Pożar serwerowni. Nie działają niektóre strony internetowe w Polsce

Autor:
mb
Źródło:
Reuters, TVN24 Biznes
Pożar serwerowni. Nie działa wiele stron internetowych w Polsce
Pożar serwerowni. Nie działa wiele stron internetowych w Polsce
Facebook
FacebookPożar serwerowni. Nie działa wiele stron internetowych w Polsce

W nocy z wtorku na środę wybuchł pożar w serwerowni OVHcloud w Strasburgu we Francji. W jego wyniku całkowicie zostało zniszczone jedno z czterech centrów danych, a drugie uszkodzone. W efekcie występują problemy z dostępem do niektórych stron internetowych w Polsce.

OVH jest ogólnoświatową firmą technologiczną, która oferuje programistom, przedsiębiorcom i firmom serwery dedykowane oraz elementy oprogramowania i infrastruktury do zarządzania, zabezpieczenia i skalowania danych.

Firma zarządza 32 centrami danych na całym świecie, w tym 17 we Francji. Cztery z nich znajduje się w Strasburgu, gdzie krótko po północy w nocy z wtorku na środę wybuchł pożar. Agencja Reutera podała, że z ogniem walczyło około 100 strażaków.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Pożar serwerowni w Strasburgu

W wyniku pożaru całkowicie zniszczone zostało jedno centrum danych, a drugie uszkodzone. Ostatecznie firma zdecydowała się na wyłączenie wszystkich czterech centrów, aby powstrzymać szkody.

Założyciel i prezes Octave Klaba w serii wpisów na Twitterze zapowiedział m.in., że centra danych SBG1, SBG3, SBG4 nie zostaną ponownie uruchomione w środę.

Firma oświadczyła, że będzie na bieżąco informować klientów o przyczynach i konsekwencjach pożaru.

Niektórzy klienci poinformowali, że ich strony przestały działać, część z nich wskazało także, że nie mają dostępu do e-maili. Agencja Reutera zastrzegła, że nie było żadnych informacji o jakichkolwiek poważnych stratach danych. Nie działa m.in. strona Centrum Pompidou, czyli jednego z najbardziej znanych francuskich kompleksów artystycznych.

Problemy dotyczą także Polski. Utrudnienia dotknęły księgarnię internetową Bonito. "Dzisiaj w nocy w Strasburgu we Francji doszczętnie spłonęła serwerownia OVH, w której znajdowały się nasze serwery ze stroną internetową oraz wiadomościami email" – czytamy we wpisie przedstawicieli księgarni. Jak podkreślili, "jest to wydarzenie wręcz niespotykane w kilkudziesięcioletniej historii internetu".

Bonito podało, że utraciło część wiadomości e-mail od klientów, "zwłaszcza tych, które były wysyłane wczoraj wieczorem przed wybuchem pożaru oraz są wysyłane teraz".

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe poinformowało na Facebooku, że z powodu awarii u dostawcy usług internetowych nie działają serwisy lawiny.topr.pl i pogoda.topr.pl. "Do czasu usunięcia awarii komunikat lawinowy dostępny będzie w pliku pdf w zakładce 'Aktualności' na stronie głównej TOPR" – wskazano.

Ponadto nie działają niektóre opcje w serwisie BaseLinker, który jest wykorzystywany m.in. przez sprzedawców na Allegro.

O problemach w mediach społecznościowych poinformowały także kluby piłkarskie Jagiellonia Białystok i Górnik Zabrze. "Z powodu awarii zewnętrznego serwera nie działają oficjalne strony internetowe" – czytamy we wpisie przedstawicieli śląskiej drużyny.

Założona przez Klabę w 1999 roku OVHcloud konkuruje z amerykańskimi gigantami Amazon Web Services, Microsoft Azure i Google Cloud, które dominują na rynku. Firma poinformowała w poniedziałek, że rozpoczęła proces przygotowań do potencjalnej oferty publicznej przed wejściem na giełdę, nie podając szczegółów.

Autor:mb

Źródło: Reuters, TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości