Nowojorski emeryt trzyma w garści amerykańskiego dolara, który rośnie w siłę i jest dużo mocniejszy względem innych walut. Dzięki temu może zastanowić się nad spędzeniem jesieni życia w innym, o wiele tańszym kraju. Zapewni mu to rozciągnięcie swojego budżetu, który wystarczy na dłużej. Całkiem możliwe, że wybierze Polskę. W rankingu najtańszych krajów na świecie sporządzonym przez GoBankingRates nasz kraj plasuje się na wysokiej pozycji i kusi swoją cenową przystępnością.
Ranking obejmuje łącznie 112 krajów, jednak głębszej analizie poddano 50 pierwszych pozycji. Przy tworzeniu rankingu GoBankingRates twórcy przeanalizowali cztery kategorie, które składają się na przystępność cenową. Jest to:
- Lokalny wskaźnik siły nabywczej - mierzy względną siłę nabywczą typowego wynagrodzenia w danym kraju w porównaniu do tej samej wartości w Nowym Jorku. Wyższa siła nabywcza umożliwia kupno większej ilości towarów.
- Wskaźnik cen czynszu - porównuje ceny wynajmu w danym kraju do stawek w Nowym Jorku.
- Wskaźnik cen produktów spożywczych - porównuje ceny artykułów spożywczych do tych nowojorskich.
- Wskaźnik cen konsumpcyjnych - porównuje koszty lokalnych towarów i usług - np. restauracji, sklepów spożywczych, transportu. Pośród 50 najtańszych krajów, cena wynajmu jest przynajmniej 70 proc. tańsza niż w Nowym Jorku. Produkty spożywcze są tańsze przynajmniej o 40 proc. a dobra konsumpcyjne i usługi kosztują przynajmniej o 30 proc. mniej. Lokalna siła nabywcza różni się jednak mocno pomiędzy tymi tanimi krajami. Kraj, który zajął pierwszą pozycję - Republika Południowej Afryki została uznana za najmniej kosztowne miejsce do życia.
Polska kusi tanim życiem
Polska zajęła 12. pozycję, co czyni ją całkiem "atrakcyjnym" państwem, który może skusić nie tylko amerykańskiego emeryta. Lokalna siła nabywcza jest niższa o 26 proc. od nowojorskiej. Wynajem mieszkania to koszt niższy nawet o 88,1 proc. Produkty żywnościowe są tańsze o 69,4 proc. Natomiast lokalne dobra i usługi są tańsze o 61,3 proc. Autorzy raportu zaznaczają, że Polska ma jeden z najwyższych wskaźników lokalnej siły nabywczej ze wszystkich 50 sklasyfikowanych krajów. Oznacza to, że lokalne zarobki są wystarczające do spełnienia podstawowych potrzeb. Sprzyjać temu mają niższe ceny żywności oraz dóbr konsumpcyjnych.
Oto 15 najtańszych krajów świata:
1. RPA 2. Indie 3. Kosowo 4. Arabia Saudyjska 5. Kazachstan 6. Zambia 7. Oman 8. Paragwaj 9. Czechy 10. Macedonia 11. Bośnia i Hercegowina 12. Polska
13. Kolumbia
14. Pakistan
15. Mołdawia
I 13 najdroższych krajów w zestawieniu: 100. Malediwy 101. Panama 102. Japonia 103. Mongolia 104. Singapur 105. Kuwejt 106. Islandia 107. Norwegia 108. Ghana 109. Szwajcaria 110. Hong Kong 111. Bahamy 112. Bermudy
Ale RPA i tak najtańsza
Autorzy zestawienia zdecydowali, że na szczycie znajdzie się Republika Południowej Afryki. Jak wskazują, najbardziej znaczącym czynnikiem jest wartość lokalnej siły nabywczej, która jest znacznie wyższa niż w Nowym Jorku.
RPA to najtańszy kraj do życia za sprawą produkcji platyny, złota i chromu. Kraj jest największym światowym producentem tych surowców. Ma to znaczny wpływ na zamożność tego kraju i jego gospodarki. Wraz z wyższą siłą nabywczą, RPA oferuje także niższe ceny dóbr konsumpcyjnych, żywności i kosztów wynajmu. W stolicy kraju, Kapsztadzie łączne miesięczne wydatki wynoszą poniżej 400 dol. Średni koszt wynajmu jednopokojowego mieszkania w Durbanie wynosi ok. 280 dol. miesięcznie. Nie bez znaczenia jest też pogoda, a ta sprzyja spokojnej jesieni życia.
Autor: ag/gry / Źródło: Time
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock