Ukraińska państwowa firma energetyczna Naftohaz poinformowała w środę, że sąd arbitrażowy w Sztokholmie orzekł na jej korzyść w sporze z rosyjskim Gazpromem o tranzyt gazu. Rosyjska spółka już zapowiada odwołanie.
"Naftohazowi przyznane zostało odszkodowanie w wysokości 4,63 miliarda dolarów za to, że Gazprom nie dostarczył uzgodnionej ilości gazu do tranzytu" - napisała w e-mailu rzeczniczka ukraińskiej firmy. Reuters zwraca uwagę, że Instytut Arbitrażowy Izby Handlowej w Sztokholmie nie publikuje swoich orzeczeń ani ich nie komentuje, pozostawiając to stronom sporów. Ponieważ wcześniej sztokholmski sąd arbitrażowy orzekł, że Naftohaz ma spłacić Gazpromowi zadłużenie za dostawy gazu, ostatecznie ukraińskiemu przedsiębiorstwu należy się 2,56 mld dolarów - powiedziała rzeczniczka Naftohazu Ołena Osmołowska.
Rosyjska spółka nie zgadza się z orzeczeniem. Prawnicy spółki przekazali gazecie RBK stanowisko firmy, z którego wynika, że będą składali odwołanie.
Przed sądem
W połowie 2014 roku Naftohaz złożył w sądzie arbitrażowym w Sztokholmie pozew w sprawie ustalenia sprawiedliwej ceny gazu dostarczanego Ukrainie przez Rosję. W odpowiedzi Gazprom złożył pozew przeciwko ukraińskiemu koncernowi, dotyczący zadłużenia za dostarczony surowiec. Obecne orzeczenie zamyka ten spór prawny. W grudniu ubiegłego roku sztokholmski sąd odrzucił roszczenia Gazpromu dotyczące zasady "take or pay" (oznacza ona konieczność zapłaty za gaz nawet bez odbioru surowca). Ukraiński koncern uzyskał ponadto decyzję o dziesięciokrotnym zmniejszeniu przyszłych obowiązkowych dostaw gazu z Rosji i decyzję w sprawie jego ceny w 2014 roku. Sąd w Sztokholmie uznał wtedy także za nieważne zapisy w kontrakcie gazowym między Ukrainą i Rosją i nakazał przystosować je do standardów rynkowych. Orzekł również, że Naftohaz nie musi płacić Gazpromowi za surowiec dostarczany na obszary na wschodzie kraju opanowane przez separatystów prorosyjskich w tzw. wydzielonych rejonach obwodów donieckiego i ługańskiego.
Autor: ps//sta / Źródło: PAP, rbc.ru, Biznes Alert
Źródło zdjęcia głównego: naftogaz.com