunkowy dla Ukrainy w wys. 17 mld dolarów na okres do 2016 roku. Warunkiem realizacji tego programu pomocowego, który ma zapewnić przywrócenie stabilności makroekonomicznej i wzrostu gospodarczego, jest wprowadzenie przez Kijów reform gospodarczych i administracyjnych. Bez dodatkowych środków Kijów musiałby ostro ciąć wydatki budżetowe bądź wstrzymać obsługę zadłużenia. Od kwietnia, gdy rozpoczął się program ratunkowy, Ukraina otrzymała 8,2 mld dolarów od MFW i innych międzynarodowych pożyczkodawców.

Ukraina znów bierze gaz z RosjiTVN24 Biznes i Świat

Autor: mn / Źródło: reuters, pap

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock