TVN24 Biznes | Ze świata

Ósmy tydzień wzrostów cen ropy. Takiej serii nie było od sześciu lat

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP
Ceny gazu coraz wyższe
Ceny gazu coraz wyższeTVN24
wideo 2/3
TVN24Ceny gazu coraz wyższe

Ceny ropy w Stanach Zjednoczonych nie przestają rosnąć. To będzie już ósmy z rzędu tydzień ze zwyżką notowań - to najdłuższa taka seria od 2015 roku. Globalny kryzys energetyczny poważnie wpływa na sytuację na rynkach paliw - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na listopad na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku kosztuje 81,87 dolara, wyżej o 0,69 proc.

ROPA (WTI)

Ropa Brent w dostawach na grudzień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje zaś 84,63 dolara za baryłkę, wyżej o 0,75 proc.

ROPA (BRENT)

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Ceny ropy w górę

Globalne zapotrzebowanie na ropę przewyższa obecnie jej podaż o ok. 1 mln baryłek dziennie.

Deficyt ropy może jeszcze wzrosnąć o 50 proc. w czasie zimowych miesięcy, jeśli chłodna pogoda wymusi na dostawcach energii konieczność przestawienia się z gazu ziemnego na ropę - oceniają analitycy Bank of America Corp.

Eksperci BofA nie wykluczają, że ceny ropy wzrosną powyżej 100 dolarów za baryłkę.

Na zakończenie poprzedniej sesji ropa w USA zyskała 1,1 proc. W tym tygodniu ropa w USA zyskała już 3 proc.

Zapasy ropy naftowej i benzyny

Tymczasem zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu wzrosły o 6,09 mln baryłek, czyli o 1,45 proc. do 426,98 mln baryłek - poinformował w oficjalnych danych amerykański Departament Energii (DoE).

Zapasy benzyny spadły w ub. tygodniu w USA o 1,96 mln baryłek, czyli o 0,87 proc. do 223,11 mln baryłek.

Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, spadły zaś o 24 tys. baryłek, czyli o 0,02 proc. do 129,31 mln baryłek - podał DoE.

Jednak w Cushing, największym centrum magazynowania ropy w USA, zapasy ropy spadły w ub. tygodniu o ok. 2 mln baryłek, do najniższego poziomu od 2018 r. To najmocniejszy spadek tych zapasów w Cushing niż w którymkolwiek październiku w ciągu ostatnich 5 lat, gdyż zwykle o tej porze zapasy ropy w tym hubie naftowym rosły.

Ropa a kryzys energetyczny na świecie

Globalny kryzys podaży energii zwiększył popyt na amerykańską ropę zarówno w kraju, jak i za granicą, co skłoniło traderów do wycofywania ropy z Cushing w czasie, gdy amerykańskie rafinerie zwykle ograniczają produkcję ze względu na przeprowadzane prace konserwacyjne po szczycie sezonu letniego.

W tym roku ożywienie globalnego popytu na paliwa spowodowało, że detaliczne ceny paliw osiągnęły najwyższe poziomu od 7 lat, a to zachęciło producentów paliw do wytwarzania większej ilości benzyny i oleju napędowego.

Tymczasem Stany Zjednoczone zaangażowały się w rozmowy dyplomatyczne z członkami kartelu OPEC w sprawie dostaw energii - poinformował w czwartek rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu Ned Price.

Jest możliwe, że amerykańska administracja zwróci się do OPEC o dostarczanie na rynki większej ilości ropy, aby złagodzić gwałtowny wzrost cen energii.

Ceny gazu

W tym roku ceny gazu ziemnego w USA wzrosły ponad dwukrotnie i to jeszcze przed rozpoczynającym się sezonem zimowym i szczytem zapotrzebowania na to paliwa w ciągu najbliższych tygodni.

W czwartek notowania gazu zwyżkowały w trakcie sesji w USA o ok. 7 proc., ale potem spadki te nieco wyhamowały w reakcji na prognozy łagodniejszych temperatur.

- Jesteśmy zaniepokojeni i bardzo uważnie monitorujemy sytuację - powiedział Price.

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości