Agencja Moody's nie dokonała aktualizacji ratingu Polski

Ze świata

TVN24 BiSWiceminister finansów Leszek Skiba o wzroście PKB

Agencja ratingowa Moody's nie wydała dziś aktualizacji swojej oceny wiarygodności kredytowej Polski.

Moody's podawała wcześniej, że w piątek 8 września może (ale nie musi) zaktualizować polski rating. Wieczorem agencja poinformowała jednak, że aktualizacji nie będzie.

Oznacza to, że rating Moody's dla naszego kraju pozostaje na poziomie A2/P-1 odpowiednio dla długo i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej i krajowej. Perspektywa dla naszej oceny kredytowej jest stabilna, co oznacza, że nie należy spodziewać się jej rychłej zmiany.

Niezmiennie A2

W maju br. Moody's potwierdziła rating Polski na poziomie A2, jednocześnie podniosła perspektywę ratingu do stabilnej z negatywnej. Uznano wówczas, że ryzyka fiskalne oraz inwestycyjne, a także niepewność polityczna w Polsce zmalały.

Z kolei na początku tygodnia Moody's zmienił swoje prognozy dotyczące rozwoju polskiej gospodarki. W poniedziałkowym komunikacie podano, że agencja spodziewa się, iż tym roku PKB polski wzrośnie o 4,3 proc., wobec spodziewanego wcześniej wzrostu w wysokości 3,2 proc. Ponadto Moody's uważa, że deficyt sektora finansów publicznych wyniesie na koniec tego roku 2,5 proc. PKB, a nie 2,9 proc., jak prognozowano wcześniej.

Zgodnie z danymi GUS w pierwszym kwartale tego roku PKB wzrósł o 4 proc. rdr, a w drugim o 3,9 proc.

Wielka trójka

Moody's to obok Standard&Poor's i Fitch najważniejsza agencja ratingowa oceniająca wiarygodność kredytową państw. Opinia przekłada się na atrakcyjność gospodarczą kraju i jest ważną wskazówką dla zagranicznych inwestorów.

Jak oceniają Polskę pozostałe agencje? W lipcu Fitch potwierdziła długoterminowy rating Polski na poziomie "A-". Perspektywa ratingu jest stabilna. Natomiast Standard & Poor's w kwietniu potwierdziła długoterminowy i krótkoterminowy rating Polski na poziomie "BBB+/A-2". Perspektywa dla kolejnych ocen także pozostała "stabilna".

Najbliższe zapowiadane przeglądy ratingu Polski: 20 października (S&P), 8 grudnia (Fitch).

RatingiMF

Autor: bgr / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24