Oto najpotężniejsze paszporty świata. Na szczycie nasz sąsiad, Polska wysoko

Ze świata


Niemiecki paszport jest najpotężniejszy na świecie - wynika z najnowszego rankingu "Visa Restrictions Index 2016". Brytyjska firma Henley & Partners przeanalizowała "moc" ponad stu paszportów, by stwierdzić, który gwarantuje najwygodniejsze podróżowanie. Polska uplasowała się na 15. pozycji.

Amerykanie, czy Brytyjczycy mogą się zdziwić, gdy zobaczą najnowszy raport „Visa Restrictions Index 2016” opracowany przez firmę Henley & Partners. Wynika z niego, że najpotężniejszym paszportem na świecie jest dokument z Niemiec. To jego posiadacze mogę bez wizy wjechać aż do 177 krajów.

Kto dalej?

Na drugim miejscu rankingu znalazła się Szwecja. Obywatele tego kraju mogą bez wizy dostać się aż do 176 państw. Na podium ex aequo znalazły się również Francja, Finlandia, Hiszpania oraz Wielka Brytania, bo dokument z tych państw pozwalają na wjazd do 175 państw bez wizy. Dopiero na czwartym miejscu znalazły się Stany Zjednoczone, które lokatę dzieliły z Belgią, Danią oraz Holandią. Obywatele tych państw mają bezwizowy wstęp do 174 krajów na całym świecie.

Mapa mocy paszportów. Im ciemniejsza barwa, tym większa siła

Gdzie Polska?

Posiadacze polskich paszportów mogą bez wizy wjechać do 161 krajów. Taki wynik dał 15. miejsce naszemu paszportowi. Najmniejszą moc - według twórców rankingu - ma paszport obywateli Afganistanu. Obywatele tego kraju, którzy posiadają paszport mogą wjechać bez wizy do zaledwie 25 państw.

*(ex aequo)

Jak sprawdzić samego siebie? Wybrać się w ekstremalną podróż! Rozmowa w TVN24 BiS

Podróże ekstremalne. To okazja do sprawdzenie samego siebie TVN24 BiS

Autor: msz/gry / Źródło: tvn24bis.pl,