Powrót do stylu retro. Pięć gadżetów dla hipsterów


Wszystko co dobre, już było – taka zasadę przyjmują fani oldschoolu i gadżetów w stylu retro. Warto wracać do rzeczy, które już kiedyś podbiły masową publiczność?

Winyl

Płyty winylowe nie tracą na popularności. W listopadzie 2014 roku w Wielkiej Brytanii liczba sprzedanych egzemplarzy przekroczyła milion – podała BBC. Z pewnością przyczynił się do tego wynik jaki osiągnął album „Lazaretto” Jacka White'a, który jak podawał magazyn „Rolling Stone” w czerwcu zeszłego roku miał sprzedać 40 tys. winyli, (a także 41 tys. płyt CD zaś jego album został w sieci pobrany 57 tys. razy). Płyty winylowe tak dobrze na Wyspach nie sprzedawały się od 18 lat. Winyle, to więc nie tylko sentyment czy gadżet dla hipstera, ale dobry biznes dla wytwórni płytowych. Dlatego nie powinno dziwić, że i polscy artyści z chęcią wydają swoje albumy na czarnej płycie. Wśród nich jest Artur Rojek czy Dawid Podsiadło. I ten nośnik dziś przezywa swój renesans. Wcześniej, gdy został pokonany przez kasety i płyty CD, królował wyłącznie na didżejskich stołach. Dziś organizowane są targi, na których można kupić winyle, wymienić się nimi i posłuchać didżejskich setów.

Zegarek Casio z kalkulatorem

Szczytem szyku w latach 80. miało być posiadanie zegarka z elektronicznym wyświetlaczem. Japoński producent dziś wypuszcza nowe modele, które mają nawiązywać do kultowych Casio. Koszt zakupu zegarka z kalkulatorem na portalu aukcyjnym to zaledwie kilkanaście złotych. Zegarek zdecydowanie ma swój klimat. Może być odtrutką na smartwatch czy inne zegarki, które pełnią funkcje multimedialnych kombajnów.

Telefon z podstawowymi funkcjami

Nowoczesne smartfony mają setki funkcjonalności, których często po prostu nie potrzebujemy, albo nie wiemy, nawet jak je obsłużyć. A w dodatku sprawiają, że bateria wyczerpuje się po zaledwie kilku godzinach. Dlatego popularne nie przestają być telefony służące głównie do wysyłania SMSów i dzwonienia oraz posiadające drobne dodatkowe funkcje jak np. radio. Z produkcji telefonów wyposażonych tylko w proste funkcje nie rezygnują giganci tacy jak choćby Samsung, a w pewnych kręgach szczególnie pożądana jest stara, dobra Nokia 3510.

Kasety magnetofonowe

Wytwórnia Island Records wydała album "Words For You" w 4 tys. egzemplarzy na kasetach, który wyprzedał się na pniu w dwa tygodnie. Jak się okazuje kasety nie zniknęły całkowicie i okazują się ciekawą alternatywą dla młodych wykonawców lub bardzo niszowych, którzy chcą wydać album, ale nie stać ich na zrobienie tego na CD. Od kaset nie chcą uciec starzy użytkownicy, którzy nie mają zamiaru przesiadać się na nowsze nośniki lub po prostu czują do nich sentyment. Może złota era kaset skończyła się w Europie i Stanach Zjednoczonych, jednak nie można tego powiedzieć o krajach azjatyckich czy afrykańskich. Artystą, który nagrywa swoje albumy na tym nośniku jest Omar Souleyman, grający arabskie disco, który gościł na OFF Festiwalu. - Wadą kaset jest to, że nie każda będzie brzmiała jednakowo. Trudno znaleźć producentów dobrej jakości czystych kaset. I nie wszyscy dziś wiedzą jak używać odtwarzaczy do kaset, np. nie zdają sobie sprawy, że należy czyścić prowadnicę – zauważa Bartłomiej Chaciński, dziennikarz Polityki.

Renesans kaset magnetofonowych i walkmanów. Moda hipsterów czy praktyczna rzecz?
Renesans kaset magnetofonowych i walkmanów. Moda hipsterów czy praktyczna rzecz?TVN24 Biznes i Świat

Polaroid

Technologia cyfrowa pozwalająca na zrobienie setek zdjęć zabiła przyjemność oglądania pojedynczych fotografii. Trzymamy na twardych dyskach setki zdjęć, do których często nigdy nie wracamy po tym, gdy zgramy je z karty pamięci aparatu. Przed aparatem cyfrowym, to Polaroid był tym narzędziem, które pozwalało na natychmiastowe zobaczenie zdjęcia zaraz po jego wykonaniu. Jednak liczba zdjęć wykonanych Polaroidem była zdecydowanie mniejsza. Kres jego popularności to lata 90. Niedawno odbyła się próba powrotu Polaroida w modelu Z2300. Jednak zdecydowanie najciekawsze modele to te, z lat 80. Mimo postępu technologicznego, zdjęcia wykonane z Polaroida mają sporo uroku. Z pewnością będą dobrze wyglądały na korkowej tablicy nad naszym biurkiem.

Winyle wracają do łask. Zobacz, co stoi za ich popularnością
Winyle wracają do łask. Zobacz, co stoi za ich popularnościąTVN24 Biznes i Świat

Autor: pp

Pozostałe wiadomości

W przypadku braku funkcjonowania mechanizmów wsparcia w 2025 roku, cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosłaby o około 25 procent względem drugiej połowy bieżącego roku - poinformowało redakcję biznesową tvn24.pl Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rząd rozważa jednak dalsze tarcze osłonowe. "Toczy się dyskusja nad potencjalną kontynuacją wsparcia" - wyjaśniło MKiŚ.

