Będzie drugi w Europie. Nowy drapacz chmur stanie w Moskwie

Ze świata

Nowa siedziba giganta energetycznego na finiszu. Najwyższy budynek w EuropieShutterstock
wideo 2/4

Będzie miał 404 metry wysokości i 109 pięter. Jest zgoda miejskich władz na budowę najwyższego budynku w Moskwie. Pierwsze prace mają się rozpocząć w przyszłym roku, otwarcie wieżowca, który jeszcze nie ma nazwy jest planowane na 2024 rok.

To projekt biura Sergey Skuratov architects. Budynek będzie się składał z dwóch części. Niższa, 12-piętrowa konstrukcja zajmie całą wąską podstawę wieżowca o szerokości zaledwie 32 metrów. Tam zostaną zlokalizowane biura, centrum handlowe i inne obiekty komercyjne. Górna część jest przeznaczona głównie na apartamenty. W wieżowcu będzie też taras widokowy - na wysokości 399 metrów, a na dachu architekci zaplanowali lądowisko dla helikopterów.

Budynek stanie w Moscow City - dzielnicy handlowej rosyjskiej stolicy, która na brak drapaczy chmur narzekać nie może. Obecnie znajduje się tam pięć z dziesięciu najwyższych wieżowców Europy. Ten, na którego budowę zgodziły się właśnie władze Moskwy zajmie drugie miejsce na tej prestiżowej liście.

Najwyższe wieżowce Europy

Budowa najwyższego drapacza chmur na kontynencie właśnie dobiega końca w Sankt Petersburgu. To 462-metrowe Centrum Łachta, które będzie główną siedzibą Gazpromu. Sylwetka wieży ma symbolizować płomień - charakterystyczny element logo rosyjskiego giganta gazowego. Na wysokości 357 metrów zaplanowano taras widokowy i restaurację, skąd będą się rozciągać zapierające dech widoki, m.in. na Zatokę Fińską.

W Unii Europejskiej najwyższy obecnie wieżowiec to londyński The Shard, jednak po Brexicie palmę pierwszeństwa ma przejąć budowany w Warszawie - VARSO. Będzie wyższy od obecnego rekordzisty o metr. 310-metrowy wieżowiec powstaje na przeciwko Dworca Centralnego. Zakończenie prac planowane jest na 2020 rok.

Zobacz wizualizacje moskiewskiego drapacza chmur:

Autor: MS / Źródło: CNN,Sergey Skuratov architects

Źródło zdjęcia głównego: Sergey Skuratov Architects