Putin zbliża się do Kima. Zachodnie sankcje coraz bardziej uwierają?


Rosja znalazła nowego, nietypowego partnera biznesowego: Koreę Północną - pisze CNN Money. Po tym, jak rosyjska gospodarka popada w coraz bardziej odczuwalną recesję, a Europa i USA ograniczyły możliwości współpracy z tym krajem nakładając na Moskwę sankcje, Rosja zwróciła się do Phenianu.

Rosyjska Izba Handlowa powołała w tym tygodniu specjalną Radę Współpracy z Koreą Północną. Jej celem jest zwiększenie wymiany handlowej między krajami do 1 mld dolarów rocznie do 2020 roku. To dwa razy więcej niż obecnie - podkreśla CNN Money.

Pomoc wzajemna

W ramach umowy Moskwa ma zezwolić firmom z Korei Północnej na zakładanie kont w rosyjskich bankach. W zamian będzie mogła uzyskać dostęp do kopalni minerałów w Korei Północnej - czytamy. CNN Money dodaje, że oba kraje zgodziły się handlowa wyłącznie w rublach. Phenian zgodził się również złagodzić swój proces wizowy wobec rosyjskich biznesmenów, którzy będą mogli korzystać z internetu i telefonów komórkowych podczas podróży służbowych. Warto dodać, że inni mieszkańcy o takiej wolności i luksusie mogą tylko pomarzyć - pisze CNN Money. I przypomina, że w ramach gestów zbliżenia Rosja zgodziła się w połowie ubiegłego roku anulować Korei 10 mld dolarów długu z czasów sowieckich. Aby pokazać światu jak dobre relacje panują pomiędzy Koreą Północną i Rosją, Kim Dzong Un rozważa podobno podróż do Moskwy na 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej. CNN Money przypomina, że rosyjscy biznesmeni cierpią w wyniku nałożenia sankcji na Moskwę po aneksji Krymu. Serwis zwraca uwagę, że aby zrekompensować obywatelom brak możliwości kooperacji z zachodnimi firmami, Rosja coraz bardziej “przytula” się do Azji. Moskwa podpisała w ubiegłym roku wart wiele miliardów dolarów kontrakt gazowy z Chinami. Zamierza też zwiększyć poziom handlu z Państwem Środka. Zbliżenie z Koreą Północną może także dać impuls Rosji do rozszerzenia kolei transsyberyjskiej do Korei Południowej - pisze CNN Money.

Korea Północną jest izolowana przez resztę świata ze względu na totalitarny reżim oskarżany o rażące naruszanie praw człowieka. Szacuje się, że 200 tys. osób jest przetrzymywanych w więzieniach ze względów politycznych.

Rosja będzie coraz bardziej agresywna w Arktyce. Przez złoża ropy
Rosja będzie coraz bardziej agresywna w Arktyce. Przez złoża ropyPAP

Autor: mn//km / Źródło: CNN Money

Pozostałe wiadomości