Własna firma w Norwegii. Czy to się opłaca? Jakie podatki dla przedsiębiorców?

Morawiecki o zmianach w podatkach
Morawiecki o zmianach w podatkach
TVN24
Morawiecki o obniżaniu podatkówTVN24

Wysokie wynagrodzenia i liberalne prawo w zakresie działalności gospodarczej sprawiają, że wielu przedsiębiorców rozważa prowadzenie własnej firmy w Norwegii. Jakie warunki trzeba spełnić, by założyć firmę w Norwegii? Jakie podatki obowiązują tam przedsiębiorców?

Mimo że Norwegia nie jest członkiem Unii Europejskiej, zakładanie w niej własnej firmy nie jest dla Polaków skomplikowane. Odkąd Polska dołączyła do Europejskiego Obszaru Gospodarczego 92005 rok), polscy przedsiębiorcy podlegają w Norwegii tym samym przepisom, co przedsiębiorcy norwescy.

Jak założyć firmę w Norwegii

Przepisy dotyczące zakładania własnej firmy są w Norwegii bardzo przyjazne, a wszystkie formalności można załatwić zdalnie przez specjalny rządowy portal. Należy jednak pamiętać, że do prowadzenia w Norwegii działalności gospodarczej najczęściej potrzebne będzie nam również pozwolenie na pobyt i pracę w tym kraju. Takie pozwolenia wydaje norweski urząd ds. cudzoziemców (UDI, Utlendingsdirektoratet).

W Norwegii funkcjonują trzy podstawowe rodzaje działalności gospodarczej: jednoosobowa działalność gospodarcza (ENK, enkeltpersonforetak), spółka kapitałowa (AS, aksjeselskap) oraz oddział firmy zagranicznej w Norwegii (NUF, Norskregistrert utenlandsk foretak).

Jednoosobowa firma w Norwegii

Jednoosobowa firma (ENK, enkeltpersonforetak) jest formą najczęściej wybieraną przez osoby dopiero rozpoczynające swoją aktywność w norweskim biznesie. Aby ją utworzyć, niezbędne jest zarejestrowanie jej na rządowym portalu Brønnøysundregistrene (https://www.brreg.no/). Trzeba tam podać podstawowe informacje dotyczące działalności, w tym nazwę, adres i charakter przedsięwzięcia. W ten sposób otrzymamy numer organizacyjny, czyli norweski odpowiednik numeru NIP.

Następnie należy otworzyć firmowy rachunek bankowy oraz złożyć deklarację przewidywanych przychodów na potrzeby rozliczeń podatkowych. Jeżeli w ciągu pierwszych 12 miesięcy działalności przychody naszej firmy przekroczą 50 tys. koron norweskich (ponad 22 tys. zł), konieczne będzie również zarejestrowanie się jako płatnik VAT.

Spółka kapitałowa w Norwegii

Więcej formalności trzeba spełnić, zakładając spółkę kapitałową (AS, aksjeselskap), która jest zbliżona do polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W tym przypadku, oprócz złożenia wniosku na rządowym portalu Brønnøysundregistrene, konieczne jest przedstawienie umowy spółki, bilansu otwarcia oraz protokołu z posiedzenia rady nadzorczej, czyli dowodu na powołanie tej rady.

Zakładając spółkę kapitałową, musisz też zgłosić ją do rejestru przedsiębiorstw (foretakesregisteret), co wiąże się z opłatą skarbową w wysokości ok. 2,5–3 tys. złotych w zależności od tego, czy wniosek zgłoszeniowy składasz elektronicznie czy w wersji papierowej. Niezbędne będzie także wniesienie kapitału zakładowego w wysokości 30 tys. koron norweskich (ok. 13 tys. zł).

OsloShutterstock

Jak otworzyć oddział firmy w Norwegii

Utworzenie oddziału firmy zagranicznej w Norwegii (NUF, Norskregistrert utenlandsk foretak) to z kolei rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które już funkcjonują na innym rynku (np. w Polsce), ale chcą dodatkowo rozszerzyć swoją działalność na Norwegię.

W takim przypadku konieczne jest złożenie na rządowym portalu (https://www.brreg.no/) wniosku o nadanie numeru organizacyjnego, a także załączenie tam aktu założycielskiego, statutu firmy, wpisu do dotychczasowego rejestru działalności oraz danych osobowych i adresowych dotyczących otwieranego oddziału. Konieczne może być również powołanie norweskiego reprezentanta firmy, jeżeli żaden z członków zarządu firmy nie przebywa na stałe w Norwegii.

