Obraz Picassa sprzedany za ponad 100 milionów dolarów

Autor:
mp
Źródło:
PAP

Dom aukcyjny Christie's poinformował, że na aukcji w Nowym Jorku sprzedano obraz Pabla Picassa z 1932 roku "Kobieta siedząca przy oknie" za 103,4 miliona dolarów. Licytację rozpoczęto ceną wywoławczą 55 milionów dolarów.

Agencja Reutera przypomina, że kobieta uwieczniona na tym obrazie przez Picassa to jego francuska muza i kochanka, Marie-Therese.

Według katalogu do ekspozycji "Picasso 1932" zorganizowanej w roku 2018 w londyńskim muzeum Tate Modern "Kobieta siedząca przy oknie" była jednym z serii pionierskich portretów, które Picasso poświęcił swojej muzie w roku 1932.

Piąte dzieło, którego wartość przekroczyła 100 milionów dolarów

W roku 2013 anonimowy prywatny kolekcjoner kupił obraz na londyńskiej aukcji Sotheby's za około 45 mln dolarów wliczając w to opłaty. Teraz dzieło Picassa trafiło do nabywcy z Kalifornii.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

- To niesamowicie ikoniczny obraz. Nie był widziany na aukcji od 2013 roku. A uznanie dla portretów Marie-Therese, szczególnie z 1932 roku, bardzo od tamtego czasu wzrosło – wyjaśniła szefowa działu impresjonistów i sztuki nowoczesnej w londyńskim oddziale Christie's.

"Kobieta siedząca przy oknie" była piątym dziełem hiszpańskiego malarza, które osiągnęło cenę ponad 100 milionów dolarów. Rekordową kwotę za dzieło Picassa - 179,4 mln dolarów - zapłacono za jego obraz "Kobiety z Algieru" w 2015 roku.

Obraz Picassa sprzedany w Nowym Jorku za ponad 103 mln dolarówChristie's

Na tej samej nowojorskiej aukcji za ponad 48 mln dolarów sprzedano obraz Claude'a Moneta "Waterloo Bridge, effet de brouillard" (Most Waterloo, Efekt mgły), a za 39 mln "Le Pont de Trinquetaille" (Most Trinquetaille)Vincenta van Gogha.

- Sukces aukcji sygnalizuje prawdziwy powrót do normalności, a także dowodzi, że rynek sztuki znalazł się znowu na dobrej drodze – przekonywała szefowa Christie's America Bonnie Brennan.

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Christie's

Pozostałe wiadomości