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął projekt ustawy, której celem jest podwyższenie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Źródło:
PAP

Rządowy Fundusz Mieszkaniowy przeznaczy na dopłaty kwotę umożliwiającą udzielenie w latach 2024-2025 łącznie około 100 tysięcy "kredytów na start" o średniej wartości 410 tysięcy złotych - wskazano w ocenie skutków regulacji do opublikowanego we wtorek projektu ustawy w tej sprawie.

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia w wysokości ponad 550 tysięcy złotych. Kumulacja rośnie do 110 milionów złotych. Oto liczby, które wylosowano 16 lipca 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W czerwcu codzienne zakupy podrożały średnio o 3,1 procent rok do roku - wynika z raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych". Autorzy raportu ocenili, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić na swoich klientów całość odmrożonego w kwietniu VAT-u.

Tak rosną ceny w sklepach

Tak rosną ceny w sklepach

Źródło:
PAP

W przyszłym tygodniu ma zapaść decyzja zatwierdzająca objęcie Polski i sześciu innych krajów Unii Europejskiej procedurą nadmiernego deficytu - poinformowały we wtorek źródła unijne. Rekomendacje dotyczące tego, jak wyjść z procedury, Komisja Europejska opublikuje w listopadzie.

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w czerwcu 2024 roku wyniosła 3,6 procent procent rok do roku - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W maju ten wskaźnik wynosił 3,8 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Od 17 lipca nie będzie możliwe wykonanie niektórych dyspozycji zdalnych w bankowości internetowej i mobilnej z krajów wiążących się z podwyższonym ryzykiem - przekazał ING Bank Śląski w komunikacie dla klientów.

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Źródło:
tvn24.pl

Do roku 2035 zakończy się budowa tak zwanego Y, czyli linii kolejowej dużych prędkości o długości 480 kilometrów - przekazał wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. "Y" ma łączyć Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław.

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Źródło:
PAP

Zawyżone kursy walutowe, niespodziewane opłaty w zagranicznych bankomatach czy nawet kilkukrotnie droższe bilety do popularnych atrakcji u pośredników - to tylko kilka z finansowych pułapek, na które natknąć może się turysta, udający się poza granice kraju. - Można stracić nawet kilkaset złotych - mówi w rozmowie z tvn24.pl dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik z portalu "Subiektywnie o finansach".

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Sieć drogerii Kontigo zamierza zlikwidować wszystkie placówki stacjonarne działające na terenie Polski. "Trwa proces zamykania ostatnich 15 sklepów sieci, który rozpoczął się w drugim kwartale bieżącego roku" - przekazano w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl. Firma chce się skupić na sprzedaży przez internet.

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Źródło:
tvn24.pl

Ministrowie finansów unijnych krajów zaakceptowali zmiany w Krajowym Planie Odbudowy (KPO) zaproponowane przez polski rząd. KE zaakceptowała ok. 95 proc. zmian, o które wnioskowała Polska w rewizji. Jedną z nich jest zamiana podatku od pojazdów spalinowych na system dopłat do zakupu, wynajmu i leasingu samochodów elektrycznych przez osoby fizyczne. Teraz Polska może formalnie złożyć wnioski o kolejne płatności.

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Najdroższe mieszkanie w Polsce, usytuowane na gdańskiej Wyspie Spichrzów, zostało sprzedane na początku 2024 roku za prawie 25 milionów złotych - poinformował "Forbes". Dotychczas najdroższy był apartament w wieżowcu Złota 44. Słynny inwestor Rafał Zaorski zapłacił za lokal prawie 22,9 miliona złotych.

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Źródło:
Forbes, tvn24.pl

Burberry, brytyjska legendarna marka, znana między innymi z charakterystycznej kraty, ma kłopoty. Jej przychody ze sprzedaży detalicznej od kwietnia do czerwca spadły o 21 procent, zaś za cały zeszły rok o 40 procent. Zarząd zdecydował o zmianie na fotelu prezesa. Joshua Schulman ma przeprowadzić firmę przez kryzys. Dom mody nie uniknie też zwolnień. W Burberry mogą zostać zredukowane setki stanowisk pracy.

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Źródło:
BBC

35 procent polskich firm chce poszukiwać specjalistów od automatyzacji lub sztucznej inteligencji (AI) - dowiadujemy się z raportu "Barometr Polskiego Rynku Pracy" stworzonego przez Personnel Service.

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Źródło:
PAP

Od 1 lipca do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło prawie 1,5 miliona wniosków o wypłatę świadczenia Dobry start - przekazał we wtorek rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. W ubiegłym roku dodatek przyznano dla około 4,6 miliona dzieci.

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów planuje przeprowadzić szereg zmian w podatkach lokalnych. Niestety, jak wynika z apelów organizacji powiązanych z sektorem energii, mogą one mieć fatalny efekt w postaci wyższych cen energii elektrycznej. Zmianom sprzeciwia się nawet inny resort w rządzie Donalda Tuska.

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Źródło:
PAP

Polacy nie chcą, by ministrowie pobierali wyższe wynagrodzenia - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Gazeta zaznacza, że temat rządowych zarobków zyskał na popularności po tym, jak Radosław Sikorski ujawnił, ile dostaje na rękę jako minister spraw zagranicznych.

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Źródło:
PAP

Rosyjski gigant produkujący programy antywirusowe Kaspersky Labs przekazał, że opuszcza USA. Wcześniej administracja prezydenta Joe Bidena zakazała sprzedaży i dystrybucji oprogramowania firmy - poinformował portal stacji BBC.

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Źródło:
BBC