Certyfikaty i potwierdzenie kwalifikacji

Przy niektórych kategoriach działalności gospodarczej w Norwegii niezbędne będzie ponadto uzyskanie certyfikatów potwierdzających kwalifikacje lub stosownych zezwoleń z Norweskiej Inspekcji Pracy (Arbeidstilsynet).

Zezwolenia wymaga m.in. prowadzenie firmy zajmującej się żywnością, zwierzętami i kosmetykami. Z kolei firmy budowlane (byggekort) oraz firmy sprzątające (renholdskort) muszą zapewnić pracownikom specjalne identyfikatory, na których znajdą się dane osobowe pracowników.

Norwegia – podatki dla firm

Wszystkie podstawowe rodzaje działalności gospodarczej w Norwegii objęte są takimi samymi stawkami podatku dochodowego. Podstawowa stawka podatku wynosi 22 proc. i obejmuje również zyski kapitałowe. Jest to zarazem podatek progresywny, który rośnie wraz ze wzrostem dochodów.

W Norwegii istnieją cztery progi podatkowe dla firm:

pierwszy próg podatkowy – 184 800 koron norweskich, po jego przekroczeniu płaci się dodatkowe 1,7 proc. od nadwyżki

– drugi próg podatkowy – 260 100 koron, po jego przekroczeniu płaci się dodatkowe 4,0 proc. od nadwyżki

– trzeci próg podatkowy – 651 250 koron, po jego przekroczeniu płaci się dodatkowe 13,2 proc. od nadwyżki

– czwarty próg podatkowy – 1 021 550 koron, po jego przekroczeniu płaci się dodatkowe 16,2 proc. od nadwyżki.

Składka na ubezpieczenie społeczne, odpowiednik polskiego ZUS, wynosi 11,4 proc. od zysku firmy, ale na północy Norwegii bywa zredukowana nawet do zera.

Zatrudniając pracowników w Norwegii, trzeba się liczyć ponadto z obowiązkiem płacenia za nich świadczenia urlopowego w wysokości 10,2 proc. oraz ubezpieczenia emerytalnego w wysokości 2 proc. – w sumie koszty stałe to 26,3 proc. wynagrodzenia brutto pracownika. Do tego dochodzą często koszty zmienne, takie jak zasiłek chorobowy, ubezpieczenie NWW czy szkolenia, wynoszące średnio ok. 5 proc. wynagrodzenia brutto.

Podstawowa stawka podatku VAT to 25 proc. Niższe stawki dotyczą m.in. produktów żywnościowych (15 proc.) oraz transportu publicznego (12 proc.).

Kwota wolna od podatku w Norwegii systematycznie rośnie i w 2021 roku ustalono ją w wysokości 52 450 koron norweskich, czyli ponad 23 tys. zł.

Firma w Norwegii – czy się opłaca?

Własna działalność gospodarcza to rozwiązanie warte rozważenia dla wszystkich, którzy mają norweską rezydencję podatkową, a więc spędzają w tym kraju minimum 183 dni w roku. W przeciwnym razie jedynym rozwiązaniem pozostaje założenie oddziału firmy zagranicznej w Norwegii.

Bez wątpienia atrakcyjny dla wielu przedsiębiorców może być norweski system podatkowy, w którym obciążenia nie należą do wysokich. Również załatwianie wszelkich formalności jest w Norwegii prostsze i szybsze niż w większości innych państw europejskich. Niektórzy docenią ponadto charakterystyczne dla norweskich spółek rozwiązania, np. fakt, że możesz się sam zatrudnić we własnej spółce kapitałowej i korzystać w ten sposób z kompletu praw i świadczeń pracowniczych.

Z drugiej strony problemem bywają m.in. częste zmiany przepisów oraz rozproszenie instytucji zajmujących się rejestracją nowych przedsiębiorców. Norweskie prawo nie przewiduje również zawieszenia działalności gospodarczej, a osobom prowadzącym jednoosobową firmę lub spółkę kapitałową nie przysługuje prawo do zasiłku dla bezrobotnych. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy w przypadku spółki kapitałowej jej właściciel zatrudnił w niej samego siebie.

Autorka/Autor:red.

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Ceny benzyny 95 mogą spaść ponownie poniżej 6 złotych za litr, a diesla zbliżyć się do 6 złotych - prognozują analitycy Refleksu. Obserwują oni "gwałtowaną" obniżkę cen ropy, która przełoży się w przyszłym tygodniu na ceny paliw. Analitycy e-patrolu oceniają, że to efekt polityki celnej USA.

"Tak gwałtownej obniżki dawno nie notowaliśmy". Efekt ceł Trumpa

"Tak gwałtownej obniżki dawno nie notowaliśmy". Efekt ceł Trumpa

Źródło:
PAP

Hotelarze i wynajmujący pokoje pod Giewontem nie wiedzą, czy mają nadal pobierać opłatę miejscową od turystów. Wszystko za sprawą wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. - Większość przedsiębiorców nadal pobiera opłatę miejscową - mówi Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Hotelarze zdezorientowani. Jest propozycja nowego podatku

Hotelarze zdezorientowani. Jest propozycja nowego podatku

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Osoba ubezpieczona, która na skutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej doznała stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, ma prawo do jednorazowego odszkodowania. Od 1 kwietnia za każdy procent uszczerbku na zdrowiu ZUS wypłaca 1636 złotych. To o 205 złotych więcej niż do tej pory. 

ZUS wypłaci wyższe kwoty. Zmiany od kwietnia

ZUS wypłaci wyższe kwoty. Zmiany od kwietnia

Źródło:
tvn24.pl

Keir Starmer, premier Wielkiej Brytanii rozmawiał w sobotę z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Rozmowa dotyczyła piątkowej wizyty szefów sztabów generalnych armii obu państw w Kijowie oraz o cłach Donalda Trumpa i ich wpływie na światową gospodarkę. - Jest bardzo ważne, by prezydent Stanów Zjednoczonych zdał sobie sprawę z niszczących konsekwencji swych wyborów - wskazał premier Francji Francois Bayrou.

"Wszystkie opcje powinny być na stole". Starmer i Macron rozmawiali o cłach Trumpa

"Wszystkie opcje powinny być na stole". Starmer i Macron rozmawiali o cłach Trumpa

Źródło:
PAP

Czy Nord Stream 2 zostanie ponownie uruchomiony? Takie pytanie pojawia się w kontekście deklaracji o gotowości do współpracy biznesowej, które napływają z Moskwy i Waszyngtonu. Jak wynika z analizy zamieszczonej w sobotę na portalu Carnegie Politika, gazociąg jest jedynym sensownym projektem, ale jednocześnie jest istnym "węzłem gordyjskim".

Co dalej z Nord Stream 2? Czy gaz znów popłynie? Analiza

Co dalej z Nord Stream 2? Czy gaz znów popłynie? Analiza

Źródło:
PAP

Obawiamy się problemów z finansowaniem, jak również nieprzyjemności związanych z imigracją, staraniem się o przedłużenie wiz, podróżami z i do USA - mówi w rozmowie z tvn24.pl Zuzanna Kocjan, astrofizyczka, stypendystka Programu Fulbrighta. Administracja Donalda Trumpa wstrzymała finansowanie przez Departament Stanu stypendiów takich jak Fulbright. - Jest to bardzo smutne, bo jak dostałam się na to stypendium, to myślałam, że złapałam Pana Boga za nogi i czeka mnie przygoda życia - tłumaczy Joanna Stempień, logopedka i reporterka.

"Myślałam, że złapałam Pana Boga za nogi i czeka mnie przygoda życia"

"Myślałam, że złapałam Pana Boga za nogi i czeka mnie przygoda życia"

Źródło:
tvn24.pl

Rosnąca liczba dostępnych mieszkań na sprzedaż z drugiej ręki stabilizuje ich cenę - wynika z danych portalu GetHome. Wyjątkiem jest Łódź, w której średnia cena metra kwadratowego wzrosła w marcu o 2 procent w porównaniu do lutego.

Coraz więcej mieszkań na sprzedaż z drugiej reki. To hamuje wzrosty cen

Coraz więcej mieszkań na sprzedaż z drugiej reki. To hamuje wzrosty cen

Źródło:
PAP

10-procentowe amerykańskie cła na niemal wszystkie towary z prawie wszystkich krajów świata weszły w życie w sobotę po północy czasu wschodnioamerykańskiego. To pierwsza część ceł, których wdrożenie ogłosił w środę prezydent USA Donald Trump.

Nowe cła Trumpa weszły w życie

Nowe cła Trumpa weszły w życie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W sobotę w Lotto padła szóstka. Jeden z graczy wygrał blisko 10 milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 5 kwietnia 2025 roku.

