Własna firma w Norwegii. Czy to się opłaca? Jakie podatki dla przedsiębiorców?

Morawiecki o zmianach w podatkach
Morawiecki o zmianach w podatkach
TVN24
Morawiecki o obniżaniu podatkówTVN24

Wysokie wynagrodzenia i liberalne prawo w zakresie działalności gospodarczej sprawiają, że wielu przedsiębiorców rozważa prowadzenie własnej firmy w Norwegii. Jakie warunki trzeba spełnić, by założyć firmę w Norwegii? Jakie podatki obowiązują tam przedsiębiorców?

Mimo że Norwegia nie jest członkiem Unii Europejskiej, zakładanie w niej własnej firmy nie jest dla Polaków skomplikowane. Odkąd Polska dołączyła do Europejskiego Obszaru Gospodarczego 92005 rok), polscy przedsiębiorcy podlegają w Norwegii tym samym przepisom, co przedsiębiorcy norwescy.

Jak założyć firmę w Norwegii

Przepisy dotyczące zakładania własnej firmy są w Norwegii bardzo przyjazne, a wszystkie formalności można załatwić zdalnie przez specjalny rządowy portal. Należy jednak pamiętać, że do prowadzenia w Norwegii działalności gospodarczej najczęściej potrzebne będzie nam również pozwolenie na pobyt i pracę w tym kraju. Takie pozwolenia wydaje norweski urząd ds. cudzoziemców (UDI, Utlendingsdirektoratet).

W Norwegii funkcjonują trzy podstawowe rodzaje działalności gospodarczej: jednoosobowa działalność gospodarcza (ENK, enkeltpersonforetak), spółka kapitałowa (AS, aksjeselskap) oraz oddział firmy zagranicznej w Norwegii (NUF, Norskregistrert utenlandsk foretak).

Jednoosobowa firma w Norwegii

Jednoosobowa firma (ENK, enkeltpersonforetak) jest formą najczęściej wybieraną przez osoby dopiero rozpoczynające swoją aktywność w norweskim biznesie. Aby ją utworzyć, niezbędne jest zarejestrowanie jej na rządowym portalu Brønnøysundregistrene (https://www.brreg.no/). Trzeba tam podać podstawowe informacje dotyczące działalności, w tym nazwę, adres i charakter przedsięwzięcia. W ten sposób otrzymamy numer organizacyjny, czyli norweski odpowiednik numeru NIP.

Następnie należy otworzyć firmowy rachunek bankowy oraz złożyć deklarację przewidywanych przychodów na potrzeby rozliczeń podatkowych. Jeżeli w ciągu pierwszych 12 miesięcy działalności przychody naszej firmy przekroczą 50 tys. koron norweskich (ponad 22 tys. zł), konieczne będzie również zarejestrowanie się jako płatnik VAT.

Spółka kapitałowa w Norwegii

Więcej formalności trzeba spełnić, zakładając spółkę kapitałową (AS, aksjeselskap), która jest zbliżona do polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W tym przypadku, oprócz złożenia wniosku na rządowym portalu Brønnøysundregistrene, konieczne jest przedstawienie umowy spółki, bilansu otwarcia oraz protokołu z posiedzenia rady nadzorczej, czyli dowodu na powołanie tej rady.

Zakładając spółkę kapitałową, musisz też zgłosić ją do rejestru przedsiębiorstw (foretakesregisteret), co wiąże się z opłatą skarbową w wysokości ok. 2,5–3 tys. złotych w zależności od tego, czy wniosek zgłoszeniowy składasz elektronicznie czy w wersji papierowej. Niezbędne będzie także wniesienie kapitału zakładowego w wysokości 30 tys. koron norweskich (ok. 13 tys. zł).

OsloShutterstock

Jak otworzyć oddział firmy w Norwegii

Utworzenie oddziału firmy zagranicznej w Norwegii (NUF, Norskregistrert utenlandsk foretak) to z kolei rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które już funkcjonują na innym rynku (np. w Polsce), ale chcą dodatkowo rozszerzyć swoją działalność na Norwegię.

W takim przypadku konieczne jest złożenie na rządowym portalu (https://www.brreg.no/) wniosku o nadanie numeru organizacyjnego, a także załączenie tam aktu założycielskiego, statutu firmy, wpisu do dotychczasowego rejestru działalności oraz danych osobowych i adresowych dotyczących otwieranego oddziału. Konieczne może być również powołanie norweskiego reprezentanta firmy, jeżeli żaden z członków zarządu firmy nie przebywa na stałe w Norwegii.

Certyfikaty i potwierdzenie kwalifikacji

Przy niektórych kategoriach działalności gospodarczej w Norwegii niezbędne będzie ponadto uzyskanie certyfikatów potwierdzających kwalifikacje lub stosownych zezwoleń z Norweskiej Inspekcji Pracy (Arbeidstilsynet).

Zezwolenia wymaga m.in. prowadzenie firmy zajmującej się żywnością, zwierzętami i kosmetykami. Z kolei firmy budowlane (byggekort) oraz firmy sprzątające (renholdskort) muszą zapewnić pracownikom specjalne identyfikatory, na których znajdą się dane osobowe pracowników.

Norwegia – podatki dla firm

Wszystkie podstawowe rodzaje działalności gospodarczej w Norwegii objęte są takimi samymi stawkami podatku dochodowego. Podstawowa stawka podatku wynosi 22 proc. i obejmuje również zyski kapitałowe. Jest to zarazem podatek progresywny, który rośnie wraz ze wzrostem dochodów.

W Norwegii istnieją cztery progi podatkowe dla firm:

– pierwszy próg podatkowy – 184 800 koron norweskich, po jego przekroczeniu płaci się dodatkowe 1,7 proc. od nadwyżki

– drugi próg podatkowy – 260 100 koron, po jego przekroczeniu płaci się dodatkowe 4,0 proc. od nadwyżki

– trzeci próg podatkowy – 651 250 koron, po jego przekroczeniu płaci się dodatkowe 13,2 proc. od nadwyżki

– czwarty próg podatkowy – 1 021 550 koron, po jego przekroczeniu płaci się dodatkowe 16,2 proc. od nadwyżki.

Składka na ubezpieczenie społeczne, odpowiednik polskiego ZUS, wynosi 11,4 proc. od zysku firmy, ale na północy Norwegii bywa zredukowana nawet do zera.

Zatrudniając pracowników w Norwegii, trzeba się liczyć ponadto z obowiązkiem płacenia za nich świadczenia urlopowego w wysokości 10,2 proc. oraz ubezpieczenia emerytalnego w wysokości 2 proc. – w sumie koszty stałe to 26,3 proc. wynagrodzenia brutto pracownika. Do tego dochodzą często koszty zmienne, takie jak zasiłek chorobowy, ubezpieczenie NWW czy szkolenia, wynoszące średnio ok. 5 proc. wynagrodzenia brutto.

Podstawowa stawka podatku VAT to 25 proc. Niższe stawki dotyczą m.in. produktów żywnościowych (15 proc.) oraz transportu publicznego (12 proc.).

Kwota wolna od podatku w Norwegii systematycznie rośnie i w 2021 roku ustalono ją w wysokości 52 450 koron norweskich, czyli ponad 23 tys. zł.

Firma w Norwegii – czy się opłaca?

Własna działalność gospodarcza to rozwiązanie warte rozważenia dla wszystkich, którzy mają norweską rezydencję podatkową, a więc spędzają w tym kraju minimum 183 dni w roku. W przeciwnym razie jedynym rozwiązaniem pozostaje założenie oddziału firmy zagranicznej w Norwegii.

Bez wątpienia atrakcyjny dla wielu przedsiębiorców może być norweski system podatkowy, w którym obciążenia nie należą do wysokich. Również załatwianie wszelkich formalności jest w Norwegii prostsze i szybsze niż w większości innych państw europejskich. Niektórzy docenią ponadto charakterystyczne dla norweskich spółek rozwiązania, np. fakt, że możesz się sam zatrudnić we własnej spółce kapitałowej i korzystać w ten sposób z kompletu praw i świadczeń pracowniczych.

