Na przyszłość Nord Stream 2 wpływ mogą wywrzeć niemieccy Zieloni, a nie sankcje – przewiduje amerykańska agencja Bloomberg. Rosnąca w siłę partia w swoim programie umieściła rezygnację z inwestycji.
Projekt miał poparcie kanclerz Angeli Merkel, ale ona wkrótce zejdzie ze sceny politycznej, zaś wiara w jej konserwatystów przed wrześniowymi wyborami federalnymi jest najmniejsza od roku – pisze Bloomberg, przypominając, że w dwóch wyborach landowych partia Merkel osiągnęła słaby wynik. A Zieloni wygrali w Badenii-Wirtembergii.
"Są jednoznacznie przeciwni"
"Zieloni są jednoznacznie przeciwni projektowi" – zaznacza Bloomberg. Współprzewodnicząca tej partii Annalena Baerbock podkreśliła, że Nord Stream 2 "generuje wielkie problemy geopolityczne i jest sprzeczny z europejskimi celami klimatycznymi".
Rząd Merkel uważa, że korzyści z projektu przewyższają ewentualne ryzyka. Budowie rosyjsko-niemieckiego gazociągu ostro sprzeciwiają się Polska, Ukraina i państwa bałtyckie, a także USA. Krytycy Nord Stream 2 wskazują, że projekt ten zwiększyłby zależność Europy od rosyjskiego gazu oraz rozszerzyłby wpływ Kremla na politykę europejską.
Jak zaznacza Bloomberg, gazociąg jest już ułożony w ok. 95 proc. i powinien być gotowy do końca trzeciego kwartału br.
W czwartek sekretarz stanu USA Antony Blinken oświadczył, że każdy podmiot zaangażowany w budowę gazociągu Nord Stream 2 naraża się na nowe amerykańskie sankcje. Szef amerykańskiej dyplomacji dodał, że Departament Stanu "poddaje ocenie informacje" o podmiotach, które pomagają w budowie gazociągu.
Rezygnacja z Nord Stream 2 w programie Zielonych
W swoim programie politycznym niemieccy Zieloni zapisali plan rezygnacji z projektu Nord Stream 2, bo jest "nie tylko projektem politycznym z powodu jego implikacji dla klimatu i polityki energetycznej, ale również dlatego, że wywołuje szkody na poziomie geopolitycznym - zwłaszcza biorąc pod uwagę sytuację na Ukrainie - w związku z czym (inwestycja) powinna być wstrzymana".
Jak pisze agencja Reuters, z sondażu instytutu Forsa, przeprowadzonym w tym tygodniu, wynika, że Zieloni z poparciem 21 proc. mogą stać się drugą siłą w Bundestagu po CDU/CSU, które popiera 29 proc. respondentów. Według agencji umieszczenie przez Zielonych kwestii rezygnacji z Nord Stream 2 w programie wyborczym może utrudnić im stworzenie koalicji z CDU/CSU.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Nord Stream 2 / Axel Schmidt