Kumulacja rozbita. Padła szóstka w Lotto

Kumulacja rozbita. Padła szóstka w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Jaguar Land Rover wstrzyma przez miesiąc dostawy samochodów do Stanów Zjednoczonych. Producent rozważa, jak złagodzić koszty 25-procentowych ceł nałożonych przez administrację Donalda Trumpa.

Uderzenie w USA. Motoryzacyjny gigant wstrzymuje dostawy

Uderzenie w USA. Motoryzacyjny gigant wstrzymuje dostawy

Źródło:
Reuters

Polskie lotniska obsłużyły w 2024 roku w ruchu regularnym międzynarodowym i krajowym łącznie 50 milionów pasażerów, co jest wynikiem wyższym o 10,8 procent względem 2023 roku - wynika z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Największy wzrost liczby pasażerów nastąpił na warszawskim Lotnisku Chopina. Warszawa-Modlin i Olsztyn-Mazury to jedyne dwa lotniska w Polsce, które w minionym roku odnotowały spadek liczby pasażerów.

Rekordowy rok dla większości polskich lotnisk. Ale dwa zanotowały spadki

Rekordowy rok dla większości polskich lotnisk. Ale dwa zanotowały spadki

Źródło:
PAP

Wprowadzenie ceł przez prezydenta USA Donalda Trumpa nie tylko niszczy relacje handlowe Waszyngtonu z innymi krajami, ale też wpłynie na jego globalne sojusze – ocenił "Financial Times". W sobotę weszły w życie 10-procentowe taryfy na towary z z wielu państw.

"Cios w najważniejszych sojuszników USA"

"Cios w najważniejszych sojuszników USA"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Jeżeli parkingi są bezpłatne w weekendy, to wiadomo, że panuje na nich oblężenie. Samochody są parkowane na całe dnie lub nawet weekendy - mówi prezes Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP Jan Golba. Podkreślił, że gminy turystyczne od lat zabiegały o możliwość pobierania opłat parkingowych także w święta i weekendy.

Płatne parkowanie w weekendy i święta? "Dla nas to bardzo ważne"

Płatne parkowanie w weekendy i święta? "Dla nas to bardzo ważne"

Źródło:
PAP

Piątkowa sesja na Wall Street przyniosła kontynuację mocnych spadków. Indeks Dow Jones na koniec dnia stracił ponad 2,2 tysiąca punktów. Wzrosły obawy, że prezydent USA rozpętał globalną wojnę handlową, która doprowadzi do recesji.

Nowojorska giełda nurkuje coraz głębiej

Nowojorska giełda nurkuje coraz głębiej

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Oszuści wysyłają wiadomości e-mail z linkami do fałszywej strony na temat e-Sprawozdań Finansowych. Chcą w ten sposób wyłudzić dane - ostrzega resort finansów.

Ministerstwo finansów ostrzega. "Próba wyłudzenia danych"

Ministerstwo finansów ostrzega. "Próba wyłudzenia danych"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Portugalskie ministerstwo zdrowia potwierdziło w piątek awarię elektronicznego systemu wystawiania aktów zgonu. W jej następstwie doszło do licznych opóźnień w organizacji pogrzebów na terenie całego kraju.

Pogrzeby odwołane. Awaria systemu

Pogrzeby odwołane. Awaria systemu

Źródło:
PAP

Rada Polityki Pieniężnej może obniżyć stopy procentowe już w maju - twierdzą niektórzy członkowie RPP i ekonomiści z dużych banków. Po czwartkowej konferencji prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego pytanie nie jest, czy stopy zostaną obniżone, ale kiedy.

Zwrot w sprawie stóp procentowych. Jest jedno pytanie

Zwrot w sprawie stóp procentowych. Jest jedno pytanie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

"To wspaniały czas, by się bogacić bardziej niż kiedykolwiek wcześniej" - napisał w piątek prezydent USA Donald Trump we wpisie skierowanym do potencjalnych inwestorów. Prezydent zachęcał w ten sposób do inwestycji w USA po ogłoszeniu wysokich ceł na towary z całego świata.

Trump: moja polityka nigdy się nie zmieni

Trump: moja polityka nigdy się nie zmieni

Źródło:
PAP

Chiny nałożą cła odwetowe w wysokości 34 procent na cały import ze Stanów Zjednoczonych - informuje CNN. Nowe taryfy mają obowiązywać od 10 kwietnia.

