Ukraina dostała pomocowe miliardy. Teraz czas na reformy

Ze świata

ShutterstockKijów musi wdrażać w życie ważne, ale i bolesne dla społeczeństwa reformy

Ukraina otrzymała pierwszą transzę kredytu od Międzynarodowego Funduszu Walutowego, wynoszącą 5 mld dolarów. Te pieniądze mogą pomóc ukraińskiemu rządowi utrzymać władzę, gdy będzie wprowadzać w życie radykalne reformy. Jednak - jak pisze Reuters - najtrudniejsze dopiero się zaczyna.

5 mld dolarów zagranicznej pomocy finansowej, które otrzymał ukraiński rząd, to dopiero pierwsza transza. Łączna pomoc Międzynarodowego Funduszu Walutowego ma wynieść 17,5 mld dolarów. Jednak, aby do tego doszło Kijów musi wdrażać w życie ważne, ale i bolesne dla społeczeństwa reformy. Chodzi m.in. o cięcia świadczeń dla emerytów, rencistów, czy płac pracowników budżetówki.

Trudna sytuacja

Agencja Reutes pisze, że nawet jeśli to się uda i rząd umiejętnie przeprowadzi reformy nie wywołując społecznego gniewu, to pozostaje kwestia słabnącej waluty oraz zbrojnej walki z prorosyjskimi separatystami na wschodzie kraju.

- Bez reform dziś nie będzie jutra. Nasz rząd walczy o jutro. Nie walczymy o poparcie i wysokie miejsca w rankingach popularności - powiedział Arsenij Jaceniuk, premier Ukrainy.

Jakie cele?

Reuters podaje, że najpilniejszym i najtrudniejszym problemem do rozwiązania jest restrukturyzacja sektora energetycznego. Wiele gałęzi przemysłu, który w dużej mierze należy do mających ogromne polityczne wpływy oligarchów, opiera się na taniej energii. Jeśli ta zdrożeje, odczuje to krajowa gospodarka.

- Przeprowadzenie tych reform będzie bardzo trudne, bo naruszają wiele interesów - ocenia Mychajło Gonczara, analityk z think tanku Nomos Center.

Kluczowa zmiana

Wielkim wyzwaniem będzie reforma Naftohazu, który sprzedaje swoim klientom gaz taniej niż kupuje go z Rosji. Energetyczny koncern skończył zeszły rok około 4 mld dolarów pod kreską, a to blisko 6 proc. krajowego PKB.

Aby zmniejszyć zadłużenie koncernu rząd będzie musiał poradzić sobie ze skomplikowaną i wielopoziomową strukturą 25 regionalnych firm, które jako pośrednicy dostarczają surowiec do końcowych odbiorców odbierając zyski Naftohazowi.

Międzynarodowa pomoc

Program pomocy dla Ukrainy zostanie rozłożony na cztery lata. W połączeniu z reformami, pomoże w natychmiastowym ustabilizowaniu gospodarki Ukrainy, a w perspektywie średnioterminowej pozwoli przywrócić wzrost gospodarczy i poprawić warunki życia jej obywateli.

Oczekuje się, że dzięki kredytowi MFW do pomocy dla Ukrainy przyłączą się inne międzynarodowe instytucje.

MFW poinformował, że całkowity pakiet pomocowy dla Ukrainy wyniesie 40 mld dol. Blisko połowę (17,5 mld dolarów) kredytów wypłaci MFW, pozostałe środki dostarczą USA, Unia Europejska i inni.

Rząd w Kijowie liczy na to, że realizacja nowego programu współpracy z MFW doprowadzi do odnowienia wzrostu gospodarczego Ukrainy już w przyszłym roku.

MFW pomoże Ukrainie. Potężna pożyczka na 14-18 mld dol.TVN24 Biznes i Świat

Autor: msz/gry / Źródło: Reuters, PAP,

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock