"Damskie przedziały" w niemieckiej kolei. Kobiety będą bezpieczne?

Ze świata

Joeb07 (Johannes Kazah) CC BY 2.0Mitteldeutsche Regiobahn wprowadza przedziały dla kobiet

Niemiecki przewoźnik kolejowy Mitteldeutsche Regiobanh ogłosił, że wprowadza przedziały tylko dla kobiet – donosi „The Telegraph”. Specjalne miejsca usytuowane zaraz obok konduktora, mają zwiększyć bezpieczeństwo pasażerek.

Niemiecka kolej wprowadzi „damskie przedziały” na trasie Lipsk - Chemnitz. Te będą usytuowane zaraz przy konduktorze.

- Sąsiedztwo z przedstawicielem obsługi klienta jest celowe – powiedział rzecznik Mitteldeutsche Regionbahn.

Wagony są tak zaprojektowane, by samotnie podróżujące kobiety czy też te, które mają małe dzieci, mogły się czuć bezpiecznie w pociągach. Specjalnymi przedziałami będą mogli jeździć też chłopcy do 10. roku życia.

W ślad za Indiami

„The Telegraph” podaje, że niemieckie koleje zapowiedziały wprowadzenie takich przedziałów pod specjalnym nadzorem po głośnych atakach, które miały miejsce podczas sylwestrowej nocy w kilku miastach. Jednak "The Independent" pisze, że sam przewoźnik Mitteldeutsche Regiobahn zaprzecza, iż ma to związek z tamtymi wydarzeniami. Ten ruch ma jedynie zwiększyć "generalne poczucie bezpieczeństwa pasażerek". Nie podano, kiedy takie przedziały miałyby zostać wprowadzone.

Podobne rozwiązania stosowane są m.in. w Indiach, a także w Japonii, Brazylii, Egipcie, Meksyku czy Indonezji. Część kobiet sprzeciwia się jednak takiej "segregacji", wskazując, że należy skoncentrować się na walce ze sprawcami molestowania seksualnego, a nie na ograniczaniu wolności poruszania się w przestrzeni publicznej ich potencjalnych ofiar.

Merkel potępia napaści na kobiety. Niemcy wściekli:

Autor: ag//km / Źródło: The Telegraph, The Independent

Źródło zdjęcia głównego: Joeb07 (Johannes Kazah) CC BY 2.0