Z drugiej strony problemem bywają m.in. częste zmiany przepisów oraz rozproszenie instytucji zajmujących się rejestracją nowych przedsiębiorców. Norweskie prawo nie przewiduje również zawieszenia działalności gospodarczej, a osobom prowadzącym jednoosobową firmę lub spółkę kapitałową nie przysługuje prawo do zasiłku dla bezrobotnych. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy w przypadku spółki kapitałowej jej właściciel zatrudnił w niej samego siebie.

Autorka/Autor:red.

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Agencja Moody's obniżyła rating USA, powołując się na niepowodzenia kolejnych administracji w powstrzymaniu rosnącej fali zadłużenia - poinformowała agencja Associated Press.

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Źródło:
PAP

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosił w sobotę w Stambule, że na Morzu Czarnym odkryto złoża gazu ziemnego o wielkości 75 miliardów metrów sześciennych.

Odkryto nowe złoża gazu

Odkryto nowe złoża gazu

Źródło:
PAP

Dla 80 procent ankietowanych promocje są kluczowym czynnikiem przy wyborze sklepu stacjonarnego, a w przypadku zakupów online odsetek ten wzrasta do 82 procent – wynika z badania przeprowadzonego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jednocześnie aż 74 procent respondentów przyznało, że miało trudności ze zrozumieniem zasad obowiązujących promocji.

Kluczowe kryterium wyboru sklepu. "Działa jak magnes"

Kluczowe kryterium wyboru sklepu. "Działa jak magnes"

Źródło:
PAP

We Francji Dyrekcja Generalna do spraw Konkurencji, Konsumentów i Zapobiegania Nadużyciom Finansowym (DGCCRF) zapowiedziała zaostrzenie kontroli przesyłek pochodzących od chińskich nadawców, takich jak platformy Shein i Temu – poinformował dziennik "Le Figaro".

Zaostrzą kontrole przysyłek. Znane platformy pod lupą

Zaostrzą kontrole przysyłek. Znane platformy pod lupą

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone i Unia Europejska przełamały dotychczasowy impas dotyczący ceł i rozpoczęły zaawansowane negocjacje, by zapobiec wprowadzeniu taryf celnych, które prezydent Donald Trump miał nałożyć na europejskich partnerów - poinformował "Financial Times", powołując się na unijne dokumenty oraz źródła zbliżone do sprawy.

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Źródło:
PAP

Kibice letnich igrzysk olimpijskich, które odbędą się w 2028 roku w Los Angeles, mogą mieć okazję skorzystać z latających taksówek - podaje BBC. Wprowadzenie takiego rozwiązania promują organizatorzy imprezy sportowej. Konieczne są jednak odpowiednie zgody.

Na stadion latającą taksówką. Szykują się na dużą imprezę

Na stadion latającą taksówką. Szykują się na dużą imprezę

Źródło:
BBC

Władze Tanzanii poinformowały o przeznaczeniu równowartości ponad miliona dolarów na rozpoczęcie budowy międzynarodowego lotniska w okolicy słynnego Parku Narodowego Serengeti. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych rezerwatów przyrody w Afryce.

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W ciągu ostatniego roku majątek króla Karola III wzrósł o 30 milionów funtów, co dało mu awans o 20 miejsc w rankingu "The Sunday Times Rich List". Zestawienie najbogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii, podobnie jak przed rokiem, otwiera Gopi Hunduja wraz z rodziną.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Źródło:
BBC

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega, że "każda próba podszycia się pod ZUS to przestępstwo", za które grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Zaznacza też, że oszuści stosują coraz bardziej wyrafinowane metody działań i apeluje do klientów, by byli ostrożni i nie dali się nabrać na manipulacje.

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu w Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 120 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie duże wygrane w wysokości prawie 700 tysięcy złotych. Oto wyniki losowania Eurojackpot z 16 maja 2025 roku.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Niespodziewany przełom w napięciu handlowym pomiędzy USA a Chinami wywołał falę aktywności w chińskich fabrykach i portach. Firmy w obydwu krajach spieszą się, aby jak najlepiej wykorzystać ogłoszone na początku tego tygodnia 90-dniowe zawieszenie ceł.