Chiny odpowiadają USA. "Praktyka jednostronnego zastraszania"

Chiny odpowiadają USA. "Praktyka jednostronnego zastraszania"

Źródło:
CNN

Stellantis, koncern motoryzacyjny, który jest właścicielem takich marek jak Chrysler, Jeep i Dodge, zareagował na cła Donalda Trumpa. Ogłosił, że tymczasowo zwolni 900 pracowników w zakładach w USA oraz wstrzyma na dwa tygodnie prace w fabrykach w Kanadzie i Meksyku.

Gigant motoryzacyjny reaguje na decyzję Trumpa

Gigant motoryzacyjny reaguje na decyzję Trumpa

Źródło:
PAP

Posłowie opowiedzieli się za przyjęciem projektu ustawy, który obniża składkę zdrowotną. Projekt zakłada wprowadzenie dwuelementowej podstawy wymiaru składki. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja posłów

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja posłów

Źródło:
tvn24.pl

- Zmiany w składce zdrowotnej przyjęte w piątek przez Sejm mogą być korzystne pod względem finansowym dla przedsiębiorców, nadal jednak są dalekie od korzystnych regulacji obowiązujących przed rokiem 2022. Co więcej, ich stopień komplikacji nie tylko się utrzyma, lecz wręcz wzrośnie - komentuje Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w inFakcie. Przedstawiamy wyliczenia skutków zmian dla podmiotów rozliczających się na skali podatkowej, podatku liniowym i ryczałcie.

"Ci przedsiębiorcy skorzystają najbardziej". Wyliczenia

"Ci przedsiębiorcy skorzystają najbardziej". Wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, Pekao, mBank, ING Bank Śląski, Santander Consumer Bank i Toyota Bank - w tych instytucjach finansowych zaplanowano prace serwisowe na najbliższe dni. W związku z tym dostęp do części usług może być utrudniony.

Utrudnienia dla klientów banków

Utrudnienia dla klientów banków

Źródło:
tvn24.pl

Sprzedawca działki, który korzysta z usług profesjonalnego pełnomocnika do przygotowania transakcji, jest uznawany przez fiskusa za podatnika VAT. Takie podejście jest zgodne z prawem unijnym - pisze "Rzeczpospolita".

Ważny wyrok w sprawie działek. "Skarbówka zaostrzyła stanowisko"

Ważny wyrok w sprawie działek. "Skarbówka zaostrzyła stanowisko"

Źródło:
PAP

YouTube wprowadza zmiany w cenniku. Użytkownicy YouTube Premium będą musieli zapłacić więcej nawet o niemal 30 procent niż dotychczas. Pierwsze maile w tej sprawie dotarły już do internautów.

Podwyżki w popularnym serwisie. "Nie jest to łatwa decyzja"

Podwyżki w popularnym serwisie. "Nie jest to łatwa decyzja"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd brytyjski zgodził się na rozbudowę lotniska Londyn-Luton, piątego pod względem liczby obsługiwanych pasażerów w Wielkiej Brytanii - informuje stacja BBC. Plan zakłada budowę nowego terminalu, nowych dróg kołowania dla samolotów oraz zwiększenie przepustowości istniejącego terminalu, który obecnie obsługuje 18 milionów pasażerów rocznie.

Szykuje się potężna rozbudowa. Lotnisko obsługuje połączenia z Polski

Szykuje się potężna rozbudowa. Lotnisko obsługuje połączenia z Polski

Źródło:
PAP

Projekt ustawy, który nakłada na deweloperów obowiązek ujawniania cen mieszkań, został skierowany do sejmowej komisji iInfrastruktury. Według nowych przepisów deweloperzy będą zobowiązani do prowadzenia strony internetowej, na której będą dostępne informacje o cenach oferowanych nieruchomości.

Nowy obowiązek dla deweloperów. "Zmniejsza asymetrię informacyjną"

Nowy obowiązek dla deweloperów. "Zmniejsza asymetrię informacyjną"

Źródło:
PAP

Według wstępnej oceny nowe amerykańskie cła mogą zmniejszyć polski PKB o 0,4 procent, czyli w ostrożnym uproszczeniu straty przekroczą 10 miliardów złotych - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Tusk: to cios dotkliwy i przykry

Tusk: to cios dotkliwy i przykry

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Większość członków Rady Polityki Pieniężnej zmieniła swoje nastawienie w polityce pieniężnej - przekazał w trakcie konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.

Glapiński o stopach procentowych: zmieniło się nastawienie RPP

Glapiński o stopach procentowych: zmieniło się nastawienie RPP

Źródło:
tvn24.pl