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Źródło:
CNN

Amerykański koncern Microsoft zaoferował Komisji Europejskiej, że jego pakiet Office bez aplikacji Teams będzie tańszy, niż sprzedawany razem z tą aplikacją. To reakcje firmy na groźbę kary ze strony Brukseli.

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Źródło:
PAP

Ukraina straciła ponad 770 milionów dolarów na nieudanych zakupach broni - ujawnił "Financial Times", zaznaczając, że wiele zamówionego sprzętu nigdy nie dotarło. To znaczący cios dla budżetu Kijowa, który na uzbrojenie wydał już od 6 do 8 miliardów dolarów.

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Źródło:
PAP

Chińskie władze zatwierdziły budowę 10 nowych reaktorów jądrowych za 200 mld juanów (27,7 miliardów dolarów) o łącznej mocy około 12 tysięcy MW - podał japoński tygodnik "Nikkei Asia". Do 2030 roku Chiny mogą zostać światowym liderem w produkcji energii jądrowej.

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Źródło:
PAP

Podczas wizyty Donalda Trumpa w Abu Zabi ogłoszono współpracę w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji (AI) pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Umowy, których wartość oszacowano na ponad 200 miliardów dolarów, obejmują między innymi budowę największego poza granicami USA, kampusu sztucznej inteligencji, którego moc docelowa wyniesie 5 GW.

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Źródło:
PAP, Reuters

Japoński producent samochodów Nissan ogłosił, że jest otwarty na współdzielenie swoich fabryk na całym świecie z chińską państwową firmą Dongfeng w ramach reorganizacji swojego biznesu.

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Źródło:
BBC

Prezydent Donald Trump nie jest zadowolony z planu prezesa Apple, Tima Cooka. Koncern planuje produkcję iPhone'ów przeznaczonych na rynek amerykański w nowo wybudowanych zakładach w Indiach. - Wczoraj miałem mały problem z Timem Cookiem – powiedział prezydent USA w czwartek w Katarze.

Trump ma "mały problem" z szefem Apple'a

Trump ma "mały problem" z szefem Apple'a

Źródło:
CNN, PAP

Dyrektor finansowy sieci supermarketów Walmart zapowiedział podwyżki w sklepach ze względu na cła wprowadzone przez Donalda Trumpa. - Nigdy wcześniej nie było historycznego precedensu, aby ceny rosły tak wysoko i tak szybko - stwierdził John David Rainey.

"Tak wysoko i szybko". Amerykańska sieć ostrzega przed skutkami ceł Trumpa

"Tak wysoko i szybko". Amerykańska sieć ostrzega przed skutkami ceł Trumpa

Źródło:
PAP

Wiele państw zaktualizowało wytyczne dla turystów chcących odwiedzić USA. Po przejęciu władzy przez Donalda Trumpa zmieniła się atmosfera i pojawiły się problemy - wskazuje BBC. I podaje zestawienie miejsc, które z powodzeniem zastąpią popularne amerykańskie destynacje.

Turystyczny efekt Donalda Trumpa. Oto alternatywy dla USA

Turystyczny efekt Donalda Trumpa. Oto alternatywy dla USA

Źródło:
BBC

Maj to czas pierwszych komunii świętych. Rodzice i opiekunowie skupiają się na przygotowaniu dziecka do przyjęcia tego sakramentu i do urządzenia tradycyjnego przyjęcia po tym wydarzeniu. Często nie zdają sobie jednak sprawy, że powinni przyjrzeć się, czy od prezentów, które otrzymała ich pociecha, należy zapłacić podatek od darowizny. Z danych Krajowej Administracji Skarbowej wynika, że tylko w 2023 roku było prawie 15 tysięcy anonimowych donosów w sprawie podarunków z okazji komunii świętych.

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Według badania IBRiS, z powodu rosnących kosztów życia około 40 procent Polaków rezygnuje z uczestnictwa w wiosennych weselach, a niemal co trzeci odmawia zaproszenia na komunię lub chrzest. Goście najczęściej planują przeznaczyć od 401 do 750 złotych na prezent dla młodej pary.

Z tego powodu Polacy odmawiają udziału w weselach

Z tego powodu Polacy odmawiają udziału w weselach

Źródło:
PAP